Webber dovedl Sacramento k drtivé výhře nad Dallasem

• 6
New York - V Arco Arena v Sacramentu se konal velmi prestižní souboj dvou zřejmě největších současných kandidátů na letošní titul, ale žádné drama k vidění nebylo - Sacramento Kings v čele s vynikajícím Chrisem Webberem (triple-double: 29 bodů, 15 doskoků a 11 asistencí) smetlo Dallas Mavericks 123:94, a po "skalpech" Lakers a New Jersey si tedy připsalo jednoznačnou výhru i nad třetím z největších favoritů letošní sezony. Obhájci titulu L.A.Lakers však také nabírají dech, když dokázali vyhrát na palubovce kompletního New Orleans (82:90), po delší době se do střelecké tabulky zapsal Jiří Welsch - k výhře Golden State nad Clevelandem přispěl 4 body.
Sacramento - Dallas 123:94
Dallas má sice jasně nejlepší současnou bilanci z celé NBA, ale od Sacramenta (které nedávno vyhrálo na palubovce New Jersey o 36 bodů), dostal včera pořádnou lekci. Nový systém obrany, který od začátku sezony hosté hrají, a který "srazil" průměr obdržených bodů Dallasu o zhruba 10 bodů níž proti loňské sezoně, jako by na Sacramento vůbec neplatil - 123 bodů je pro domácí Kings letošním maximem (konec konců stejně jako pro Dallas). Skvěle hrál Chris Webber, který si na konto připsal šestnáctý "triple-double" kariéry, Predrag Stojakovič trefil 6 trojek a celkem 6 hráčů domácích nastřílelo dvouciferný počet bodů - Kings vůbec skvěle stříleli, když měli úspěšnost přes 55% z pole a z trojek dokonce 65% (13/20). Už v první čtvrtině nastříleli svému soupeři 39 bodů (39:26) a velice soustředěnou hrou nadále neustále zvyšovali náskok - Dallas nevyhrál ani jedinou čtvrtinu. Vůbec se nedařilo Michaelu Finleymu (8 bodů), v optimální formě nebyl ani Dirk Nowitzki (15 bodů a 9 doskoků) a ani Steve Nash (11 bodů a 7 asistencí), a tak čest hostů zachraňoval jen náhradník Nick Van Exel, který nastřílel 20 bodů: "Jako tým ještě zdaleka nejsme tam, kde jsme si mysleli, že jsme," řekl po zápase. "Dnes nám Sacramento ukázalo, jako dlouhou ještě máme před sebou cestu."
Střelci: Webber 29b., 15d. a 11as., Stojakovič 23, Christie 18, Bibby 16, Clark 13, Divac 11 - Van Exel 20, Nowitzki 15, A.Johnson 12, Nash 11

New Orleans - L.A.Lakers 82:90
Domácí nastoupili sice i s rozehrávačem Baronem Davisem, který vynechal 6 zápasů kvůli bolestem zad, ale zastavit černou sérii se jim nepodařilo - Lakers se totiž pomalu, ale jistě dostávají do "obhájcovské formy" a především jejich obrana včera opět pracovala na výbornou. V útoku to pak byla znovu záležitost superhvězdného dua hostů - Kobe Bryant nastřílel 32 bodů za první 3 čtvrtiny, Shaquille O´Neal pak přidal 10 klíčových bodů v poslední čtvrtině, oba navíc doskočili po 11 míčích. Baron Davis sice nastřílel 20 bodů včetně 4 trojek, ale v poslední čtvrtině měl střelbu 0/5 a Hornets prohráli pátý zápas v řadě - naopak Lakers popáté za sebou vyhráli a jejich bilance vyšplhala už na 18/20.
Střelci: B.Davis 20, Mashburn 19, Wesley 14, P.J.Brown 12b. a 14d. - K.Bryant 36b. a 11d., S.O´Neal 23b. a 11d., Horry 10

Golden State - Cleveland 108:80
Celkem jednoznačná záležitost domácích, kteří ale o výhře rozhodli definitivně až v poslední čtvrtině, kterou vyhráli 32:14. Warriors už podvanácté za sebou nedokázali překonat 50% při úspěšnosti střelby (včera 45%), ale Cleveland na tom byl ještě mnohem hůř (35%). Po dlouhé době se střelecký prosadil i český basketbalista v dresu Golden State Jiří Welsch - za 3 minuty stihl nastřílet 4 body (dvojky 1/2, šestky 2/2) a doskočil i 1 míč.
Střelci: Jamison 24b. a 13d., J.Richardson 16, Arenas 14b. a 11as., Sura 13, Foyle 10b., 12d. a 7 bloků!...Welsch 4

Philadelphia - New Jersey 108:107
Prestižní souboj dvou "top" týmů Východní konference byl velmi důležitý především pro domácí, kteří už nutně potřebovali zastavit sérii proher (6 v řadě). Jejich jasně nejlepším střelcem byl Allen Iverson, který navíc proměnil 5 trestných hodů během závěrečných 11 sekund, ale v koncovce mu výrazně pomohl Keith Van Horn, na jehož hlavu se v poslední době snášela vlna kritiky. Proti svému bývalému týmu, který ho v létě vytrejdoval, se ale Van Horn "vyhecoval" k dobrému výkonu a nastřílel 8 klíčových bodů během posledních 5 minut zápasu. Hosté vyhráli 10 z posledních 11 utkání, ale včera jim nepomohl ani výborný výkon dvojice Lucious Harris (letošní maximum 26 bodů) a Kenyon Martin (24 bodů a letošní maximum 16 doskoků). Své letošní maximum v asistencích si vylepšil i Jason Kidd (16), ale nedařilo se mu střelecky, když proměnil jen 4 z 21 střel. Celkově horší střelbu New Jersey nedokázalo nahradit ani lepší doskakování (35:50). Allen Iverson byl nejlepším hráčem domácích ve třech základních statistických kategoriích (34 bodů, 7 doskoků, 7 asistencí), ale v poslední čtvrtině se ani jednou netrefil ze hry (0/5) - jeho trestné hody v závěru však znamenaly čtyřbodové vedení, které Harris jen upravoval trojkou v poslední sekundě.
Střelci: Iverson 34, Van Horn a Snow 16, McKie 12, Coleman 10 - Harris 26, Martin 24b. a 16d., Jefferson 20, Kittles 14, J.Collins 10, Kidd 9b. a 16d.

Indiana - Miami 104:81
Domácí začali letošní sezonu nejlépe v historii (zatím bilance 28:10) a z celé NBA mají dosud nejlepší domácí bilanci - 17/1! Stále oslabení hosté (Jones, Best) včera neměli žádnou šanci, přestože kouč Indiany Isiah Thomas už od začátku rovnoměrně střídal celý kádr - nikdo z domácích neodehrál více než 28 minut a do střelecké listiny se zapsalo všech 12 hráčů, kteří se objevili na palubovce. Ani jeden z hráčů základní pětky už nehrál v poslední čtvrtině, přesto si domácí udrželi téměř 53% úspěšnosti střeby z pole. Domácí Ron Artest, který nedávno po zápase v New Yorku rozbil televizní kameru, před zápasem prohlásil, že by raději jel do Disney Worldu než na exhibiční All-Star Game - během utkání pak nastřílel 18 bodů a zcela "vymazal" nejlepšího střelce Miami z posledních zápasů, nováčka Carona Butlera (2 body).
Střelci: B.Miller 21, Artest 18, J.O´Neal a A.Harrington 13 - R.Butler 21, Lampley 13, M.Allen 10

Toronto - Milwaukee 87:99
Návrat Vince Cartera do hry je znovu odložen na neurčito a zdecimovaní domácí - opět měli k dispozici jen minimální počet 8 hráčů, z toho 3 na desetidenním kontraktu - už tentokrát přes statečný výkon neměli dost sil na další překvapení (vyhráli 2 poslední zápasy). Milwaukee vyhrálo od návratu zraněného Toniho Kukoče už 4 zápasy v řadě, což se mu naposledy podařilo vloni v lednu. Domácí Jerome Willliams má za poslední 4 zápasy průměr 14 doskoků na utkání.
Střelci: Peterson 22, J.Williams 18b. a 17d., Alston 14, A.Williams 12 (A.Davis 11d.) - Cassell 19, R.Allen a Kukoč 15, Redd 14, T.Thomas 12

Boston - Atlanta 86:66
Oba týmy stejně špatně střílely (37% z pole) a hosté byli dokonce jasně lepší v doskakování (52:39) - tím ale výčet jejich včerejších úspěchů končí. Boston na trojky vyhrál 7:0, na trestné hody 23:8 (hosté 47%!) a Atlanta navíc ztratila 21 míčů. Nastřílených 66 bodů je pro Atlantu nejméně v letošní sezoně (dosud 72). Hosté hráli znovu bez Glenna Robinsona (loket), domácí zase bez Tonyho Battieho (koleno) a Tonyho Delka (kotník) - navíc se ve třetí čtvrtině zranil Vin Baker (koleno).
Střelci: Pierce 28, A.Walker 20, Bremer 13 - Abdur-Rahim 19, Mahammed 11

Houston - Phoenix 102:96
Phoenixu opět skvěle zahrála jeho trojice současných hvězd, která dohromady nastřílela 81 bodů, ale o lepší výsledek ho připravil výpadek ve druhé čtvrtině, kdy celý tým nastřílel jen 8 bodů! Yao Minga sice zastínil hostující Amare Stoudemire, který si přes 226 cm vysokého Číňana dokonce dovolil 2 úžasné smeče, ale domácí měli mnohem vyrovnanější kádr a navíc střeleckou oporu v Cuttino Mobleym, který i po vyloučení Steva Francise krátce před koncem (spolu s hostujícím Randy Brownem) dovedl Rockets k výhře. "Ještě jsem nikdy neviděl někoho dvacetiletého takhle hrát," řekl na adresu Stoudemirea Yao Ming, který nebyl moc vidět a nakonec nasbíral 11 bodů, 7 doskoků a 4 bloky. Pravá zkouška ohněm ale čeká Minga v pátek, kdy se Houston utká s Lakers v čele se Shaquillem O´Nealem.
Střelci: Mobley 30, Francis 19, Posey 14b. a 11d., Yao Ming a Norris 11, E.Griffin 10 - Marbury 32, Marion 25b. a 13d., Stoudemire 24b. a 13d.

Denver - Utah 81:92
Mladý tým domácích držel krok až do poloviny poslední čtvrtiny, kdy ještě vedl 77:72, ale "velezkušení" hosté vyhráli zbytek zápasu 17:4 a s přehledem si pohlídali výhru - hlavní roli hráli v závěru veteráni John Stockton (13 bodů a 9 asistencí) a Karl Malone (16 bodů a 10 doskoků). Za domácí podal další dobrý výkon brazilský nováček Nene Hilario.
Střelci: Hilario 24, Howard 12 - Harpring 17b. a 11d., Malone 16b. a 10d., Ostertag a Stockton 13, Kirilenko

Portland - Memphis 100:92
Portland má v poslední době skvělou formu a nezastavilo ho ani zranění Bonzi Wellse - včera podal vynikající výkon Rasheed Wallace, který po delší době předvedl střeleckou "explozi", když proměnil 16 z 20 střel, včetně tří trojek z 5 pokusů. "Jeho největším problém je, že je až příliš nesobecký," řekl dokonce o Wallaceovi jeho spoluhráč Dale Davis. "Kdyby totiž hrál víc na sebe a nesnažil se pomáhat spoluhráčům, mohl by tolik bodů střílet téměř kdykoli..." Memphis
ale neprodal kůži lacino a ještě ve třetí čtvrtině to bylo jen 63:61 - rozhodující byla šňůra 10:2 domácích na jejím konci. Další výborný výkon podal veterán Scottie Pippen, který letos (v posledním roce svého kontraktu?!) výrazně ožil.
Střelci: R.Wallace 38b. a 10d., Pippen 18, D.Davis 8b. a 10d. - Gasol 19, Battier 17, Giricek 13, Gooden 11, J.Williams 9b. a 10as.

L.A.Clippers - Minnesota 64:95
Tragická střelba domácích v kombinaci s výbornou obranou hostů (v čele s Kevinem Garnettem) zrodily nejmenší počet nastřílených bodů Clippers za posledních 31 let - hůř než včera stříleli Clippers jen jedinkrát v roce 1972, když ještě jako Buffalo Braves prohráli 63:91 s Milwaukee. Domácí diváci svůj tým vypískali a kouč Gentry si po zápase sypal popel na hlavu: "Náš výkon byl trapný a divákům, kteří si zaplatí za lístek a vidí něco takového, se ani nedivím..." Clippers nepomohl ani návrat zraněných Quentina Richardsona a Marko Jariče, naopak hosté i bez zraněného Troye Hudsona hráli výborně a v poslední čtvrtině dovolili domácím jen 11 bodů.
Střelci: Maggette 20, Odom 13, Brand 12 - Garnett 21, Gill 13, Nestěrovič 12b. a 10d., M.Jackson 11