Pokles prodeje je ve většině případů přičítán snadné dostupnosti mechanik pro zápis na CD-R disky u nás známých jako "vypalovačky", které umožňují vytvoření 1:1 kopie nezabezpečeného hudebního CD, a poslední dobou také snadné dostupnosti nahrávek ve formátu MP3 na internetu. Při rostoucích cenách hudebních nosičů stále více posluchačů dává přednost získání svých oblíbených nahrávek okopírováním (opálením) od kamaráda, případně jejich bezplatnému pořízení prostřednictvím programů jako Napster a Gnutella na internetu.
A právě proti tomuto rozmáhajícímu se "nešvaru" se tuzemská IFPI rozhodla bojovat zmíněnou kampaní, v průběhu které ve sdělovacích prostředcích a tištěných médiích známé osobnosti z řad tuzemských populárních interpretů apelují na etiku svých posluchačů a fanoušků a snaží se je odradit od pořízení nelegálních kopií hudebních nahrávek. I přes zvučná jména zúčastněných umělců - Lucie Bílá, Dan Bárta, František Nedvěd a Lunetic - je výsledný dojem z celé akce přinejmenším rozpačitý. Jeden z prvních inzerátů této kampaně se objevil v časopise Rock&Pop a svůj názor na ilegální kopírování v něm sděluje Dan Bárta:
Nejspíš není daleko doba, kdy bude možné okopírovat i jiné věci, než obyčejné CD. Možná jednou někdo opráskne vaše myšlenky a pod rukou je střelí dřív, než je stačíte vyslovit. A možná dokonce někdo okopíruje vaši holku, když se mu bude líbit, a pořádně si to s ní užije. Nebo vás samé, když mu padnete do oka víc. To asi nebudete tak docela ve své kůži. Proto by se kopírování mělo zarazit, dokud jde jenom o ty cédéčka...
Docela síla, co říkáte? Nikdo určitě nepochybuje o tom, že kopírování není správné. Ale místo toho, aby nahrávací společnosti začaly hledat příčiny, snaží se těmito pochybnými prohlášeními bojovat s následky. V zájmu svých tučných zisků si stěží připustí, že je to právě přemrštěná cena hudebních nosičů, kvůli které se stále častěji posluchači rozhodují pro pořízení nelegálních kopií. Je to začarovaný kruh. Tržby klesají a další zvýšení ceny v zájmu udržení zisků prodej rozhodně nepodpoří. Z dlouhodobého hlediska je tato situace neudržitelná.
Vzhledem k tomu, že se kampaň teprve rozběhla, je příliš brzo na hodnocení její úspěšnosti. Na přesná čísla si budeme muset nějaký ten čas počkat. Já osobně bych však žádné zázraky neočekával. Přece jenom rozmach internetu a kompresních audio formátů mění doposud zaběhlý systém distribuce a dostupnosti hudebních nahrávek. Cesta zpět neexistuje a hudební průmysl se bude muset vzniklé situaci přizpůsobit. Snížení ceny hudebních nosičů se nabízí jako nejrozumnější řešení.