Doporučujeme

Americká kvalifikace bude ve stínu dopingu

Rychleji, výš, silněji a falešněji – novou verzí známého olympijského hesla upozorňuje agentura AFP na americkou olympijskou kvalifikaci atletů, která v pátek začíná v Sacramentu. O účast na Hrách v Aténách totiž může bojovat i šestice atletů, nad kterou se vznáší hrozba trestu v dopingové kauze spojené s laboratoří Balco.

Pravidla pro klání, která proběhnou od 9. do 18. července, jsou jasná – na olympijské hry pocestují tři nejlepší v každé disciplíně, pokud zároveň budou jejich výkony lepší než jsou kritéria stanovené IAAF.

Nominace bude uzavřena tři dny po skončení „trials“, jak se olympijská kvalifikace nazývá. Ještě předtím však musí být známé výsledky testů všech dopingových vzorek. Postará se o to laboratoř v Los Angeles, vedení Americké atletické asociace dostane rezultáty do 48 hodin.

Ale ani místo v seznamu nominovaných není pro atlety definitivní, upozorňují americká média. Vedení Mezinárodního olympijského výboru už dříve informovalo, že povolí pozdější změny v nominace způsobené „mimořádnými okolnostmi“. Jakékoli podezření nebo pozitivní test umožní změnu v nominaci. Američani si nechávají otevřená dvířka. Záměr je jediný – poslat do Atén pouze „čisté“ atlety.

„Hříšnící“ se soudí, ale závodit můžou
Svět by rád znal řešení sporných případů ještě před začátkem olympijských her. „Čím dříve bude objasněna vina a nevinní budou očištěni, tím lépe,“ dodává Masback. Jenže vedení Americké antidopingové agentury se kvůli časové tísni obává ovlivněných výsledků. „Někteří atleti nemusí mít své případy vyřešeny do olympiády,“ připouští i Masback.

Co bude dál? Těžko říct. Jisté však je, že v Sacramentu se postaví na start i šestice atletů, která čelí trestům za užívání zakázaných látek v kauze Balco. Laboratoř dodávala atletům dříve neidentifikovatelný steroid, nyní známý jako THG.

Čtveřice, nad kterou se vznáší hrozba doživotních trestů, se už soudí. Světový rekordman Tim Montgomery a sprinterka Chryste Gainesová se se svými kauzami obrátili ke sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne. Čtvrtkař Alvin Harrison a sprinterka Michelle Collinsová čekají na rozhodnutí americké arbitráže a mezinárodní soud si nechávají jako místo poslední naděje.

Kauza mílařky Reginy Jacobsové, které hrozí dvouletý distanc, je u federálního soudu. Na závěr své kauzy čeká i dvojče Alvina Harrisona, Calvin. Všech šest atletů však bude na startu v Sacramentu – na rozdíl od dříve potrestaných kladivářů Johna McEwena, Melissy Priceové, koulaře Kevina Totha a sprinterky Torri Edwardsové, která už přišla o oba tituly z loňského mistrovství světa v Paříži.

Jonesová jako Riceová a Clintonová
A to není všechno – pod mimořádným tlakem se na start běhů na 100 a 200 m a v dálkařském sektoru postaví Marion Jonesová. Trojnásobná olympijská vtězka ze Sydney 2000 čelí podezření, důkazy však neexistují.

Její případ detailně rozebíralo čtvrteční vydání deníku USA Today. Autor dokonce přirovnal její boj v kauze Balco k bojům poradkyně prezidenta pro bezpečnost  Condoleezzy Riceové při vyšetřování útoků z 11. září 2001 nebo bývalé první dámy Hillary Clintonové v aféře svého manžela Billa Clintona s milenkou Monikou Lewinskou.

„Ale ona neustoupí,“ říká trenér amerického sprinterského týmu Curtis Frye, který Jonesovou trénoval na Univerzitě v Severní Karolíně v polovině devadesátých let. „Je to závodnice, tyhle věci nebere.“

USA Today upozorňuje zejména na mediální obratnost osmadvacetileté atletky. V roce 1991 jako jedna z nejlepších středoškolaček nepřišla na naplánovaný dopingový test a dostala zákaz činnosti na čtyři roky, připomíná prestižní deník. Reakce? Losangelský právník Johnnie Cochran, který obhajoval také  O.J. Simpsona, dosáhl zrušení trestu. Teď angažovala známého právníka Josepha M. Burtona. A jejím mluvčím je Chris Lehane, bývalý mluvčí Ala Gora v  prezidentské kampani v roce 2000.

Jonesová má prostě problém s partnery, upozorňuje nenápadně USA Today. Nejdřív dostal doživotní zákaz činnosti její bývalý manžel, koulař C. J. Hunter. Teď hrozí stejný trest Timu Montgomerymu, se kterým má osmadvacetiletá sprinterka ročního syna.

Greena zajímá jen letenka
„Příprava zatím probíhá dobře. Začala jsem pomaleji než bych chtěla, ale už jsem zpátky,“ říká před startem olympijské kvalifikace Marion Jonesová . Dopingová kauza je momentálně tabu, chce se soustředit pouze na své výkony. Aby ne, vždyť ve sprintu ji na souboj vyzvou držitelka nejrychlejšího amerického času Lauryn Williamsová (10,97 s), mistryně světa Torri Edwardsová, Inger Millerová, „hříšnice“ Chryste Gainesová i nestárnoucí Gail Deversová.

Ta je přihlášena nejenom na 100 m, ale figuruje i na startovní listině běhu na 100 m překážek. A pokud si vybojuje letenku do Atén, stane se druhou Američankou, která bude startovat na pěti olympijských hrách.

Ale ženské sprinty nejsou jedinými atraktivními disciplínami v Sacramentu – v tyčkařském sektoru se představí olympijská šampionka ze Sydney 2000 Stacy Dragilaová, nad překážkami bude mít co dělat čtyřnásobný mistr světa Allen Johnson a velké představení chystá i trojnásobný mistr světa v běhu na 100 m Maurice Greene.

„Jediné, co mě zajímá je vítězství, místo v olympijském týmu a cesta do Atén,“ vyhlašuje Greene. Letos třetí ve světových tabulkách výkonem 9,93 s, ale v Sacramentu bude startovat také jejich líder Shawn Crawford (9,88 s) a John Capel (9,95 s).

Ale pozor, místo mezi prvními třemi nikomu nic nezaručuje. Definitivou k zisku letenky do řecké metropole je nápis „negativní“ na listině o výsledku dopingového testu.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.