Na kolik se cení zlato z Atén?

12 2004
Praha - Časy, kdy se na olympijských hrách bojovalo o olivové věnečky pro nejlepší, pominuly. Největší sportovní událost světa také opanoval byznys. Nejlepší z nejlepších si také letos po hrách pod pěti kruhy v Aténách můžou na svá konta připsat zajímavé sumy. I když ne úplně všichni.

Třeba olympijský vítěz z Nového Zélandu získá podle agentury AP sice (jako všichni ostatní) status celebrity, ale národní olympijský výbor pro něj žádnou finanční injekci nechystá. Zbytek světa však jakoby se předháněl v tom, kdo víc ohodnotí svého olympijského šampiona.

K vyplácení prémií přistoupila na letošních olympijských hrách v Aténách i komunistická Čína. Na svých sportovcích nechce šetřit. Sumy 24 000 euro za zlatou medaili, 15 000 euro za stříbro a o něco míň než 10 000 za bronz jsou porovnatelné s prémiemi, které svým zástupcům slíbil Americký olympijský výbor.

Ve Spojených státech amerických nezahálejí ani sponzoři. Prémii ve výši milionu dolarů slíbila jedna z firem Michaelu Phelpsovi, pokud v Aténách vyrovná rekordní zisk sedmi plaveckých medailí Marka Spitze z Mnichova 1972. Devatenáctiletý Phelps má pro Atény naplánovanou porci osmi startů. Stejnou částku jako Phelps by zinkasoval také americký vítěz maratonu.

Z národních olympijských výborů jsou štědří Francouzi - za zlato nabízejí 40 000 euro. Poláci vypsali jako cílovou částku za nejcennější kov pod pěti kruhy 33 600 euro, Japonci 27 000 a představitelé Jižní Koreje 13 000 euro.

Absolutní prvenství v odměnách však vlastní Řecko. Pořadatelská země Her 28. olympiády pošle na účet svého olympijského vítěze téměř 250 000 euro! Sprinter Kostas Kenteris, který bude obhajovat zlato z běhu na 200 m v Sydney 2000, má postaráno o motivaci.

Zahanbit se nedávají ani malé země - ačkoli je pravděpodobnost zisku zlatého kovu malá, prémie jsou vypsány. Olympijský šampion z Filipín by za olympijské prvenství bral 143 000 euro a závodník Indie, který pochází z její severní provincie Pandžábu, dokonce 215 000 euro!

V hodnocení zemí podle výše stanovených prémié za zlatou medaili se neztratí ani Česká republika - pro individuálního šampiona má Český olympijský výbor připraven milion korun (cca 33 000 euro). Dvojnásobně vyšší sumu vydělá šampion ze Slovenska.

Autor:

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz