Doporučujeme

Michael Phelps | foto: Reuters

Phelps získal šesté zlato a opět ve světovém rekordu

• 35
Americký plavec Michael Phelps vybojoval na olympijských hrách v Pekingu v polohovém závodu na 200 metrů šestou zlatou medaili. Časem 1:54,23 minuty dnes opět vytvořil nový světový rekord. Třiadvacetiletý fenomén bude útočit ještě na dvě zlaté medaile, osmi triumfy na jedné olympiádě se snaží překonat rekord krajana Marka Spitze na hrách v Mnichově 1972.

Phelps načal v pekingském bazénu třetí desítku světových rekordů. O další dva se před ním postarali další Američané Rebecca Soniová a Ryan Lochte.

Phelps své soupeře znovu převálcoval. Druhého Maďara Lászla Cseha, který zaplaval evropský rekord, porazil o více než dvě sekundy. Phelps o 67 setin vylepšil vlastní světový rekord z červencové národní olympijské kvalifikace.

Sotva půl hodiny po finále krátké polohovky nastoupil třiadvacetiletý rodák z Baltimoru k semifinále závodu na 100 metrů motýlek. Do bazénu skočil ihned po slavnostním vyhlášení a své semifinále vyhrál v čase 50,97, ve druhém byl rychlejší o pět setin jen Srb Milorad Čavič. Světový rekordman Ian Crocker postoupil třetím časem.

"Byl to fofr. Shodil jsem tepláky, navlékl plavky, čepici a brýle a už mě strkali ven. Medaili jsem nechal v teplákové bundě," komentoval Phelps svůj rychlý přesun od stupňů vítězů zpět ke startovním blokům. "Ale myslím, že budu mít dost času si odpočinout v příštích osmnácti hodinách. Takže zítra ráno na stovku budu připravený," uvedl nejúspěšnější olympionik všech dob.

Po motýlkářském závodu ho čeká ještě v neděli polohová štafeta na 4x100 metrů. V sobotu při posledním individuálním startu očekává Phelps těžký boj.

"Čavič i Ian zaplavali v semifinále výborně, bude to parádní závod. Udělám všechno pro to, abych se s nimi udržel na první padesátce, a když se to povede, snad tam budu i v cíli," prohlásil dvanáctionásobný olympijský vítěz.

Závod na 200 metrů znak vyhrál Lochte, jenž stejně jako loni na mistrovství světa porazil svého krajana Aarona Peirsola, který přišel o šanci zopakovat znakařské double z Atén. Lochte mu oplatil čtyři roky starou porážku a získal první individuální olympijské zlato v kariéře. Časem 1:53,94 minuty zlepšil o 38 setin vlastní světový rekord, o který se dosud dělil právě s Peirsolem.

"Když jsem dohmátl, napadlo mě: Díky, konečně!" uvedl Lochte, jenž má kvůli častým porážkám s Phelpsem a Peirsolem přezdívku "Pan druhý". V cestě za zlatem překonal i potíže s revolučními plavkami LZR Racer, díky kterým plavci letos překonávají jeden světový rekord za druhým. "Po první padesátce se uvolnily," řekl.

Soniová triumfovala v závodu na 200 m prsa výkonem 2:20,22 minuty, čímž o 32 setin překonala dosavadní maximum Australanky Leisel Jonesové, která doplavala na druhém místě. Američanka oplatila favorizované soupeřce porážku z poloviční trati a získala první zlato na velké světové soutěži.

Stovku původně ani plavat neměla, na startu nahradila krajanku Jessiku Hardyovou, která přišla o hry kvůli pozitivnímu dopingovému testu. "Nemůžu uvěřit tomu, co se tu děje. Vypnula jsem mozek a plavala si svůj závod," řekla Soniová.

Světový rekord dnes nepadl pouze v jediném finále. Sto metrů volným způsobem vyhrála "jen" v evropském maximu 53,12 Němka Britta Steffenová, která o čtyři setiny porazila světovou rekordmanku Lisbeth Trickettovou. Německé plavání se dočkalo první zlaté olympijské medaile po 16 letech.

. výsledky

Muži:
200 m znak:
1. Lochte 1:53,94 - světový rekord, 2. Peirsol (oba USA) 1:54,33, 3. Vjatčanin (Rus.) 1:54,93 - evropský rekord, 4. Rogan (Rak.) 1:55,49, 5. Irie (Jap.) 1:55,72, 6. Stoeckel (Austr.) 1:56,39, 7. Florea (Rum.) 1:56,52, 8. Tait (Brit.) 1:57,00.
200 m pol. záv.: 1. Phelps 1:54,23 - světový rekord, 2. Cseh (Maď.) 1:56,52 - evropský rekord, 3. Lochte (USA) 1:56,53, 4. Pereira (Braz.) 1:58,14, 5. Takakuwa (Jap.) 1:58,22, 6. Goddard (Brit.) 1:59,24, 7. Beavers (Kan.) 1:59,43, 8. Tancock (Brit.) 2:00,76.

Ženy:
100 m vol. zp.:
1. Steffenová (Něm.) 53,12 - evropský rekord, 2. Trickettová (Austr.) 53,16, 3. Coughlinová (USA) 53,39, 4. Seppalaová (Fin.) 53,97, 5. Ottesenová (Dán.) 54,06, 6. Ču Jing-wen (Čína) 54,21, 7. Veldhuisová (Niz.) 54,21, 8. Halsallová (Brit.) 54,29.
200 m prsa: 1. Soniová (USA) 2:20,22 - světový rekord, 2. Jonesová (Austr.) 2:22,05, 3. Nordenstamová (Nor.) 2:23,02 - evropský rekord, 4. Jukicová (Rak.) 2:23,24, 5. Jefimovová (Rus.) 2:23,76, 6. Pierseová (Kan.) 2:23,77, 7. Kanetová 2:25,14, 8. Tanedaová (obě Jap.) 2:25,23.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.