Jak internet doběhl požadavek na placení za rádia

  • 3
Za každého posluchače a písničku by měla internetová rádia platit sedm setin centu. Jenže se jim nechce. A tak vznikla platforma pro P2P rádia, a tím model, jak oblafnout celou slavnou licenční politku. Navíc je nyní tak jednoduché mít vlastní rádio...
V létě letošního roku rozhodl americký úřad zabývající se ochranou autorských práv o tom, že internetová rádia jsou povinna platit 7 setin centu za každého posluchače vysílané skladby. Lhostejno, zda je to skladba populárního umělce (říkejme spíše oficiálně propagovaného) nebo zda jde o začínající a neznámou alternativní kapelu. Očekávalo se, že většina internetových rádií to vzdá a stáhne pomyslné žaluzie svého krámu. Jenže moderní technologie celý slavný CARP (Copyright Arbitration Royalty Panel) pěkně doběhly. Internetová rádia se začala houfně přesouvat na P2P sítě.

Ne snad, že by bylo možné přijímat rádia přes Kazaa nebo Gnutelu, ačkoliv je možné, že ta doba není daleko. Ovšem právě na bázi P2P technologie Gnutely vzniklo již několik projektů rádií provozovaných právě na bázi P2P sítí. V praxi to znamená, že kdokoliv s nainstalovaným patřičným programem může přijímat a dále předávat „signál“ internetového rádia. A mimo jiné také takový signál vysílat, a tedy vlastní internetové rádio vytvářet.

Oproti klasické streamingové technologii tedy jde o značný pokrok. V prvé řadě je významně snížen tok dat od provozovatele takového rádia – neexistuje totiž jen jeden streamovací server, ale v podstatě každý posluchač může být zároveň i zdrojem „signálu“ pro ostatní. I na pomalejší lince tak můžete provozovat solidně poslouchané rádio.

Nezanedbatelnou výhodou je také právní aspekt věci. Vysílatel rádia totiž není nijak dobře vystopovatelný, a pokud by se ho nějakým způsobem najít přeci jen podařilo, je dost dobře nemožné změřit počet posluchačů jeho rádia. Jak se s tímto problémem vyrovná právě CARP, to je jeho problém – my se spíše budeme zajímat o nejrozšířenější software pro P2P broadcasting.

PeerCast a Streamer

Zřejmě nejrozšířenějšími programy pro P2P broadcasting jsou PeerCast a Streamer, oba ostatně jsou založené na podobné myšlence a funkčně jsou také podobně obsáhlé a oba jsou zdarma (příspěvek vždy vítán). Kupříkladu vytvoření vlastního rádia obnáší stažení plug-inu do winampu (zdarma obojí) a jednoduché nastavení výstupních portů a zadání jména vaší nové stanice – pak už jen vytvoříte seznam MP3 a vysíláte do internetu.

Podobně jednoduše to jde s příjmem rádií. Jednoduše dostupný je seznam rádií používající P2P broadcasting nebo si na nějaké rádio propagující stránce kliknete na odkaz a rádio se vám přidá do vašeho osobního seznamu rádií.

PeerCast

To ale není všechno. Například PeerCast může fungovat jako takové malé hezké internetové rádio pro vaši vnitrofiremní síť a uživatelům stačí použít kupříkladu WinAmp pro příjem takového vnitrofiremního rádia.

Zatímco Streamer je dodáván pouze ve spustitelné podobě, PeerCast je vyvíjen pod GLP licencí – ale autoři obou programů deklarují značnou ochotu ke spolupráci na vývoji programu a svůj software označují za obranu proti CARP, RIAA a podobným, jak říkají oni, „zvěrstvům“. Více perspektivy do budoucna bychom ale dávali PeerCastu, přeci jen je na něm vidět větší rozpracovanost.

Zatím asi největším problémem pro oba programy je horší průchodnost skrze firewally – například v naší vnitrofiremní síti nebylo možno rádia poslouchat, protože jednoduše skrze nestandardní porty nebylo možno do sítě hudbu dostat.

Takto kupříkladu vypadá webová konfigurace prostředí PeerCastu - k dispozici je ale i normální prostředí programu.

PeerCast

A co vy?

Vytvořit si vlastní rádio se stává hračkou, zejména pro majitele kabelového připojení, kde se neplatí za čas, to může být zajímavá zábava. Oba programy ale dobře fungují i s klasickým modemem – jen bitrate vysílaných MP3 se doporučuje snížit…

Zatím jsme ale žádné české rádio založené na P2P nenašli. Co vy, budete první? Víte o někom? Napište nám o svých zkušenostech…