Heras se probojoval do čela Vuelty

• 3
Španělský cyklista Roberto Heras z týmu Liberty Seguros vyhrál dvanáctou etapy Vuelty. Obhájce loňského celkového vítězství se tak dostal do čela průběžného pořadí. Do cíle 145 kilometrů dlouhé etapy z Almerie do Calar Alto dojeli za ním jeho krajané, druhý Santiago Perez a třetí Francisco Mancebo.

Španělé obsadili i další příčky, prvním 'cizincem' byl ve čtvrtek na osmém místě Stefano Garzelli z Itálie.

Dvojnásobný vítěz závodu Kolem Španělska Heras po 12. etapě vystřídal ve žlutém trikotu trápícího se Američana Floyda Landise. Mancebo se díky třetí příčce posunul v průběžném hodnocení na druhé místo, za Herasem zaostává o 35 sekund.

Na třetí příčku klesl dosud druhý Alejandro Valverde, který i přes ošklivá zranění z úterního pádu vybojoval čtvrté místo. Landis se propadl na pátou pozici.

Heras byl po dnešní etapě navýsost spokojený především s prací své stáje. "Nemohu říkat, že jsem už vyhrál, musím být opatrný. Dneska ale byla taktika týmu brilantní," řekl v cíli Heras.

V boji o první místo v bodovací soutěži sprinterů se do čela dostal Stuart O'Grady. Z prvního místa tento Australan sesadil německého spurtéra Erika Zabela.

Výsledky - 12. etapa (145 km):
1. Heras 4:19:30 hod., 2. Perez -34, 3. Mancebo -53, 4. Valverde -1:27, 5. Nozal -1:27, 6. Gomez -1:38, 7. Perez (všichni Šp.) -1:38, 8. Garzelli (It.) -2:02, 9. Arreitunandia -2:17, 10. Sastre (oba Šp.) -2:28, ...78. Hruška, 139. Andrle (oba ČR) oba -31:51.
Průběžné pořadí:
1. Heras 44:50:53, 2. Mancebo -35, 3. Valverde -49, 4. Nozal -1:12, 5. Landis (USA) -2:19, 6. Beltran (Šp.) -2:40, 7. Sastre -3:16, 8. Perez -4:22, 9. Gomez -5:07, 10. Blanco (Šp.) -6:12, ...117. Hruška -1:36:00, 126. Andrle -1:47:13.

Španělský cyklista Roberto Heras se dostal do čela Vuelty, když vyhrál její dvanáctou etapu.