Doporučujeme

Slováci na rozloučenou poprvé vyhráli

• 52
Salt Lake City - Slovenští hokejisté se dočkali prvního vítězství na olympijských hrách v Salt Lake City až v posledním vystoupení. V souboji o konečné 13. místo porazili tým Francie 7:1. Hattrick zaznamenal útočník Ottawy Marián Hossa. Vysokým vítězstvím 9:2 nad Ukrajinou si konečné deváté místo zajistilo Lotyšsko, jedenáctí jsou po výhře 4:1 nad Rakouskem Švýcaři.

Slovenský trenér Ján Filc měl v derniéře k dispozici šestici krajánků ze zámořských klubů. Do branky se postavil poprvé Rastislav Staňa z Richmondu. Na druhé straně finský trenér Francie Heikki Leime dal příležitost v brance překvapivě Patricku Rollandovi.

Slováci se pustili do soupeře od úvodních sekund s očekávaným tlakem, chyběla jim však potřebná efektivita v koncovce. Až na začátku deváté minuty zachytil kotouč v rozehrávce Francouze Meuniera Marián Hossa a v raketovém brejku otevřel skóre.

V deváté minutě druhé třetiny využili Slováci třetí přesilovou hru při vyloučení Meuniera. Na 2:0 zvýšil Jozef Stümpel, když perfektně zpracoval Šatanovu přihrávku. Francouzi pak otevřeli hru a vypracovali si několik šancí, ale bez gólového výsledku. Nevyužili ani dvě přesilové hry. Gólem do francouzské branky ukončil třetinu Michal Handzuš.

Ani v závěrečné třetině se obraz hry nezměnil, slovenští reprezentanti si udržovali herní převahu, Francouzi tahali za kratší konec, byť statečně odolávali. Ve 48. minutě se podruhé
prosadil Hossa opět v bleskovém samostatném úniku. Francouzům docházely v závěru síly a poslední desetiminutovka se proměnila ve slovenskou exhibici. V 56. minutě pošesté pokořil brankáře Rollanda Rastislav Pavlikovský a hattrickem se s olympiádou rozloučil Hossa.

Dočkal se i soupeř a 41 sekund před koncem zaznamenal čestný gól Francie Maurice Rozenthal.

Výsledky
O 13. místo:
Slovensko - Francie 7:1 (1:0, 2:0, 4:1)
Branky a nahrávky:
9. Hossa, 29. Stümpel (Šatan, Hossa)), 40. Handzuš (Bartečko, Demitra), 48. Hossa (Višňovský), 51. Pardavý (Milo, Rastislav Pavlikovský), 56. Rastislav Pavlikovský (Milo), 59. Hossa (Rastislav Pavlikovský) - 60. M. Rozenthal (Bozon, Mortas). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Bruun (Fin.), Odinš (Lot.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5956.
Slovensko: Staňa - Smrek, Obšut, Višňovský, Lintner, Milo, Richard Pavlikovský, Majeský - Bartečko, Handzuš, Demitra - Stümpel, Šatan, Hossa - Rastislav Pavlikovský, Pardavý, Róbert Petrovický - Kapuš, Šechný, Török

O 9. místo:
Lotyšsko - Ukrajina 9:2 (6:0, 3:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Tambijevs (Bondarevs), 3. Vitolinš (Sorokins, Kerčs), 6. Fanduls (Maticins, Kerčs), 6. Niživijs (Macijevskis), 19. Pantělejevs (Maticins), 20. Maticins, 30. Bondarevs (Macijevskis, Niživijs), 31. Fanduls, 40. Semjonovs (Vitolinš, Bondarevs) - 32. Christič (Čibirjev), 36. Čibirjev (Oleckij, Sijerov). Rozhodčí: Savolainen (Fin.) - Garofalo (USA), Lauff (SR). Vyloučení: 3:8, navíc Varlamov (Ukrajina) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 8449.

O 11. místo:
Švýcarsko - Rakousko 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
31. Aeschlimann, 37. Plüss (Ruthemann), 51. Vauclair (Aeschlimann), 60. Plüss (Seger) - 45. Searle (Perthaler, Kromp). Rozhodčí: Mihálik (SR) - Blümel (ČR), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 5:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 7986.

Slovák Marian Hossa poslal třikrát puk za záda francouzského brankáře Patricka Rollanda, v první třetině v brance skončil i on sám

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.