Mistrovství světa v Táboře v roce 2015 Adam Ťoupalík dojel v kategorii do 23 let na 22. místě. O lepší výsledek ho připravily problémy s řetězem už v úvodu závodu.

Mistrovství světa v Táboře v roce 2015 Adam Ťoupalík dojel v kategorii do 23 let na 22. místě. O lepší výsledek ho připravily problémy s řetězem už v úvodu závodu. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Cyklokrosová Evropa se sejde v Táboře, medailové adepty mají i Češi

  • 1
Tisíce fanoušků, stovky jezdců a deset závodů za dva dny. V Táboře v sobotu vypukne mistrovství Evropy v cyklokrosu. A Češi mají několik adeptů na medaili.

V lednu to budou tři roky, co fanoušci v táborském areálu Komora sledovali boj Kateřiny Nash o třetí místo na mistrovství světa.

Tenkrát to byla jediná medailová naděje Česka na šampionátu, který sportovně příliš nedopadl. A ani Jihočeška ho nezachránila. V posledním kole spadla a boj o bronz prohrála. Nakonec skončila pátá.

Letos se o víkendu pojedou v Táboře velké závody znovu. Sjede se na ně evropská, a tím pádem i světová špička v cyklokrosu. „Závody mistrovství Evropy už mají mnohem větší vážnost než v minulosti. Na úrovni mistrovství světa nejsou, ale vyrovnají se Světovému poháru,“ upozorňuje reprezentační trenér Petr Dlask.

A Češi by měli hrát výrazně větší roli, než tomu bylo v Táboře před třemi lety.

Nebude u toho sice Kateřina Nash, která je v zámoří, ale zato mají ambice jiní čeští reprezentanti. A k nim i potřebnou výkonnost.

„Myslím si, že reálné jsou dvě medaile,“ předpovídá Petr Dlask. „S tím bychom byli spokojení. Ale šance máme ještě větší. Musí si ale všechno sednout.“

„Ve všech přípravách i v komunikaci s mezinárodní federací je cítit, že po mistrovství světa je to druhý největší závod,“ říká šéf českého cyklokrosu a hlavní organizátor závodu Petr Balogh. „Přípravy jsou samozřejmě menší než na mistrovství světa, ale zase větší než na závod Světového poháru.“

S obojím už mají v Táboře bohaté zkušenosti. A na co se mohou návštěvníci těšit?

Hlavní hvězdou je Van der Poel

V sobotu na pět závodů kategorie masters. V neděli bude hlavní program a dalších pět závodů od juniorské kategorie, přes muže a ženy do 23 let, až po ženy a muže elite. První start je v devět hodin. Muži elite vyjedou na trať ve 14.30 hodin. Všechny závody budou na sebe navazovat bez velkých prodlev.

A bude to velká show. „V areálu budeme mít dvě velkoplošné obrazovky, přijedou bubeníci, kteří se postarají o atmosféru. Chybět nebude party stan s diskotékou. Budeme mít připraveno třicet stánků našich partnerů. Celý program v neděli bude vysílat v přímém přenosu Česká televize,“ dodává Petr Balogh. „A hlavně. Diváci v Česku budou mít možná jednu z posledních možností uvidět na trati na vlastní oči fenomenálního Van der Poela,“ dodává Balogh jméno hlavního favorita i největšího taháku cyklokrosového startovního pole. I to je důkaz, že mistrovství Evropy berou hvězdy vážně.

To všechno uvidí diváci na osvědčené trati, která měří 2 950 metrů, na níž se loni jel závod Toi Toi Cupu a která se lehce liší od té, na níž se konalo mistrovství světa v roce 2015. Znovu tam budou dvoje schody a boje v cílové rovince mohou lidé sledovat ze sto metrů dlouhé a šestistupňové tribuny.

Vstupenky, které budou slosovatelné o horské kolo, si mohou lidé koupit v předprodeji v síti Ticketstream. Ale také přímo na místě. Jejich cena je 299 korun. Sobotní závody masters jsou zdarma. Platí se až nedělní program a děti do 130 centimetrů výšky mají vstup zdarma. Navíc prvních pět tisíc návštěvníků se vstupenkou dostane u vstupu zvoneček, kterým organizátoři chtějí přispět k atmosféře závodu.

„Byl bych moc spokojený, kdyby dorazilo sedm až deset tisíc diváků,“ přeje si Balogh, podle kterého se návštěvníci musí připravit na důkladnější bezpečnostní prohlídky.

Do Tábora přijede 550 cyklokrosařů z 18 zemí Evropy. Jen českých reprezentantů se představí v nedělních pěti kategoriích 36.

Všichni i s reprezentačním trenérem se sejdou v Táboře dnes. „Zatrénujeme si na postavené a uzavřené trati. Doladíme poslední detaily, poradíme se. Pak už to bude hlavně o osobní přípravě všech závodníků. A hlavně také o utužení party od nejmladšího nováčka po čtyřicetiletého matadora,“ dodává Petr Dlask.

A česká sestava nabídne spoustu příběhů. Od medailových ambicí Adama Ťoupalíka, přes návrat k velkým závodům Martina Bíny až po start reprezentantů na horských kolech Štěpánové nebo Škarnitzla. Kolik jich bude mít šťastný konec?

Česká nominace

Junioři Jakub Hník, Tomáš Ježek, Tomáš Kopecký, Vladimír Mikšaník, Jakub Říman, Jakub Schierl, Alvin Tomášek, Jakub Ťoupalík.

Ženy U23 Nikola Bajgerová, Jana Czeczinkarová, Magdalena Mišonová, Nikola Nosková, Adéla Šafářová, Denisa Švecová, Tereza Švihálková, Elizabeth Ungermanová.

Muži U23 Jonáš Březina, David Honzák, Josef Jelínek, Lukáš Kunt, Daniel Mayer, Jakub Šulc, Adam Ťoupalík, Šimon Vaníček. Ženy Elite Pavla Havlíková, Vendula Kuntová, Martina Mikulášková, Karla Štěpánová.

Muži Elite Martin Bína, Michael Boroš, Emil Hekele, Michal Malík, Jan Nesvadba, Tomáš Paprstka, Lubomír Petruš, Jan Škarnitzl.

Časový harmonogram
Sobota
Závody kategorií Masters. První závod startuje v 9 hodin kategorií mužů 70 - 74 let a žen nad 60 let. Posledním závodem bude start kategorie muži 35 - 39 let ve 14 hodin.
Neděle
Junioři startují v 9 hodin. Ženy do 23 let v 10.15, muži do 23 let v 11.30, ženy Elite ve 13 a muži Elite ve 14.30 hodin.