Cyklista Di Luca udržel průběžné vedení

• 1
Bardolino - Italský cyklista Danilo Di Luca udržel průběžné vedení v čele závodu Giro d'Italia. A pokud se v nedělní závěrečné etapě nestane nic něco neočekávaného, stane se celkovým vítězem. Před posledním dílem má náskok téměř dvou minut a před ním je relativně lehkou etapa.

V časovce jednotlivců, kterou vyhrál jeho krajan Paolo Savoldelli, dojel Di Luca na osmém místě.

Savoldelli zvládl třiačtyřicet kilometrů dlouhou trať z Bardolina do Verony za 52 minut a 20 vteřin, druhé místo obsadil jeho krajan Eddy Mazzoleni, který zaostal o 36 vteřin. Třetí Američan David Zabriskie ztratil další dvě sekundy.

Di Luca udržel růžový trikot nejlepšího jezdce časem 54 minut a 17 vteřin a do nedělní závěrečné etapy s cílem v Miláně nastoupí s bezpečným náskokem před druhým Andym Schleckem. Lucemburský cyklista byl dnes sice rychlejší než italský závodník, ze soupeřova náskoku ale ukrojil jen 29 vteřin.

"Giro je pro Italy speciální závod. Jezdím od osmi let a vždycky jsem snil o tom, jak ho vyhraju. Teď se mi sen splnil," řekl Di Luca. "Moc lidí mi nevěřilo, že to dokážu. Tak jsem jim to ukázal a doufám, že dalších pět let budu vyhrávat pořád," dodal.

Poslední rovinatá etapa měří 185 kilometrů a pokud cestou do Milána nepotká Di Lucu nějaké neštěstí, měl by si bez problémů dojet pro celkový triumf.

Výsledky 20. etapa (časovka jednotlivců na 43 km): 1. Savoldelli 52:20, 2. Mazzoleni (oba It.) -36, 3. Zabriskie (USA) -38, 4. Bodrogi (Maď.) -1:08, 5. Bruseghin (It.) -1:16, 6. Schleck (Luc.) -1:28, 7. Nibali -1:44, 8. Di Luca (oba It.) -1:57, 9. Ignaťjev (Rus.) -2:01, Pellizotti (It.) -2:02, ...22. Padrnos -3:14, 29. Raboň (oba ČR) -3:54.

Průběžné pořadí: 1. Di Luca 87:40:45, 2. Schleck -1:55, 3. Mazzoleni -2:25, 4. Simoni -3:15, 5. Cunego -3:49, 6. Ricco (všichni It.) -7:00, 7. Petrov (Rus.) -8:34, 8. Bruseghin -10:14, 9. Pellizotti (It.) -10:44, 10. Arroyo (Šp.) -11:58, ... 74. Padrnos -2:09:01, 79. Raboň -2:12:33.