Běh o půl milionu dolarů vyhrál Gatlin

Moskva - Půl milionu dolarů za deset vteřin a pět setinek navrch. Takový výdělek si vysloužil americký sprinter Justin Gatlin, který vyhrál ostře sledovaný sprinterský souboj na atletickém mítinku v Moskvě. Jednadvacetiletý sprinter porazil favorizované soupeře zcela jasně a třebaže byl halový mistr světa ze šedesátky papírovým outsiderem, cílem proběhl s náskokem a s pažemi vytrčenými nad hlavou.

Na zbytek osmičlenného startovního pole zbyl v nejštědřeji dotované stovce historie druhý půlmilion, stříbrnou pozici obsadil britský mistr Evropy Dwain Chambers za 10,18, o setinu pomalejší byl světový rekordman Tim Montgomery z USA.

Mistr světa Kim Collins se stejně jako ve finále Grand Prix v Monte Carlu musel spokojit s šestým místem a průměrným časem 10,36.

"Netuším, co s penězi udělám. Ještě o tom musím zapřemýšlet," kroutil hlavou vítěz. Dočkal se uznání i od soupeřů. "Hoši byli prostě příliš rychlí," konstatoval Montgomery.

"Ani na chvilku nám nedal šanci," utrousil Collins na adresu vítěze.  V Moskvě ještě jednou zazářila mozambijská půlkařka Maria Mutolaová.

Majitelka milionového jackpotu ze Zlaté ligy a letos neporažená mistryně světa odběhla svůj 21. vítězný závod v sezoně. Spolu s prémií 75 000 dolarů navýšila své letošní výdělky už na 1,3 milionu dolarů.  V Lužnikách vyhrála časem 1:58,82.

Na mítinku s rozpočtem přes čtyři miliony dolarů, kterým prakticky začala kandidatura Moskvy na pořadatelství olympiády v roce 2012, zažila porážku na stovce dvojnásobná sprinterská mistryně světa Kelli Whiteová z USA.

Sklonit se musela jak před vítěznou a suverénní krajankou Chryste Gainesovou, tak před světovou šampionkou ve štafetě Christine Arronovou z Francie.

Z výsledků
Muži - 100 m:
1. Gatlin (USA) 10,05, 2. Chambers (Brit.) 10,18, 3. Montgomery (USA) 10,19, 1500 m: 1. El Guerrouj (Mar.) 3:36,44, 2. Korir (Keňa) 3:36,48, trojskok: 1. Olsson (Švéd.) 17,34.
Ženy - 100 m: 1. Gainesová (USA) 10,98, 2. Arronová (Fr.) 11,18, 3. Whiteová (USA) 11,21, 800 m: 1. Mutolaová (Moz.) 1:58,82, 2. M. Ait Hammouová (Mar.) 1:59,39, 3. Cumminsová (Kan.) 2:00,38, výška: 1. Palamarová (Ukr.) 196, dálka: 1. Lebeděvová (Rus.) 682, 2. Barberová (Fr.) 672, 3. Kotovová (Rus.) 663.

Justin Gatlin (vlevo) probíhá vítězně cílem milionového závodu v Moskvě. Vpravo od něho jsou John Capel a Kim Collins.