Olympijské hry budou bez ruských atletů, potvrdila sportovní arbitráž

SBOHEM RIO. Ruští atleti se z úspěchů na olympijských hrách v Riu radovat nebudou. | foto: AP

21 2016
Potvrzeno, výprava ruských atletů se na olympijských hrách v Riu nepředstaví. Sportovní arbitráž CAS v Lausanne zamítla odvolání 68 sportovců proti kolektivnímu trestu od mezinárodní atletické federace IAAF za rozsáhlou dopingovou aféru.

„Panel CAS potvrdil platnost pravidel IAAF, podle kterých se atleti vyloučených svazů nesmějí účastnit soutěží zastřešovaných atletickou federací,“ zní klíčová slova z prohlášení arbitráže.

Rusové a Rio

Verdikt CAS zřejmě bude mít ještě dalekosáhlejší důsledky, podle všeho ovlivní i rozhodování Mezinárodního olympijského výboru, který chystá sankce pro Rusko v důsledku pondělní zprávy nezávislé komise antidopingové agentury WADA.

Podle ní ruské ministerstvo sportu od roku 2011 krylo doping svých sportovců a ve spolupráci s tajnou službou zaměňovalo jejich vzorky.

Celé ruské výpravě, kterou tvoří 387 sportovců včetně atletů, hrozí vyloučení z her. Výkonný výbor MOV kvůli tomu svolal na neděli mimořádnou telekonferenci a o trestu by měl rozhodnout nejpozději do úterý. „Rozhodnutí jsme zaznamenali a budeme ho studovat a analyzovat,“ uvedli zástupci MOV.

„Tohle není den, kdy bychom měli vydávat triumfální stanoviska,“ řekl podle BBC Sebastian Coe, šéf světové atletiky. „Nepřišel jsem do této funkce, abych zakazoval sportovcům startovat. A nejde jen o Rio. Dalším úkolem IAAF je spolupracovat s Ruskem tak, abychom vytvořili čisté prostředí a jejich tým se mohl vrátit na mezinárodní akce.“

Spokojenost s rozhodnutím arbitrážního soudu vyslovil také předseda WADA Craig Reedie. „Není to o trestání některých sportovců za činy druhých. Je to o ruské federaci, která nedokáže dodržovat světový antidopingový kodex,“ řekl Reedie. „A je nezbytné zajistit, aby všichni sportovci soutěžili za stejných podmínek,“ dodal šéf WADA, který už v pondělí vyzval MOV, aby vyloučení celé ruské výpravy z her v Riu zvážil.

Považujete rozhodnutí potrestat za dopingovou aféru všechny ruské atlety za správné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 28. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ano 8855
Ne 4146

Mezinárodní atletická federace uvedla, že „oceňuje, že lord Coe podpořil její stanovisko, neboť tento rozsudek vytváří férové podmínky pro ostatní atlety“.

Smůlu tak má třeba tyčkařská šampionka Isinbajevová a další ruské hvězdy, jichž se podezření ze zneužívání nedovolených podpůrných prostředků v minulosti netýkalo.

„Rozhodnutí CAS mě mrzí. Bohužel byl stanoven precedens pro kolektivní vinu. Rozhodnutí bylo politické a bez právního základu. Zvažujeme, jaké další kroky podnikneme,“ citovala agentura Interfax ruského ministra sportu Vitalije Mutka.

„Myslím, že možná přišel čas obrátit se na civilní soud,“ dodal s tím, že atleti musí bránit svou čest a důstojnost. A to i přesto, že soud by o případě nestihl rozhodnout do 5. srpna, kdy olympijské hry v Riu odstartují.

„Díky, že jste pohřbili atletiku. Je to politika,“ přidala Jelena Isinbajevová, která chtěla po mateřské pauze bojovat o třetí olympijské zlato.

Nejrychlejší sprinter světa Usain Bolt tvrdý postup proti dopingu schvaluje:

Aféra ruských atletů

Výjimky mohou tvořit pouze dálkařka Darja Klišinová, která dlouhodobě žije v USA a splňuje antidopingové požadavky. A povolení závodit dostala ze stejného důvodu i osmistovkařka Julia Stěpanovová, jež se podílela na odhalení systematického dopingu v ruské atletice. Start obou atletek je ovšem podmíněn konečným „ruským“ rozhodnutím MOV.

Podle českého experta na sportovní právo Jana Šťovíčka jde o závažné rozhodnutí. „Je to zásadní precedens. A bude sloužit jako precedens i pro MOV, který má na stole kauzu vyloučení všech ruských sportovců z olympijských her. MOV čekal právě na čtvrteční rozhodnutí a bude se jím zřejmě řídit. To naznačuje, jak by rozhodnutí MOV mohlo dopadnout,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

IAAF suspendovala ruský svaz vloni v listopadu, od té doby nemohou ruští atleti startovat na mezinárodních soutěžích. Kvůli dopingu nesmí na hrách v Brazílii startovat i vzpěrači Ruska, Běloruska a Kazachstánu a také rychlostní kanoisté Rumunska a Běloruska.

MOV bude jednat o vyloučení ruské výpravy v neděli 21. července.

Autoři: ,

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Najdete na iDNES.cz