Dexon 17928

Dexon 17928 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Ozvučte mejdan na zahradě i ve stodole. Vyzkoušeli jsme sestavu Dexon

  • 99
Léto je v plném proudu. Poradíme vám, čím ozvučit soukromou party nebo oslavu, ať už ji uspořádáte doma či venku. Vyzkoušeli jsme ozvučovací komplet od české firmy Dexon.

Můžete pustit na "plné koule" radiomagnetofon či reproduktory od počítače, můžete z obýváku dotáhnout hi-fi věž. A nebo to zkusíte jinak a lépe.

Vyzkoušeli jsme sestavu, kterou česká firma Dexon vyrábí a prodává jako kompletní set. Je určena pro ozvučení oslav, hudebních klubů, muzikantů nebo veřejných řečnických akcí. Ačkoliv jde o produkty na pomezí "profi" techniky, zvládne je nainstalovat a používat i laik, když prolistuje návody k obsluze.

Sestava "17982"

Sestava je tvořena dvojicí aktivních reprosoustav Dexon BC 1000A, mixážního pultu Behringer Xenyx 802, bezdrátového mikrofonu Dexon MBD800, ručního mikrofonu MD110, dvou kusů reproduktorových stojanů a kompletní kabeláže. Za 22 990 Kč tak máte pohromadě vše kromě zdroje zvuku. Ideálně se jeví notebook s kvalitní externí zvukovou kartou.

Instalaci zvládne i laik, který nemá s profesionálním ozvučením žádné zkušenosti.

Dexon BC 1000A mají 250 mm basové měniče a 25 mm tlakové výškové měniče. Vestavěný zesilovač má výkon 120 W (200 W krátkodobě) a vyzáří maximální akustický tlak 116 dB / 1m. Jedna "bedna" váží 10,5 kg.

Reproduktory se připojí k výstupu mixážního pultu a nesmí zarazit, že dodaný kabel s XLR konektorem pasuje do zdířky reprosoustavy označené jako "výstup". Je to jedno, obě jsou propojené pro možnost spražení více reprosoustav pro dosažení většího výkonu. Pokud nechcete zbořit dům, nebo znepřátelit sousedy, pak tuto možnost nevyužijete.

Pokud chcete pouštět muziku a řečnit přes mixážní pult, nastavíte na reprosoustavách režim "linkový vstup". Pokud chcete jen povídat, stačí vám reprosoustava a do ní připojený mikrofon. Pak ale musíte zvolit režim "mic".

Veškeré nastavení provedete na zadním panelu. Korigovat můžete hlasitost, basy a výšky. Vstup lze přepínat mezi "linkový vstup" a "mikrofon". Ve spodní části vidíte žebra chladiče výkonových zesilovačů.

Každou reprosoustavu je potřeba zapojit do elektrické zásuvky, takže si nezapomeňte dostatek prodlužovacích kabelů.

Soustavy ideálně nasadíte na dodaný stojan "trojnožku". Snadno tak zajistíte správnou výšku i natočení reprosoustavy. Trojnožky jsou skládací, podobně jako stativ fotoaparátů, takže je snadno převezete. Více než desetikilovým reprosoustavám navíc dávají dobrou stabilitu, neměli jsme problém ani s instalací na mírně hrbolatém trávníku.

Dexon BC 1000A - detail basové sekce
Dexon BC 1000A - výšková sekce

Reprosoustavy se vyznačují robustním a odolným provedením. Basový měnič je kryt kovovou mřížkou, výškový má demontovatelný zvukovod. I když se to na fotce nezdá, má tvar elipsy. Vhodným otočením změníte vyzařovací charakteristiku vysokých kmitočtů podle způsobu instalace.

Další možností je postavení soustav třeba na stolek. Slouží k tomu drobné plastové nožičky. V balení najdete i podstavečky, díky nimž můžete soustavy "položit" na bok v natočení 45°, a mohou tak fungovat jako odposlechy pro hudebníky. Ale to na domácí party asi nevyužijete.

Na každé reprosoustavě můžete řídit hlasitost a regulovat basy a výšky.

Mixážní pult je středem instalace. Řídí výslednou hlasitost reprodukce a zapojíte do něj všechny zdroje zvuku: mikrofony, notebook, případně různé další přehrávače. Škoda jen, že nedisponuje USB vstupem nebo dokovací stanicí pro iPod (jako nabízí například pult sestavy Samson XP308i).

Jednoduchý analogový mixpult Behringer Xenyx 802. Pro běžné aplikace je vybaven dostatkem vstupů. Je ale škoda, že mu chybí vlastní efekty.

K dispozici máte dva monofonní a dva stereofonní vstupy. U mikrofonních je potenciometr nastavení zisku. U každého vstupu můžete nastavit ekvalizační křivku ve všech pásmech a poměrnou hlasitost vůči ostatním zdrojům. Nechybí ani možnost fantomového napájení pro kondenzátorové mikrofony.

Nechybí smyčky pro efektory a linkový vstup/výstup pro "magnetofon". Sem snadno připojíte například CD přehrávač pro jednoduchou reprodukci bez úprav a efektů nebo rekordér, se kterým pořídíte záznam celé produkce. To se hodí třeba při karaoke.

Mikrofony najdete v balení dva. Jeden jednoduchý elektrodynamický s XLR konektorem pro připojení kabelu, druhý je bezdrátový. Mikrofon je napájen 9V baterií, přijímač připojíte do zásuvky.

Dexon MD110
Dexon MBD 810

V sestavě je jeden kabelový mikrofon pro moderátora a bezdrátový třeba pro hosty. Kvalita hlasu je velmi dobrá, ruchy způsobené držením jsou potlačeny průměrně.

Lepších výsledků jsme při zkouškách dosáhli s bezdrátovým mikrofonem, který lépe potlačoval zpětnou vazbu. Nutno podotknout, že pokud nemluvíte přímo metr před reproduktorem, tak se vám zpětná vazba nepovede ani s jedním mikrofonem.

V provozu

Nejprve se zastavme u výkonu. Každý reprosoustava je vybavena zesilovačem o výkonu 120 W (respektive 200 W ve špičkách). Soustavy jsou s ním schopné vytvořit akustický tlak až 116 dB na vzdálenost 1 metr. Pro představu: 100 dB se udává jako rachot bouracího kladiva nebo projíždějícího vlaku, 110 dB jako střelba z pistole a 120 dB pak může reprezentovat hluk nízko přelétajícího letadla, průjezd formule 1, nebo třeba rachot hromu. Jinými slovy, plný výkon v interiéru o velikosti menší tělocvičny, nebo exteriéru o velikosti běžné zahrady, nejspíše nevyužijete.

Zesilovače jsou vybaveny omezovačem (limiterem). Pokud by se vám povedlo zatížit reprosoustavu vyšším výkonem, než na jaký je kontsruována, hlasitost se automaticky omezí, a předejde se tak poškození měničů i zesilovače. Takový stav signalizuje LED.

Zvukový projev je hodně výrazný a razantní. Tlakové výškové měniče mají jinou charakteristiku než klasické "domácí" kaloty, a tak jsou vyšší středy a výšky trochu ostřejší, tvrdší a agresivnější. To jsme pozorovali především v redakční testovací místnosti. Když jsme hráli v exteriéru, nebyl to problém.

Soustavy hrají rozumně i potichu, ale teprve při hlasitější reprodukci naplno ukážou, co umí. Bez signálu je z výškových reproduktorů slyšitelný slabý šum, který ale spolehlivě překryje jakákoli reprodukce. Pokud se vyskytl i brum, zpravidla to způsobilo vedení signálového kabelu vedle napájení nebo zdrojů pro mixpult a mikrofonní přijímač.

Projev je trochu sušší a chladnější, což částečně připisujeme tvrdším basům. Ty by mohly být měkčí a "šťavnatější". Při vysoké hlasitosti a drobných frekvenčních korekcích má ale třeba Davisův Doo-Bop opravdu solidní basy, trubka je čistá a výrazná, občas až pronikavá. Vokál je jasně srozumitelný, v reprodukci nenastává zmatek při jakékoli hlasitosti. Díky robustní konstrukci můžete zapomenout i na jakékolirezonance.

Mikrofon nám nešuměl ani na delší vzdálenost, 20 metrů v otevřeném prostoru nebyl žádný problém.


Témata: Hluk, iPod, Notebook, oslava, Vlak, Zisk