Doporučujeme

Lenka Radová-Zemanová (uprostřed) - Česká triatlonistka Lenka Radová-Zemanová na konci první části olympijského závodu. | foto: Reuters

Ženský triatlon vyhrála Australanka Snowsillová, Zemanová se zranila

Ženský olympijský triatlon ovládla Emma Snowsillová z Austrálie, která do cíle doběhla s více než minutovým náskokem na druhou Portugalku Vanessu Fernandesovou. Česká zástupkyně Vendula Frintová skončila třiadvacátá, Lenka Radová-Zemanová závod po pádu na kole nedokončila.

. Zemanová po závodě: Končím

Olympijský závod v Pekingu definitivně uzavřel aktivní kariéru triatlonistky Lenky Zemanové, dříve startující pod dívčím jménem Radová. Osmadvacetiletá reprezentantka, která své druhé olympijské vystoupení zakončila v sanitce s podezřením na zlomeninu pravé ruky, uvedla, že už dále závodit neplánuje.

"Letos už jsem měla smůly víc než dost. Byla jsem zraněná. Už mi asi někdo nahoře dává jedno z posledních výstražných znamení, abych začala dělat něco pořádného, a ne tohle," řekla Zemanová v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas. O to více ji ale mrzelo, že závod nedokončila. "Jsem smutná, že to dopadlo takhle," uvedla.

Pátá žena z mistrovství Evropy v roce 2002, která byla na kontinentálním šampionátu o tři roky později šestá, se přimotala do hromadného pádu na začátku posledního okruhu cyklistické části. V té chvíli se pohybovala na hranici druhé a třetí desítky průběžného pořadí. "Byla jsem ve špatnou dobu na špatném místě," doplnila s pokrčením ramen.

V první chvíli po karambolu chtěla pokračovat, ale následně poznala, že to nejde. "V euforii, že takový závod se nebalí, tak jsem ještě chtěla naskočit na kolo, ale zjistila jsem, že mám namotanou přehazovačku, což mě mrzí. Až pak jsem zjistila, že mám něco s rukou," řekla Zemanová a ještě před koncem olympijského klání vyrazila sanitkou na lékařské vyšetření do
olympijské vesnice. Po rentgenu si mohla oddechnout, ruku má "jen" naraženou.

Triatlonistka, jejímž maximem ve Světovém poháru je třetí místo z roku 2004, byla až do pádu se závodem vcelku spokojená. V úvodní plavecké části ztratila jen deset vteřin na čelo.

"Ve vodě to bylo o tom, kdo jak umí bojová umění, než jak kdo umí plavat. Podařilo se mi ale udržet se v první skupině, začátek kola se mi ale nepovedl. Na konci prvního kopce to bylo roztažené a já jsem na to v tu chvíli neměla. Cuklo mi to, což byla škoda. A pak přišla ta ruka, která mrzí hodně a bude mrzet až do konce života. Nedá se ale nic dělat, takový je sport," dodala Zemanová.

Frintová svým výkonem vylepšila nejlepší výsledek českých triatlonistek v historii her.

Smůlu měla naopak další česká závodnice Zemanová. Po pádu ji převezli do nemocnice s podezřením na zlomeninu ruky. Vyšetření ale ukázalo "jen" naraženinu.

Pro Zemanovou se přitom z českého pohledu závod dlouho vyvíjel dobře. V plavecké části ztratila na čelo jen deset vteřin, na kole se poté držela v druhé skupině, a bojovala tak o dvacáté místo. Při vjezdu do posledního kola střední části závodu se ale přimotala do hromadného pádu a olympijské klání pro ni skončilo.

"Nějak jsme se neporovnaly v zatáčce a ani nevím, kdo lehl první. Tři závodnice spadly přede mnou, já jsem hledala místečko, jak se mezi nimi protáhnout, ale nepodařilo se. Byla jsem ve špatnou dobu na špatném místě," řekla Zemanová pro ČTK a Český rozhlas. Vzápětí potvrdila, že pekingské vystoupení bylo její poslední v aktivní kariéře.

Její krajanka Frintová se padajícím soupeřkám stihla vyhnout a i přes špatný začátek, kdy z vody vylezla až jako třiačtyřicátá s více než minutovým odstupem, se posunula do třetí desítky konečného pořadí.

"Vzhledem k tomu, jak se závod vyvíjel, tak jsem udělala maximum a mohu být spokojená," řekla Frintová. Litovala jen, že se jí nevydařila běžecká část, obvykle její nejsilnější disciplína. "V tomto počasí a na této trati to bylo opravdu těžké," podotkla.

Za její "vodní" ztrátu prý mohl hlavně drsný boj. "Sice nejsem zrovna dobrá plavkyně, ale byla jsem na tom opravdu dobře. Až jsem byla překvapená. Na první bójce jsem byla s holkama, které vylézaly v prvním balíku. Ne všechny závodnice se ale chovají zrovna férově a dvakrát se mi stalo, že mě někdo zatáhl za plavky rukou, což mě stálo hodně sil," uvedla Frintová.

Sedmadvacetiletá Snowsillová se po vyrovnané cyklistické části odpoutala od zhruba dvacetičlenné vedoucí skupiny hned v úvodu desetikilometrové běžecké trati, jež vedla poblíž hrobek slavné dynastie Ming. Několik desítek metrů před cílem si mohla dovolit zvolnit a slavit s australskou vlajkou.

Nedopadla tedy jako její krajanka Loretta Harropová před čtyřmi lety, kterou krátce před páskou předstihla Rakušanka Kate Allenová. Obhájkyně zlata letos zaostala už při plavání a skončila čtrnáctá.

Ačkoli Snowsillová získala v roce 2003 svůj první titul mistryně světa, nevešla se rok nato do australské nominace pro hry v Aténách. "I když to pro mě není nějaká hořká vzpomínka, měla jsem díky tomu pro Peking zvýšenou motivaci," uvedla vítězka.

Se ziskem stříbra byla spokojena mistryně světa z minulého roku Fernandesová, která si tak vynahradila zklamání z letošního MS, na němž skončila až na konci první desítky. "Tahle medaile je stříbrná, ale je to jako zlato. Je dobré pro Portugalsko i pro Evropu, že má nějakou závodnici na stupních vítězů," řekla vítězka dvaceti závodů Světového poháru.

V úterý je na programu závod mužů.

. výsledky

Triatlon, ženy:
1. Snowsillová (Austr.) 1:58:27,66, 2. Fernandesová (Portug.) -1:06,97, 3. Moffattová (Austr.) -1:28,18, 4. Bennettová (USA) -1:53,88, 5. Ideová (Jap.) -1:56,11, 6. Spirigová -2:02,82, 7. Ryfová (obě Švýc.) -2:12,54, 8. Hewittová (N. Zél.) -2:18,33, ...23. Frintová -4:59,83, Zemanová (obě ČR) nedokončila.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.