Allen Iverson se pomstil Detroitu

• 9
New York - I s nepříjemnými bolestmi kolena dokázal Allen Iverson nastřílet proti nejlepší obraně NBA 37 bodů, k tomu přidal 8 asistencí, a "pomstil se" tak Detroitu jednak za porážku z minulého vzájemného zápasu, a jednak za to, že právě Detroit ukončil jeho úžasnou šňůru 186 zápasů v řadě, kdy nastřílel dvouciferný počet bodů. Detroit se v současné době trápí, zraněný Ben Wallace mu až příliš chyběl a Philadelphia toho využila k jasné výhře 91:74. Jordanův Washington dokázal vyhrát v Clevelandu 91:100 a nadále si udržuje naději na postup do playoff.

Cleveland - Washington 91:100
V Clevelandu se konala další rozlučka s Michaelem Jordanem a fanoušci domácího týmu, který Jordan během své kariéry "potopil" vícekrát než kterýkoli jiný v NBA, připravil Michaelovi v závěru obrovské ovace. Zjevně pohnutý Jordan Cavaliers porazil i tentokrát, když nastřílel 26 bodů, doskočil 10 míčů a znovu prodloužil naději Wizards na postup do playoff. Výrazně ho podpořili i jeho spoluhráči, ale v hlavní roli byla znovu zcela jednoznačně čtyřicetiletá legenda - velmi vyrovnaný průběh utkání rozhodl závěr třetí čtvrtiny, který hosté vyhráli 7:13, když Jordan trefil 14 sekund před koncem dalekonosnou trojku. Mírný náskok hostů už Cavaliers nedokázali za celou poslední čtvrtinu dotáhnout, naopak Wizards dirigovaní Jordanem zvýšili rozdíl v polovině poslední čtvrtiny na klíčových 11 bodů (79:90). Domácí byli lepší ve střelbě a doskakování, ale doplatili na 22 ztracených míčů (Washington 12) a také na trestné hody - těch proměnil 14 z 18, ale hosté famózních 27 z 28 (96,4%)!! Celková bilance Washingtonu je nyní 36/41, osmé Milwaukee má bilanci 38/40.
Střelci: Ilgauskas 23, R.Davis 18b. a 11as., Boozer 16b. a 14d., J.Jones 14 - Jordan 26b. a 10d., Stackhouse a Lue 18, Laettner 16, Simmons 11

Philadelphia - Detroit 91:74
Allena Iversona nedokáže zastavit zřejmě nic - navzdory burzitidě v levém koleni nastřílel 37 bodů (s velmi dobrým procentem úspěšnosti), přidal 8 asistencí a dovedl svůj tým k jednoznačné výhře. Oba týmy mají hodně zdravotních problémů - domácím chyběl Keith Van Horn i Monty Williams, ale hosté na tom byli hůř a zjevně se nedokázali vyrovnat s absencí Bena Wallace, což pro ně do závěrečných zápasů základní části nevěští nic dobrého. Philadelphia (46/31) znovu přeskočila v tabulce Východní konference Indianu (46/32) a na druhý Detroit (47/30) ztrácí už jediný bod - první zůstává New Jersey (48/29), ale minimální rozdíly dávají do závěru ještě prostor k dramatickým změnám. Klíčová pro vývoj včerejšího zápasu byla šňůra 9:0 ve druhé čtvrtině - v této čtvrtině nastřílel všech svých 10 bodů Aaron McKie a obrana hostů si vůbec nevěděla rady s Iversonovými nájezdy. Iverson výborně střílel a navíc skvělými přihrávkami nacházel své spoluhráče - poslední "kapkou" pak byla trojka Erica Snowa v poslední sekundě od poloviny hřiště, která stanovila poločasové skóre na 54:43. V druhé půli už domácí neustále vedli dvouciferným rozdílem a náskok zvyšovali až na 23 bodů - hosté trochu rezignovali a koncovka se dohrávala v naprostém poklidu. Absence základního kamene obrany Detroitu se projevila v jednoduchém statistickém údaji - na body zpod koše vyhráli domácí 52:22!! Další výborný výkon v dresu Sixers podal Kenny Thomas (16 bodů a 15 doskoků), hosté velmi špatně stříleli (39,1% z pole). Allen Iverson překonal právě v tomto utkání rekord klubu Steva Mixe v počtu získaných míčů za sezonu (už jich má 213) a navíc překonal i hranici 13 000 nastřílených bodů v kariéře.
Střelci: Iverson 37, K.Thomas 16b. a 15d., McKie 10 - C.Robinson 16, R.Hamilton 14, Billups 12b. a 10as.

Miami - Toronto 89:83
Souboj oslabených týmů bez nadějí na playoff se rozhodoval v úplném závěru - na začátku poslední minuty byl stav ještě 83:83, ale koncovku vyhráli domácí 6:0. Zaváhání hostů v obraně využil ke klíčovému koši Anthony Carter, trestnými hody pak vítězství jistili Caron Butler a LaPhonso Ellis. Světlými body nevydařené sezony Miami jsou určitě výkony nováčka Carona Butlera a také solidní hra Briana Granta, který poprvé ve své kariéře ukončí rok s "double-double průměrem" - v této chvíli 10,5 bodů a 10,4 doskoků.
Střelci: B.Grant 16b. a 10d., C.Butler 12, R.Butler 11, Ellis 10 (Stěpania 12d., A.Carter 10as.) - A.Williams 16, Jefferies 15, McCoy a J.Williams 13

New York - Atlanta 99:95
Teoretickou naději New Yorku na postup do playoff udrželi při životě Allan Houston a Latrell Sprewell, kteří dohromady nastříleli 50 bodů - v závěru navíc zachraňovali svůj tým, když Atlanta (stále bez Glenna Robinsona) dotáhla šestnáctibodový náskok a zdramatizovala koncovku. Domácí ztratili za poslední čtvrtinu 6 míčů a Jason Terry (27 bodů, trestné hody 10/10) snižoval necelé 2 minuty před koncem na 91:88 - Houston však odpověděl košem a Sprewell přidal za poslední minutu dvě trojky. Pokud jde o playoff, jedinou šancí pro New York je vyhrát všechny zbývající zápasy základní části a naopak doufat, že Milwaukee Bucks nevyhrají ani jediný.
Střelci: Houston 29, Sprewell 21, K.Thomas 15, Weatherspoon 11 - Terry 27, Abdur-Rahim a Glover 16, Newble 11, Ratliff 10b. a 16d.

Memphis - L.A.Clippers 111:108
Hvězdou vzájemného souboje dvou týmů ze dna Západní konference byl španělský reprezentant Pau Gasol, který zaznamenal 25 bodů a 10 doskoků a pomohl ukončit sedmizápasovou šňůru smolných porážek - poslední 3 z nich byly jen rozdílem jediného koše! Rozhodující pro výsledek včerejšího zápasu byla šňůra 14:2, kterou domácí předvedli v poslední čtvrtině a která otočila skóre z 84:88 na 98:90. Hosté ještě snížili těsně před koncem na rozdíl jediného bodu, ale Gasol pojistil výhru 11 sekund před koncem dvěma trestnými hody. Domácí hráli bez zraněných Mika Millera a Lorenzena Wrighta, pro které už letos sezona skončila, stejně jako pro hostujícího Michaela Olowokandiho, který se zotavuje po operaci kolena.
Střelci: Gasol 25b. a 10d., J.Williams 23, Battier 17, Batiste 15b. a 11d. - Maggette 22, Brand 21b. a 10d., Odom 20, A.Miller 17, Piakowski 12

Chicago - Indiana 115:103
Bulls potvrdili, že jsou doma nebezpeční pro každého a Indianu dokonale zaskočili, když jí oplatili nedávný debakl 140:89 z Indianopolis. Dosud životní zápas odehrál rozehrávač Jamaal Crawford, který nastřílel 33 bodů, z toho 14 za poslední 4 minuty - svůj výkon "věnoval" stejně jako další domácí mladíci Chandler a Curry odstupujícími manažérovi Jerrymu Krauseovi (hráli s iniciálami JK na svých botech). Zápas zahájil skvěle domácí Jalen Rose, který proti svému bývalému týmu nastřílel 21 bodů za první čtvrtinu, ale hosté měli vynikajícího Jermaina O´Neala (38 bodů a 13 doskoků!), díky němuž otočili skóre a vedli až o 7 bodů - poslední čtvrtina však vyšla skvěle domácím (30:18) a Crawford je dovedl k překvapivé výhře, která vrátila Indianu zpět na čtvrté místo Východní konferenci. Bulls mají pátou nejlepší domácí bilanci ze všech týmů východu (25/14).
Střelci: Crawford 33, J.Rose 27, E.Curry 15, E.Robinson 10 - J.O´Neal 38b. a 13d., B.Miller 18b. a 10d., Artest a R.Miller 12 (Tinsley 10as.)

Houston - Portland 66:81
Důležitý zápas se tentokrát Houstonu vůbec nepovedl a největší opory střílely s doslova katastrofální úspěšností (Francis 5/20, Yao 2/13, Mobley 3/12, Taylor 3/11) - celý tým měl jen 29,5% úspěšnosti z pole a 66 bodů je vůbec nejméně, kolik za celou sezonu v jendom zápase nastříleli. Ještě 5 minut před koncem poločasu to na katastrofu nevypadalo (38:32), ale od té chvíle se domácí hráči vůbec nemohli trefit a Portland ještě do poločasu otočil skóre (41:44). Ve třetí čtvrtině nastříleli domácí jen 10 bodů, za celý druhý poločas jen 25! V týmu hostů hrál výborně především Damon Stoudamire, kterého podpořili i Bonzi Wells a Arvydas Sabonis. Portland hrál bez Rubena Pattersona, u něhož lékaři dokonce zjistili naštípnutý oční oblouk - následek úderu spoluhráče Zacha Randolpha, který ho napadl při tréninku v minulém týdnu! Portland stále drží čtvrté místo v Západní konferenci před Minnesotou.
Střelci: Posey 15, Francis 12 (Yao 12d.) - Stoudamire 21, Wells 17b. a 11d., Sabonis 11, D.Anderson 10

Denver - Phoenix 78:98
Hosté z Phoenixu možná zpočátku až příliš sledovali světelnou tabuli, na které byly k vidění průběžné výsledky ze zápasu Houston - Portland, ale v pravou chvíli dokázali "zabrat" a svého soupeře jasně přehráli (poslední čtvrtina 16:31). Jejich obrana udržela domácí na 31% střelby z pole a donutila je k 21 ztraceným míčům. Výborný individuální výkon podal Shawn Marion (už 37.double-double), střelecky se blýskl i náhradník Joe Johnson. Phoenix má teď na osmém místě Západní konference bilanci 41/36 a náskok před devátým Houstonem (40/38) začíná vypadat nadějně.
Střelci: Howard 15, Hilario 14, Harvey 12, R.White 11 - Marion 27b. a 10d., J.Johnson 23, Marbury 16, Voskuhl 10b. a 10d.

Sacramento - Seattle 107:85
Sacramento má výbornou formu a Seattlu bojujícímu o playoff nedalo žádnou šanci. Vynikající střelbou i obranou svého soupeře jasně přehrálo a kouč hostů Nate McMillan se na své svěřence ani nezlobil: "Sacramento je prostě příliš dobrý tým..." Velké oživení mezi spoluhráči i diváky vyvolal domácí pivot Vlade Divac, který se objevil v ARCO Arena s oholenou bradou. "Vypadá mladší," řekl s úsměvem na jeho adresu spoluhráč Peja Stojakovič. "Asi chce, aby s ním vedení Kings podepsalo smlouvu na dalších 6 let. Asi chce hrát navždy. Pokouší se dohnat Roberta Parishe..." Kings vylepšili bilanci na 57/22, když vyhráli 9 z posledních 10 zápasů, a jejich naděje na titul v Západní konferenci  stále žije - Dallas i San Antonio mají shodnou bilanci 57/20 a čeká je ještě vzájemný zápas.
Střelci: Webber 20, Stojakovič 18, Bibby 15, B.Jackson 14, Turkoglu 11 - Drobnjak a R.Allen 22

Golden State - Utah 128:102
Warriors podali vynikající ofenzívní výkon a trápící se Utah zcela rozstříleli. Hlavní zásluhu na tom má Gilbert Arenas (34 bodů), který si šesti trojkami vylepšil osobní rekord, ale do střelecké listiny se zapsali všichni hráči domácích, a to včetně Jiřího Welsche, kterž dostal příležitost na posledních zhruba 5 minut, a i když minul všechny 4 střelecké pokusy z pole, tak alespoň 29 sekund před koncem trefil 2 trestné hody. Welsch stihl zaznamenat i 2 asistence a 1 útočný doskok. Pro Utah je to třetí porážka v řadě a jejich 7.místo v Západní konferenci je už téměř jisté, stejně jako to, že Warriors přes 2 výhry za sebou do playoff nepostoupí - jejich bilance je nyní 38/40 a museli by vyhrát všechny 4 zbývající zápasy, zatímco Phoenix všechny prohrát. Ve hře jsou pochopitelně stále i Houston a Seattle, jejich naděje se ale také po včerejšku výrazně ztenčily.
Střelci: Arenas 34, Dunleavy 17, A.Jamison 16, Murphy 13b. a 12d., Foyle 12, J.Richardson a Sura 11, Dampier 10 - Malone 17b. a 10d., Arroyo 16, Stevenson 13, Harpring a Cheaney 12

L.A.Lakers - Dallas 108:99
Stále stejná písnička - Lakers porazili Dallas na své palubovce už pětadvacetkrát v řadě!! Tentokrát nebyl k vidění podobný neuvěřitelný obrat jako v minulém utkání, kdy Lakers dotáhli 27-ibodový náskok za čtvrtou čtvrtinu, ale rozhodovalo se opět až v poslední části hry. Dallas bez Michaela Finleyho dlouho držel krok a po třech čtvrtinách to bylo jen o bod - na začátku poslední však šli Lakers do desetibodového vedení a to i přes 2 rychlé trojky Raefa La Frentze ještě zvýšili na 108:93. Raja Bell v poslední minutě dalšími dvěma trojkami jen korigoval skóre. Na trojky vyhráli hosté 9:13, ale měli podstatně horší úspěšnost, a s výjimkou trestných hodů (91%) ve všem ostatním zaostávali. Velmi překvapivé bylo, že Lakers dokázali vyhrát zápas, přestože se vůbec nedařilo oporám Bryantovi a O´Nealovi - po 3 čtvrtinách měli na kontě jen 7 resp. 8 bodů a jejich tým přesto o bod vedl. Nakonec byli Shaq a Kobe až 5. a 6. nejlepším střelcem svého týmu!!!, což se zřejmě ještě nikdy v historii nestalo. Téměř bezchybnou střelbou se včera blýskl náhradník Devean George (21 bodů), výborně střílel trojky Rick Fox (4/8) a hodně nad svým průměrem byli i Robert Horry a Derek Fisher. Na straně hostů se mimořádně dařilo pivotu Reafu La Frentzovi, který využíval toho, že s ním O´Neal nechodil daleko od koše a proměnil 6 z 8 trojkových pokusů! Svůj standard odehráli Nowitzki i Nash (měli však špatnou úspěšnost střelby), vůbec se proti svému bývalému týmu neprosadil Nick Van Exel. Na Dallas, který měl od začátku sezony nejlepší bilanci ze všech týmů NBA, se po této porážce dotáhlo San Antonio (oba 57/20) - pokud by sezona skončila v tuto chvíli, Lakers a Dallas by se střetly v první kole playoff. San Antonio má s Dallasem dosud lepší vzájemnou bilanci (2:1) a oba týmy se ještě střetnou 16.dubna v San Antoniu v poslední den dlouhodobé části sezony.
Střelci: George 21, Horry 17b. a 10d., Fox a Fisher 16, S.O´Neal 14b. a 10d., K.Bryant 14 - Nowitzki a LaFrentz 26, Nash 19b. a 10as., Bell 11