Miami vede, obrana Detroitu nestačila

• 399
New York - Obhájcům titulu Detroit Pistons nestačilo ani 104 nastřílených bodů na vítězství ve třetím zápase finálové série Východní konference - jejich obrana totiž na hosty z Miami vůbec nestačila, když opět zářil Dwyane Wade, jemuž sekundovali Shaquille O´Neal a Eddie Jones. Heat vyhráli 113:104 a ujali se vedení v sérii 2:1 na zápasy.
Finále Východní konference:

Detroit - Miami 104:113

(stav série 1:2)

Vyrovnaná bitva (po prvních dvou zápasech tentokrát až překvapivě útočná) se opět rozhodovala až v závěru, kdy domácím úplně "odešla" střelba, nechali se vyvést z míry výroky rozhodčích a z velké části se sami připravili o dobrou výchozí situaci, kterou jim přinesl solidní výkon náhradníků z přelomu 3 a 4.čtvrtiny.

"Jsme příliš dobrý tým na to, abychom se takhle ´zhroutili´ jako dnes večer," prohlásil po zápase nejlepší střelec domácích Richard Hamilton. "V téhle fázi sezony, ve finále konference, si prostě nemůžeme dovolit podobné selhání. Nechali jsme se úplně rozhodit a to se nesmí stát..."

Heat nastříleli 11 bodů z trestných hodů během klíčové šňůry 13:4, která jim uprostřed poslední čtvrtiny přinesla rozhodující vedení. Domácí opory Rasheed Wallace a Chauncey Billups dostali za "nadávky" směrem k rozhodčím technické chyby, své si na jejich adresu řekl i domácí kouč Larry Brown. Billups se nakonec vyfauloval, Ben Wallace, Rasheed Wallace i Antonio McDyess dohráli zápas s pěti fauly.

"Heat hráli dobře, ale nebyli to oni, kdo se nám dostal pod kůži," prohlásil Billups. Možná až příliš úzkostliví rozhodčí odpískali Detroitu 33 faulů (Miami 29) a hosté stříleli celkem 54 trestných hodů. Jen v poslední čtvrtině Heat stříleli 29 trestných hodů, z nichž 22 proměnili. Shaquille O´Neal se v důležitých chvílích blýskl 6 trefami v řadě, Eddie Jones měl za posledních čtvrtinu bilanci 6/6 a Wade 6/8.

Wade dokázal navázat na svůj výborný výkon z druhého zápasu a už za první půli nastřílel 21 bodů (15 z druhou čtvrtinu, ve které trefil svých prvních 7 střel). Shaq přidal dalších 14 bodů a hosté po většinu druhé čtvrtiny vedli - osmibodový náskok ale Pistons v závěru poločasu dokázali snížit díky Billupsovi na 51:53.

Ve druhé půli se Wade dostal do problémů s fauly (a velmi dobře ho v jedné fázi hry bránil náhradník Hunter), Shaqovi přece jen začali trochu docházet síly, ale hostům to kupodivu nevadilo. Díky Eddiemu Jonesovi a Udonisi Haslemovi si uprostřed třetí čtvrtiny vybudovali poprvé dvouciferný náskok (73:63). Domácí náhradníci sice pomohli otočit skóre v úvodu 4.čtvrtiny na 84:79, ale Shaq v pravou chvíli podržel svůj tým šestkami a Pistons po návratu základní pětky začali znovu ztrácet.

Wade strávil podstatné minuty poslední čtvrtiny na lavičce náhradníků kvůli problémům s fauly, ale Eddie Jones s O´Nealem zajistili svému týmu vedení 100:93, které ještě "podpořil" po svém návratu Wade důležitou střelou v poslední sekundě limitu na útok (102:93). Detroit se ještě snažili vyvinout závěrečný "tlak", ale nedařilo se mu střelecky, rozhodčí mu vše v obraně nekompromisně pískali a Heat s přehledem dovedli zápas do vítězného konce.

Wade nakonec nastřílel 36 bodů (12/21 z pole a 12/18 šestky) a doskočil 7 míčů, O´Neal přidal 24 bodů, 6 doskoků a 5 asistencí (8/13 z pole, 8/12 šestky). Eddie Jones zaznamenal 19 bodů (11 v poslední čtvrtině), když trefil 3 ze 6 trojek. Třemi důležitými trojkami ze 3 pokusů se blýskl náhradník Rasual Butler (9 bodů) a Heat si po celou dobu udržovali úspěšnost střelby vysoko nad 50%, přestože na body dosažené zpod koše výrazně zaostávali.

Za domácí nastřílel Hamilton 33 bodů (10/21 z pole), Prince přidal 18 bodů (7/14), ale nedařilo se Billupsovi, který sice také nastřádal 18 bodů, ale proměnil jen 6 z 19 střel. Rasheed Wallace zaznamenal 13 bodů a 8 doskoků, zatímco jeho jmenovec Ben Wallace tentokrát zůstal pouze na 8 bodech a 7 doskocích.

Čtvrtý zápas série se hraje v úterý opět v Detroitu.

čtvrtiny: 24:22, 27:31, 24:26, 29:34