Jo-Wilfried Tsonga prohrál v prvním kole Roland Garros a rozloučil se s kariérou. | foto: AP

Merci, Jo! Jak stadion zpíval hymnu a zraněný a uslzený mušketýr se loučil

  • 3
Paříž (Od našeho zpravodaje) - V jedné z přestávek mezi gamy začali diváci spontánně zpívat hymnu. Bezmála patnáct tisíc hrdel v ochozech kurtu Phillipa Chatriera vyřvávalo slova Marseillaisy. Úplně dole pod vším tím hukotem seděl na lavičce Jo-Wilfried Tsonga a užíval si mimořádný okamžik. O pár chvil později nadobro uzavřel svou tenisovou kariéru. „A nemohl jsem si přát lepší scénář,“ uznal.

Možná přeci jen jedna věc mu k dokonalé rozlučce chyběla. Aby zápas v prvním kole Roland Garros proti Casperu Ruudovi vyhrál. Neměl k tomu daleko: po setech 7:6, 6:7 a 2:6 sahal v koncovce čtvrté sady po srovnání.

Čistou hrou získal brejk na 6:5 a šel servírovat. Už v ten moment stál celý dvorec na nohou. Diváci ohlušujícím jásotem hnali svého hrdinu.

Jenže když Tsonga ve dvanáctém gamu poprvé podal, po tribunách proletělo hlasité zaúpění. Tenista totiž s bolestivou grimasou ve tváři míč sotva uvedl do hry.

Plíšková na Roland Garros zvládla otočku, dál jde i Kolář. Veselý končí

„Zranil jsem si paži a nemohl jsem dál,“ vysvětlil po zápase. „Když jsem se chystal podávat, uvědomil jsem si, že ruku nemohu zvednout. Požádal jsem o ošetření a řekl si, že zápas dohraju. Chtěl jsem skončit na kurtu a ukázat na něm svůj nejlepší tenis. A to jsem taky udělal.“

Přestože ho fandové z plných plic i dlaní hnali, Tsonga už v zápase získal jediný fiftýn. Tiebreak ztratil jasně 0:7, pozorný Ruud, mimochodem jeden z nejlepších antukářů světa, zraněného soupeře nešetřil.

Francouzský veterán si proto dobře uvědomoval, že konec se blíží. Když čelil mečbolu, oči se mu zalily slzami. Následně u sítě přijal soupeřovu gratulaci a zamával divákům. Poklekl u sítě, políbil pařížskou antuku.

Francouz Jo-Wilfried Tsonga se na Roland Garros rozloučil s tenisovou kariérou.

„Bylo to pro mě hodně emotivní, ale budu na to vzpomínat v dobrém,“ líčil.

Dojatý zůstal i po zápase. Čekal na něj totiž rozlučkový ceremoniál. Na kurt nakráčeli Tsongovi rodiče a bývalí trenéři, kteří oblékli trička s nápisem „Merci, Jo“ (Díky, Jo). Blahopřáli i jeho manželka s dětmi a francouzští tenisoví kolegové.

A prostřednictvím videovzkazů mu k úspěšné kariéře pogratulovali hvězdy, se kterými se na kurtech srdnatě bil. Španěl Nadal, Švýcar Federer, Brit Murray i Srb Djokovič, se kterým Tsonga v roce 2008 na Australian Open prohrál své jediné grandslamové finále.

Roland Garros

Příloha iDNES.cz

„Po celou kariéru jsem hrál proti skvělým hráčům. Dokázal jsem být dobrý uprostřed nejlepší tenisové generace,“ ohlížel se.

V roce 2012 vystoupal na páté místo světového žebříčku, na okruhu ATP posbíral 18 titulů. Příkladně bojoval, ovšem taky se potýkal se zraněními. Před čtyřmi roky musel na operaci kolene, trpí i srpkovitou anémii, tedy chudokrevností.

„Při normálním životě mě to nijak neomezuje,“ upřesnil. Ale když dlouho letím v letadle, mám velké problémy. Trvá mi pak i tři dny, než se dám dohromady.“

I kvůli zrádné nemoci se s kočovným životem tenisty rozloučil.

Jo-Wilfried Tsonga v prvním kole Roland Garros

„Můj poslední zápas byl jako celá kariéra. Skvělé momenty, ale taky zranění a výborný soupeř na druhé straně,“ vypozoroval.

Co plánuje dál?

„Hlavně slavit,“ pousmál se. A pak se bude angažovat v akademii mládeže, od tenisového prostředí se nechce odstřihnout. Příliš si ho zamiloval a na oplátku dostal podobnou náklonnost. Což ukázal i jeho závěrečný duel.

„Proto mi bude chybět hlavně kontakt s publikem,“ připustil. Ale kdykoli se mu po něm bude stýskat, může si pustit hymnu své země. A vzpomene si na mravenčení z kouzelné rozlučky.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga