Podvodní tunely plánovaného golfového areálu na Maledivách

Podvodní tunely plánovaného golfového areálu na Maledivách | foto: vizualizace Dutch Docklands

Golf na Maledivách utíká před utonutím. Má se hrát na plovoucím hřišti

  • 17
Žbluňk, cák, šplouch! Voda je pro golfisty postrachem: kdo utopí míček, dostane trestnou ránu. Designéři nového hřiště, které se má stavět na Maledivách, už ale víc vody do jeho okolí přivést nemohli. Projekt za půl miliardy dolarů má "stát" uprostřed oceánu na plovoucích ostrovech.

"Navrhli jsme panu prezidentovi, že dokážeme Maledivy transformovat z uprchlíků před klimatem do pozice klimatických inovátorů," pronesl Paul van de Camp, výkonný šéf společnosti Dutch Docklands, specialisty na plovoucí stavby a developera projektu.

Na dvanáct stovek ostrůvků utopených v Indickém oceánu neustále čelí hrozbě zaplavení, vždyť nejvyšší bod státu leží sotva 2,5 metru nad vodní hladinou.

Možná v rámci příprav na hrozby budoucnosti prezident země Mohamed Nasheed loni zavelel: "Uděláme si zasedání kabinetu pod vodní hladinou." Chtěl tak upozornit na ekologickou zranitelnost Malediv.

Aby místní golfisté i turisté, na kterých si místní ekonomika zakládá, mohli hrát bez obav z čvachtání v botách, nový areál se bude houpat na hladině a bude nepotopitelný.

Projekt počítá s vytvořením tří propojených ostrovů, které spojí podvodní tunely, cestou od jamky k jamce nebo na hotel bude možné sledovat mořský život přes sklo. "Jenže na rozdíl od podobných ostrovů v Dubaji bude maledivský projekt stavbou bez jizev," ujišťuje developer.

Aby se eliminovalo ohrožení životního prostředí, ostrovy se postaví někde jinde, pravděpodobně na Středním východě nebo u Indie, pak budou doplaveny na místo. Tráva bude zaseta a stromy vysázeny už v nové lokalitě.

Plán golfového areálu na Maledivách

Současně se zveřejněním plánů se však objevily obavy z dopadu takového projektu: Zničíte korálové útesy, vytýkají odpůrci. Je to vodní hazard, říkají další.

Golfový areál bude potřebovat pesticidy a existuje riziko, že chemikálie by mohly skončit v oceánu. Mimoto nastane problém s odsolováním mořské vody pro zavlažování trávníků. "Všechno vyřešíme, máme to vymyšlené," uklidňují konstruktéři.

Celý areál má zásobovat solární energie, což koresponduje s prohlášeními prezidenta Nasheeda, který chce do roku 2020 svoji zem "pohánět" pomocí stoprocentně obnovitelných zdrojů.

Se stavbou se má začít v průběhu tohoto roku, první odpal tu uvidí někdy v roce 2015. A kolik míčků pak skončí utopených v oceánu?


Témata: Developer, Dům roku