Doporučujeme

NEŠŤASTNÉ UMÍSTĚNÍ. Švédka Oloffsonová-Zideková skončila ve stíhacím závodu biatlonu na deset kilometrů těsně za stupněm vítězů. K bronzové medaili jí chybělo jedenáct vteřin. Prý za to mohla i chyba časomíry.

NEŠŤASTNÉ UMÍSTĚNÍ. Švédka Oloffsonová-Zideková skončila ve stíhacím závodu biatlonu na deset kilometrů těsně za stupněm vítězů. K bronzové medaili jí chybělo jedenáct vteřin. Prý za to mohla i chyba časomíry. | foto: AP

Český sudí na olympiádě chyboval. Biatlonistky vyrážely později, muži dřív

  • 34
Stíhací závody biatlonistů na olympijských hrách provázely zmatky, které nejspíš ovlivnily i pořadí na medailových místech a vyvolaly protest švédské výpravy. Jedna z favoritek Olofssonová-Zideková byla do závodu vpuštěna o 14 vteřin později.

Pořadatelé měli potíže se správnými odstupy mezi startujícími závodníky. Při závodě mužů za to mohli dobrovolníci i český rozhodčí, uvedla agentura AP. Podle sudího Pavla Levory byl ale problém v atypické časomíře i nekázni závodníků.

Technický delegát biatlonové unie IBU Norbert Baier označil chyby za
trapné. "Nedokážu pochopit, jak se to mohlo stát," citovala jeho slova AP.
Podle Levory mohla za problémy časomíra. Ve Vancouveru je odlišná od té, která se používá ve Světovém poháru, a ukazuje rozestupy jinak.

Levora s ní prý nebyl před závodem seznámen, protože zaskočil na poslední chvíli za švýcarského rozhodčího, který byl stažen kvůli chybám v závodě žen. Když prý Levora při startu odpočítávání na chvíli zaváhal, začal se s ním Američan Jeremy Teela přetahovat.

"Chvíli se se mnou tahal, tak jsem nechtěl napáchat ještě víc škody a
raději jsem ho pustil. Počítal jsem s tím, že se mu čas beztak přičte,
takový je běžný postup," řekl ČTK Levora. Podobné to bylo vzápětí i s
Kanaďanem Jeanem Philippem Leguellekem. Domácí reprezentant se po dojezdu sice radoval z pátého místa, třicetisekundová korekce jej ale odsunula na jedenáctou příčku.

I když pořadatelé už během závodu časy závodníků alespoň v počítači
korigovali, jiné rozdělení skupinek na trati a tím pádem průběh závodu už
ovlivnit nemohli. "Jsem zklamaný, protože jsem doběhl pátý a jsem jedenáctý. Je to nefér, ale je to tak. Nic s tím nenadělám," zlobil se Leguellec.

Nechybělo mnoho a do chaosu zabředl i stříbrný Rakušan Christoph Summan. Právě před ním ujeli Kanaďan s Američanem a on se chtěl vydat hned za nimi. Při snaze vyrazit na trať ho na poslední chvíli zadržel pozdější vítěz Björn Ferry ze Švédska. "Zakřičel jsem na něho - stůj, Sumanne, máš jít jako dvanáctý, já osmý a jsem přitom za tebou. Bylo to celé divné," řekl po závodě Ferry.

Po závodu se objevily informace, že biatlonisté byli ve špatných drahách,
do nichž je chybně navedli dobrovolníci a Levora je nezkontroloval. Realita prý byla jiná.

"Nevím, odkud se tyhle dezinformace berou. Všichni byli ve správném koridoru, jen je dobrovolníci příliš brzy pouštěli k rozhodčímu a
pak jsem se tak s polovinou z nich musel několik sekund doslova prát, aby neujeli dřív. Problém je už v tom, že je za tohle chování nemůže nikdo penalizovat," řekl rozhodčí.

Podobné chyby provázely i předcházející závod žen, v němž zmatek na startu do jisté míry ovlivnil i souboj o medaile. Jednu z favoritek Annu Carin Olofssonovou-Zidekovou ze Švédska vypustili na desetikilometrovou trať až o čtrnáct vteřin později.

I když jí ještě během závodu ztrátu alespoň papírově vrátili, do kontaktu s čelem se už nedostala, což ji možná stálo bronzovou medaili, na niž v cíli po kompenzaci ztrácela 11,1 sekundy. "Celé první kolo jsem se z toho vzpamatovávala a byla jsem dost nervózní, ale pak jsem si řekla, že chyby se prostě stávají, no," řekla po závodě Olofssonová-Zideková. Vedení IBU se jí po závodě omluvilo.

Už tady prý mohla za zmatky nezvyklá časomíra, přičemž švýcarský rozhodčí se raději rozhodl závodnice na startu zdržet. Se zpožděním do závodu vystartovaly i dvě další biatlonistky. Za chybu byl po závodě vystřídán právě za Levoru, který zvolil opačný postup, i za něj ale sklidil kritiku.

Olympijské hry ve Vancouveru provází komplikace

* Při zapalování ohně v závěru slavnostního zahájení her se neotevřely padací dveře, kterým měl být vysunut jeden ze čtyř pilířů. Oheň tak nakonec zapálily pouze tři osobnosti, nedostalo se na bývalou rychlobruslařku Catrionu Le May Doanovou, jež stála nejblíže pokaženému pilíři. Závadu způsobil počítač.


* Krátce před zahájením olympiády zemřel gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili na následky zranění, která utrpěl během tréninku na dráze ve Whistleru. Pořadatelé pak v důsledku toho zkrátili trať mužů na úroveň žen a trať žen na úroveň juniorů, s čímž řada výprav nesouhlasila.


* Během rychlobruslařských soutěží opakovaně způsobily zdržení špatně fungující rolby, které led spíše ničily a nechávaly na něm velké louže. Dokončení závodu mužů na 500 metrů nakonec umožnil až urychlený transport záložního stroje, byť také nepracoval ideálně.

Pokažená rolba na olympijském oválu v Richmondu


* Kvůli mlze, dešti nebo rozměklé trati bylo zrušeno či odloženo několik sjezdařských tréninků, rozmary počasí si rovněž vyžádaly přeložení sjezdu mužů a obou superkombinací.


* Stíhací závody biatlonistů provázely zmatky, neboť rozhodčí několikrát nedodrželi správné odstupy mezi startujícími. Někteří byli vypuštěni předčasně, jiní naopak se zpožděním. Pořadatelé už během závodu časy špatně vypuštěných biatlonistů korigovali.


* Kvůli rozměklému terénu v okolí tratí ve středisku Cypress Mountain, kde probíhají soutěže v akrobatickém lyžování a snowboardingu, museli pořadatelé snížit počet míst o několik tisíc. Organizační výbor musí vrátit peníze za celkem 28 tisíc vstupenek k stání, čímž přijde zhruba o 1,4 milionu kanadských dolarů (asi 25,5 milionu korun).

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.