Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Trať z Berouna je pro cestující peklo. Správa železnic to řeší osekáním spojů

  10:05
Skoro žádný vlak nejede na čas, řada osobních spojů je zcela zrušena a rychlíky mají i hodinu zpoždění. Cesta vlakem mezi Berounem a Prahou je kvůli opravám trati utrpením už teď o prázdninách. Starostové si stěžují na ministerstvu dopravy i na Správě železnic. Ta nakonec zareagovala a od 31. srpna výrazně mění jízdní řád.

„Nepamatuji, že by některý z vlaků dojel teď přes léto včas a že bychom někde nezůstali stát aspoň pár minut. Každou cestu si říkám, že je to snad naposledy,“ říká Jitka Stehlíková. (2.12.2014) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Bude dneska lepší vlak? Nebo auto?“ Takovou otázku si od začátku léta pokládají lidé z Berouna, Dobřichovic, Řevnic, Černošic a dalších obcí při dolním toku Berounky. Pro řadu z nich bylo dojíždění vlakem do práce nebo do školy posledních pár let naprostou samozřejmostí.

Spoje příměstské linky S7 jezdily údolím Berounky v pravidelných intervalech od brzkých ranních hodin až do pozdního večera. Rychlíkem z Berouna do Prahy to trvalo půlhodiny.

V polovině července ovšem začal platit takzvaný výlukový jízdní řád a Správa železnic (SŽ) zahájila roky odkládanou modernizaci trati od pražského smíchovského nádraží do Černošic. Aktuálně – až do prosince – probíhá její první etapa mezi Smíchovem a Radotínem.

Spousta osobních spojů linky S7 je kvůli tomu zrušena bez náhrady a z těch, co přece jen jedou, cestující často přesedají do náhradních autobusů.

„Včera ráno měl rychlík pětatřicet minut zpoždění. V pondělí jsme přijeli o hodinu později. Místo na Smíchov nás odvezli přes Krč rovnou na hlavní nádraží. Na Smíchově totiž někdo projel návěstidlo na červenou a vyšetřovala to Drážní inspekce,“ popisuje jeden z cestujících, který dojíždí pravidelně do kanceláře na Smíchově.

„Mám pružnou pracovní dobu, ale když mám na Příkopech hned v devět první schůzku, tak jdu na vlak pro jistotu už před sedmou,“ říká účetní Jitka Stehlíková, která se před rokem přestěhovala do vesničky nedaleko Řevnic, odkud jí cesta na pražské hlavní nádraží za normálních okolností trvá zhruba 40 minut.

„Už několikrát se stalo, že jsme dojeli jen do Dobřichovic nebo Černošic a dál jsme museli autobusem. Do něj se ovšem dostali jen ti nejrychlejší. Ostatní museli počkat, až a jestli vůbec přijede další,“ popisuje.

Je to jako ruská ruleta, říká průvodčí

Horké chvíle zažívají i průvodčí a strojvedoucí. „Je to jako ruská ruleta. Nikdy nevíme, kdy nás stopnou a kde budeme muset lidi přeložit do autobusů. Těch je skoro pokaždé málo,“ popisuje padesátiletá průvodčí, která si nepřála uveřejnit jméno.

Před týdnem si do mobilu stáhla aplikaci, z níž se aspoň s menším předstihem dozví, zda je trať průjezdná, nebo jestli má počítat s komplikacemi.

Na stolech starostů obcí podél trati mezi Berounem a Prahou se teď hromadí desítky stížností.

„Vlaky přestaly jezdit i podle náhradního výlukového jízdního řádu. V Řevnicích jsme na ně odkázaní. Jsou pro nás jedinou možnou pravidelnou dopravou do Prahy nebo Berouna. Autobusy tady u nás v intervalech nejezdí,“ zlobí se řevnický starosta Tomáš Smrčka (ANO).

Pro Řevnické a obyvatele sousedních obcí je tak jedinou náhradní variantou dojíždění auty. Přes Mořinu na plzeňskou dálnici D5. Případně na D4.

„Děsím se 1. září, až začnou jezdit školáci do škol a dospělí po dovolených do práce. Nebudou schopní se tam dostat. Vlaky nepojedou, a až všichni sednou do aut, zkolabuje i silniční doprava,“ upozorňuje Smrčka.

Jeho kolega, starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické), si na neúnosnou situaci stěžoval tento týden otevřeným dopisem na ministerstvu dopravy a Správě železnic.

„Chápeme, že pokračuje dlouho připravovaná rekonstrukce a na zastaralé trati jsou častější poruchy. Situace v srpnu však přesáhla všechny meze únosnosti a je neudržitelná,“ konstatuje Kořínek a žádá, aby to odpovědné organizace napravily do 1. září.

Nespokojení jsou i nákladní dopravci. Od středy nákladní vlaky tažené elektrickou lokomotivou nemohou jezdit mezi Prahou a Karlštejnem, a to od 5 do 19 hodin.

„Situaci intenzivně řešíme. Jedním z důvodů je problém v trakční měnírně v Chuchli, kde je omezen provoz po úderu blesku. Proto stavíme provizorní měnírnu,“ informovala mluvčí SŽ Radka Pistoriusová.

Trati má ulehčit nový výlukový řád

Správa železnic přišla nakonec s opatřením, od kterého si slibuje odlehčení.  Platit bude od pondělí 31. srpna. Jednak sáhla k tomu, že zrušila pokračování linky z Berouna přes Český Brod do Kolína, kdy se pak stávalo, že kvůli zpožděním na trase Praha-Beroun měli problémy cestující i na opačném konci kraje.

Zároveň se ruší takzvané krátké spoje mezi Prahou a Radotínem, vlaků tak pojede na trati méně. A aby se ještě více odlehčilo úseku, kde vyhořela měnírna, budou méně vytížené spoje v některých denních obdobích vedeny z Radotína odklonem přímo na hlavní nádraží a nebudou jezdit přes Smíchov.

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Policisté našli pohřešovanou devatenáctiletou dívku, o niž se bála rodina

Středočeští policisté odvolali pátrání po devatenáctileté Beátě z okresu Praha-západ. Dívka je v pořádku, i s pomocí...

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Musel jsem si detailně projít každou linku, říká autor oceněného schématu PID

Cenu Mapa roku 2022 vyhrál leták se schématem linkového vedení Pražské integrované dopravy, jejímž autorem je grafik...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Ráno za zvuku písní a svištění kos. Lidé tradičně posekali louku ve Stromovce

V pátek se v pražské Stromovce uskutečnil desátý ročník sečení trávy. Události se zúčastnili zkušení sečaři, ale i...

Silák Tkadlčík rozhýbal ve Kbelích dvacetitunový letoun, táhl ho na laně

Strongman Jiří Tkadlčík v sobotu na letišti Kbely dokázal rozpohybovat turbovrtulový letoun Casa. Na laně jej táhl...

Řemeslo po něm nemá kdo převzít. Houslař Vávra z Prahy bude poslední z rodu

Houslařští mistři rodu Vávrů vyrábí housle a violy přes sto třicet let. Zakladatel, Jan Baptista Vávra, se vyučil v...

Linku S7 na Beroun postihla porucha trakčního vedení, dráhy rušily řadu spojů

Noční porucha trakčního vedení mezi stanicemi Dobřichovice a Praha - Radotín omezila v pátek provoz na lince S7. Vlaky...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...