Festival mládeže ve dvou zemích může ukázat cestu pro olympijské hry

Snowboardcross na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže | foto: ČOV

28 2015
Je mnohem menší, hokej se tu hraje v „cirkusovém“ stanu, olympijskou atmosféru na něm ochutnávají náctiletí sportovci. Přesto by XII. Zimní evropský olympijský festival mládeže mohl být zlomový v olympijské historii.

Festival, jehož se účastní 66 českých sportovců, totiž společně pořádají Rakousko a Lichtenštejnsko. Obě země se tak mohou stát průkopníky pro společnou kandidaturu i pro olympijské hry.

„Je to poprvé v historii, co olympijskou akci pořádají dvě země. Testujeme zde, jaké to má výhody i nevýhody. Pracovní skupina Mezinárodního olympijského výboru poté vše vyhodnotí,“ řekl Patrick Hickey, šéf Evropských olympijských výborů.

Nejnovější strategie Mezinárodní olympijského výboru s názvem Agenda 2020 má totiž do budoucna umožnit, aby olympijské hry mohly pořádat dvě země společně. Spolupořadatelství Rakouska a Lichtenštejnska je tak v případě festivalu mládeže pilotním projektem, do kterého se vkládají velké naděje.

Fotogalerie

„Jsme pionýři v kandidatuře více států najednou. Je to pro nás velký test. Věřím, že díky Agendě 2020 se může Rakousko v brzké době ucházet o pořádání velkých her,“ řekl Karl Stross, prezident Rakouského olympijského výboru.

Organizace olympijských her by se tak mohly ujmout i menší země. „Politicky je asi vždycky komplikovanější pořádat akce ve dvou zemích, ale naše země jsou si naštěstí blízké jazykem i mentalitou. Budeme snad i příkladem dalším zemím a ukážeme, že pořádat olympijské akce ve dvou zemích není utopie,“ dodal Karl Stross.

Letošního festivalu mládeže se zúčastní 903 sportovců ve věku od 14 do 18 let. Festival otevřel povedený zahajovací ceremoniálem, vlajkonošem České republiky byl biatlonista Jakub Štvrtecký. „Byl to velký zážitek. Zažil jsem zahajovací ceremoniály na české Olympiádě dětí a mládeže, kde mezi sebou soutěží kraje. Tohle ale bylo mnohem větší, navíc je to poprvé, co reprezentuji Českou republiku.“ Festival probíhá do 30. ledna.

Autor:

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Najdete na iDNES.cz