POSLEDNÍ AMERICKÝ ŠAMPION. Andre Agassi s trofejí pro vítěze grandslamového Roland Garros 1999

POSLEDNÍ AMERICKÝ ŠAMPION. Andre Agassi s trofejí pro vítěze grandslamového Roland Garros 1999 | foto: Profimedia.cz

Američané hledají šampiona na antuce. Roland Garros nevyhráli už deset let

  • 4
V roce 1999 poslední triumf, od roku 2004 žádný hráč alespoň ve čtvrtfinále. To je tristní bilance amerických tenistů na pařížské antuce. Necelé dva týdny před startem grandslamového Roland Garros ale bývalí slavní hráči tvrdí, že čekání na velký úspěch může pokračovat. "Tohle vakuum ale nemusí platit jen pro Paříž," varuje například Ivan Lendl.

Letos to bude deset let, co Andre Agassi vybojoval americkým barvám zatím poslední triumf v Paříži. Tentýž hráč se o čtyři roky později ještě probil mezi posledních osm. Od té doby nic.

V posledních třech sezonách se do třetího kola dostali dohromady jen tři američtí hráči, v roce 2007 dokonce žádný.

"Momentálně není nikdo, kdo může pro USA vyhrát titul na francouzském mistrovství," říká rázně Cliff Drysdale, finalista US Open 1965 a už třicet let analytik televizní stanice ESPN.

AMERIČANÉ NA rOLAND gARROS

1999: Agassi (vítěz)
2000: Chang (3. kolo)
2001: Agassi (čtvrtfinále)
2002: Agassi (čtvrtfinále)
2003: Agassi (čtvrtfinále)
2004: Spadea, Roddick (2. kolo)
2005: Spadea, Blake, Roddick (2. kolo)
2006: Blake (3.kolo)
2007: nikdo ve 2. kole
2008: Ginepri (4. kolo)

"Američané mají strach z antuky asi jako když Superman pohlédl na kryptonit," uvedl v nadsázce americký daviscupový kapitán Patrick McEnroe.

Krizi přičítá systému výchovy amerických tenistů. "Neučíme naše hráče jak se chovat na antukových kurtech. Pokud to nezměníme, nebudeme v brzké době antukovou velmocí," dodal. 

"Ale když vychováte více hráčů na antuce, pak budou lepší i na ostatních površích," naráží na další problém. A tím je nejhorší grandslamové období, které americký tenis prožívá ve čtyřicetiletém trvání tzv. "open éry".

Od triumfu Andyho Roddicka na US Open v roce 2003 nezvítězili v 21 grandslamech v řadě. Horší bilanci měli už jen na přelomu 50. a 60. let, kdy jejich šňůra trvala 30 turnajů.

"Američané jsou zvyklí mít šampiony," prohlásil Jim Courier, držitel čtyř grandslamových titulů, a dvou z Paříže, z 90.let.

Pouze dva aktivní američtí tenisté - Roddick a Robby Ginepri uhráli v posledních době semifinále na grandslamovém turnaji.

Pravda - osmnáct z posledních 21 grandslamů putovalo zásluhou Rogera Federera a Rafaela Nadala do Švýcarska nebo Španělska.

Ale i pohled na žebříček Američany příliš neuspokojuje. Na 6. místě je Roddick, 16. Blake. Třetím Američanem v top 60 je šestadvacátý Fish. To je o jednoho tenistu méně, než má Chorvatsko. Francie jich v šedesátce má 11, Španělsko osm.

USA opouštějí pozici mužské tenisové velmoci. "Jsem těmito čísly znepokojen. Zbytek světa už nás dohonil," řekl McEnroe.

Jak z krize ven? Pomoci by měl plán na rozvoj mládežnického tenisu. Americká asociace investuje 15 milionů dolarů ročně do rozvoje regionálních center. Hodně dětí bylo posláno do tréninkových kempů ve Španělsku. Aby více přivykli právě antuce.

"Je to monumentální projekt," řekl McEnroe, který mu šéfuje. 

"Ale nemyslím, že lze vytvořit systém, který bude vytvářet šampiony. Ale můžete vytvořit prostředí, kde ho můžete nalézt snadněji. Pak možná přijde nový John McEnroe, Andre Agassi, nebo Pete Sampras."

Prolomí na letošním Roland Garros americký tenista bránu čtvrtfinále?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 čtvrtek 14. května 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 192

ANO
ANO 53


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga