Shawn a Nastia. Americké gymnastky, jež mají zničit Čínu

Nastia Liukinová | foto: Reuters

9 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Dvě blondýny s dokonalým make-upem trůní vedle sebe. Kamarádky. Ve vesnici sportovců bydlí spolu na pokoji, pořád se smějí. "Jedině v tělocvičně jsme vážné."

Právě tyhle dámy, vlastně ještě slečny, jsou podle agentury AP "ženským ekvivalentem basketbalového Dream Teamu v olympijské výpravě USA". Tolik pozornosti na sebe strhávají.

Do rukou své země mají vložit korunu gymnastických královen her. Zařídit triumf v bitvě gigantů, porazit naprogramované čínské školačky. Dokážou to? "Ano. Johnsonová je jako terminátorka. A Liukinová je prostě nejlepší," soudí česká trenérka Kateřina Janečková.

Mladší, teprve šestnáctiletá Shawn Johnsonová, při narození málem zemřela. Měla modré tělíčko, žádný tep. Zachránila ji okamžitá resuscitace. Od tří let cvičí. Loni dobyla titul absolutní mistryně světa. V obličeji má stále rysy děvčátka, na krku si pohrává s přívěškem se symbolem kdysi náležícím hnutí hippies.

O dva roky starší Nastia Liukinová si blond vlasy stáhla z čela, odkryla ruské rysy v obličeji. Pochází z Moskvy, její otec Valerij Ljukin byl dvojnásobným olympijským vítězem ve sportovní gymnastice, matka Anna Kočněvová světovou šampionkou moderních gymnastek.

"Po mamince mám hezkou postavu a taneční vlohy, po tátovi povahu perfekcionistky," povídá Liukinová. S rodiči, kteří si zřídili v Dallasu gymnastickou akademii, žije v USA od dvou let a tvrdí: "V srdci i hlavě jsem Ruskou i Američankou. Jsem na to hrdá."

Vůbec je letošní tým USA nadnárodním společenstvím. Johnsonovou doprovází její kouč Liang, rodák z Pekingu v amerických službách. A šéftrenérkou je rumunská emigrantka Martha Károlyiová, jež před víc než 35 lety s manželem Bélou stvořila gymnastický zázrak jménem Nadia Comaneciová. Tvrdá žena, kterou někdejší svěřenkyně Moceanuová označila za "temnou stranu gymnastiky" proto, že údajně trápí gymnastky hladovkami a drilem.

. Sportovní gymnastika


kvalifikace žen (neděle 4.00)

Ovšem to není současné téma. Jsme v Pekingu, před sportovní válkou, kterou z čestné lóže uvidí i prezidenti Chu a Bush. List New York Times už vypálil první salvu, když obvinil čínskou stranu z nepovoleného postaršování gymnastek.

Protiútok jistě přijde. Po nedělní kvalifikaci už v úterý, při finále soutěže družstev. Bude úspěšný?

"Jsme připraveni porazit kohokoli, bez ohledu na věk," říká Károlyiová. Její manžel, jenž vedl Američanky k olympijskému triumfu v Atlantě 1996, je nadšen.

"Rivalita, jaká vzkypěla mezi americkým a čínským týmem, je pro sport dobrá," říká Károlyi.
"Bez rivality by lidé ztratili zájem. Kdysi jsme si přáli porážet Rusky. Říkali jsme: Hrr, půjdeme a zabijeme toho ruského medvěda. Ale nikdo nikoho nezabíjel. Jen to byly vypjaté, strhující závody."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz