Písničkář Jaromír Nohavica při předávání medaile Za zásluhy I. stupně. (28....

Písničkář Jaromír Nohavica při předávání medaile Za zásluhy I. stupně. (28. října 2017) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Vyznamenání pro Nohavicu a Lopraise? Skvělé, říkají osobnosti z regionu

  • 4
Tři osobnosti z Moravskoslezského kraje chtěl ocenit prezident Miloš Zeman státním vyznamenáním u příležitosti 99. výročí vzniku Československa. Nakonec mohl vyznamenat jen dva. Medaili Za zásluhy I. stupně v sobotu v Praze převzali bývalý závodník Karel Loprais a písničkář Jaromír Nohavica.

Třetí oceněnou měla být in memoriam zpěvačka Věra Špinarová, její syn Adam Pavlík však státní vyznamenání odmítl převzít.

„Moje máma nebyla jen zpěvačka, ale taky obyčejný člověk a občan tohoto státu jako každý z nás. Byla to velice pokorná a skromná ženská, ale s pevnými názory, které se týkaly mimo jiné i politiky a politiků a také hlavy tohoto státu, pana Zemana,“ zveřejnil Adam Pavlík na svém facebookovém profilu.

Věra Špinarová a její syn Adam Pavlík

 „Její názory a postoj jsem dobře znal, mnohokrát jsme o tomto spolu diskutovali na úrovni ‚doma‘. Navenek byla apolitická. Za nic na světě by se nikdy nezúčastnila žádné politické kampaně. Vím jistě, že by vyznamenání nepřijala. Nezpívala kvůli vyznamenání, zpívala pro vás a ráda,“ dodal (podrobněji zde).

 Že chtěl prezident vyznamenat Věru Špinarovou a ocenil Jaromíra Nohavicu, kvitoval třeba další písničkář Pavel Dobeš.

PŘEHLEDNĚ: Kdo dostal vyznamenání

„Je pravda, že Ostraváci moc oceňováni nebývají, což může být i tím, že hodně odcházejí do Prahy. Jarek Nohavica i Věrka Špinarová zůstali s Ostravou. Byli nebo jsou natolik dobří, že nepotřebovali za svojí slávou jezdit,“ řekl Dobeš.

„Nohavica je spjatý s regionem, je to člověk, který odtud vzešel a reprezentuje ducha zdejší kultury. Je fantastické, že si jej někdo všimne. A až v Praze? To je úplně skvělé,“ podotkl Vladimír Mráz, ředitel QQ studia vyrábějícího animované filmy, kde občas Nohavica upravuje své videoklipy.

Vyznamenání

„Státní vyznamenání má velkou váhu a potěší každého umělce. Přikláním se však k tomu, že to není zásadní. Lidé jako Jaromír Nohavica tu nejsou kvůli přebírání cen, byť těch nejprestižnějších. Jejich hudba zlidověla, a to je to nejkrásnější ocenění,“ komentoval předávání vyznamenání karvinský filmař Lukáš Bulava.

Pro 68letého bývalého závodníka Karla Lopraise je medaile Za zásluhy v oblasti sportu druhým významným oceněním. V anketě Autoklubu České republiky byl v roce 2000 spolu s motocyklovou legendou Františkem Šťastným zvolen Závodníkem století. Šťastný byl státním vyznamenáním oceněn in memoriam v roce 2013, Loprais se dočkal nyní.

„Ani chvíli jsem neuvažoval, že bych odmítl vyznamenání převzít,“ uvedl Karel Loprais.

Vyznamenání dostal i hrdina z Bruntálu

Historicky prvním občanem Bruntálu, který dostal státní vyznamenání z rukou prezidenta republiky, je válečný veterán Petr Beck. Prezident Miloš Zeman mu v sobotu 28. října propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za svobodu naší země, za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Prezident jej ocenil za jeho aktivní účast v druhé světové válce. S vypětím všech fyzických i psychických sil Beck v posledním roce války uprchl z pochodu smrti a poté se dobrovolně přidal k Rudé armádě, v níž sloužil od 1. března až do srpna roku 1945.

Oceněný veterán přijal státní vyznamenání jako určité zadostiučinění. „Něco takového se mi ani nezdálo v tom mém dlouhém životě. Člověk je po tom koncentráku volný, má se dobře a už jsem si něco takového vůbec nepřipouštěl. Nahradit maminku a bratra nemůže nic, ale teprve teď nastala chvíle, kdy přišla odplata za Osvětim. Jsem šťastný,“ řekl devadesátiletý Beck.

Návrh na ocenění bruntálského občana dostala prezidentská kancelář už před rokem. „Petr Beck je jediným občanem Bruntálu, který se v našem městě narodil před druhou světovou válkou a s výjimkou válečných a těsně poválečných let zde strávil celý svůj život až do současných dní. Nikdy neuvažoval o emigraci, zůstal a zůstává oddán své vlasti a také potřebě šířit zejména mezi dětmi a mladými lidmi povědomí o hrůzách války a utrpeních, kterými prošla naše země,“ napsal starosta města Petr Rys prezidentovi republiky poté, co se Petr Beck setkal osobně s Milošem Zemanem při jeho návštěvě Bruntálu v listopadu loňského roku.

,