Má mouchy, ale tento návrat potěší. Recenze HTC U23 Pro

  • 1
Žádný smartphone není dokonalý a platí to i pro nečekaný návrat legendární značky HTC na náš trh. Model U23 Pro nezpůsobil ve střední třídě žádnou revoluci, ale zejména pro příznivce značky jde o příjemný a solidní kousek, který dovede potěšit řadou funkčních detailů.

HTC U23 Pro

HTC je firma, která stála u samotného zrodu chytrých telefonů, vyráběla (i pro jiné značky) jedny z prvních přístrojů této kategorie a pak v době nástupu operačního systému Android patřila nejen k průkopníkům, ale také významným hráčům na trhu.

Jenže tyto pozice pod tlakem finančně silnější konkurence značka postupně vyklidila a teď se věnuje spíš oblasti virtuální reality. Podobných posunů a změn zaměření, či opuštění světa mobilů, je historie mobilních telefonů plná. Své by o tom mohli vyprávět u BlackBerry, Siemensu, Ericssonu, LG, Philipsu i řady dalších známých a slavných značek.

Ale HTC vlastně pole nevyklidilo úplně. Čas od času firma představí nový model, který se sem tam dostane na některých trzích i do prodeje. A letos i k nám zamířil typ U23 Pro, slušně vybavený smartphone střední třídy, který láká na elegantní (byť trochu anonymní) design, dobrou výbavu a atraktivní fotoaparát. Telefon není bez chyb, ale zaujmout rozhodně dovede.

Je to nostalgická volba jen pro příznivce značky?

Víceméně ano, ale být to tak skutečně nemusí. HTC U23 Pro je opravdu slušně vybavený smartphone vyšší střední třídy, který uspokojí i náročnější uživatele. Telefon je koncipován tak, že mu skutečně nic nechybí a v některých detailech nabídne i o trochu víc než většina konkurence. Tak třeba u procesoru a dalšího hardwaru: jasně, Qualcomm Snapdragon 7 Gen1 není ten nejsilnější typ, ale ve střední třídě, kde většina soupeřů používá starší „sedmičkové“ Snapdragony (třeba 765G) je to čip moderní s vyváženým výkonem i spotřebou.

A když mu ve verzi, která se u nás prodává, sekunduje porce 12 GB RAM, je jasné, že z hlediska výkonu, ale i plynulosti uživatelského prostředí je na tom U23 Pro skutečně dobře. Krom toho potěší i fakt, že má telefon slušnou porci 256 GB vnitřní paměti a k tomu zároveň slot na microSD karty. HTC je v tomto ohledu takovou příjemnou kombinací konzervativních řešení a technických novinek. Totéž třeba platí pro sluchátkový jack, který rovněž telefon má.

Co ještě má?

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • Dobrá výbava
  • Velký a kvalitní displej
  • Drobnosti, které konkurence nemívá (dioda, microSD, jack)
  • Bezdrátové nabíjení

Proč nekoupit?

  • Podprůměrný foťák
  • Horší lokalizace i odladění systému
  • Podpora s otazníkem

Kdy? V prodeji

Za kolik? 8 990 Kč

Je toho spousta. Velký 6,7palcový displej s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů má OLED techniku a obnovovací frekvenci 120 Hz, na druhou stranu čtečka otisků prstů je opět trochu konzervativně umístěna v bočním vypínacím tlačítku. A je to podle nás dobře, čtečky v tomto místě máme rádi a jsou podle nás pro většinu uživatelů praktičtější než čtečka v displeji. Ta v U23 Pro by však mohla být rychlejší, zejména na první přiložení prstu někdy reaguje s mírným zpožděním. Samozřejmě nechybí možnost odemykat telefon třeba i obličejem.

Ještě se vrátíme k displeji a drobným spojitostem s ním. OLED panel má Always-On režim, ale U23 Pro dostalo i notifikační diodu, kterou většina smartphonů dnes nemá. Zeleným blikáním upozorňuje na události, červeným na kritický stav baterie, při nabíjení svítí červeně.

I přes větší rozměry 166,6 × 77,1 × 8,9 mm se HTC U23 Pro drží docela dobře v ruce, ale do daného těla podle nás výrobce zabudoval jen průměrnou baterii. Kapacita je 4 600 mAh, to není nic extra. Výdrž ale zásadně nijak netrpí, je na obvyklém dni až dvou podle toho, jak telefon uživatel vytěžuje. V klidovém režimu je moderní snapdragon vyráběný 4nm procesem skutečně úsporný, takže kdo telefon používá málo, může se dočkat ještě delší výdrže. Nabíjení není opět kdovíjak výkonné, ale 30 W po drátě stačí, potěší, že má U23 Pro i bezdrátové nabíjení (15 W) a možnost nabíjet bezdrátově (i po drátě) jiná zařízení. To opět ukazuje, že je to univerzální kousek, kterému nic nechybí.

Je něco, co se vám nelíbí?

Trochu váháme nad hodnocením samotného vzhledu telefonu a jeho konstrukcí. Ano, HTC sice nabízí odolnost vůči vodě a prachu podle IP67, což není v této kategorii stále úplná samozřejmosti, ale jinak vlastně moc navíc nenabídne. Tělo (rám i záda) je plastové, byť z kvalitního a v případě rámu očividně tvrzeného plastu. Nicméně celý vzhled telefonu je takový trochu anonymní, a to jsme testovali bílou barevnou variantu, která přeci jen třeba provedením rámu a návazností do boků může ve fanoušcích značky vyvolat vzpomínky na dnes již legendární hliníkový model One (M7). To byl ale přístroj s originálním designem, HTC U23 Pro by asi mohlo nést i značku jakéhokoli čínského výrobce a nikdo by se tomu nepodivoval.

Mimochodem, samotný branding telefonu je nenápadný, logo HTC najdeme pouze na zádech přístroje a i tady je obtížně viditelné, jako by se firma za svou značku trochu styděla. To je u přístroje, který má spíš než širokou veřejnost zaujmout fanoušky, trochu zvláštní. Ne že by to celé muselo být špatně, pro řadu uživatelů bude U23 Pro tím ideálním nekonfliktním smartphonem. Jenže zaujmout širší veřejnost není pro U23 Pro lehké. Nejde o vlastnosti přístroje, myslíme si, že pro mnohé uživatele to může být zajímavý „tajný tip“. Jenže značka, která vlastně vůbec neinvestuje do propagace svých produktů, se prostě těžko prosadí jinde než u lidí, kteří si ji nějak pamatují.

U samotného zpracování pak jen musíme upozornit na to, že u námi testovaného předsériového kousku jsme zaznamenali drobné nedokonalosti ve slícování rámu a zad telefonu. Jenže přístroj, který jsme měli v rukou, toho už hodně zažil a možná se u něj někdo neobratně pokoušel dostat pod zadní kryt, který přitom snímatelný není.

Postěžovat si také musíme na některé překlady položek, třeba portrétní režim fotoaparátu se jmenuje „Na výšku“. Podobná drobná zmatení najdeme občas i jinde v menu telefonu. A sem tam na uživatele vyskočí dokonce čistě anglické hlášky. Řešit by to mohly aktualizace, ale jejich dostupnost je spíš velký otazník. Software telefonu by obecně mohl být více vyladěný, alespoň to zachraňuje fakt, že Android 13 je tu v docela čisté formě bez zbytečností a výstřelků.

A co fotoaparát?

HTC láká na hlavní fotoaparát s rozlišením 108 megapixelů a optickou stabilizací obrazu, který by měl dát vzpomenout na někdejší špičkové výkony nejlepších HTC. A upřímně, je to spíš vzpomínka, byť výkon fotoaparátu je solidní. Ale konkurence prostě umí víc, a to i s menším množstvím megapixelů. I když. Hlavní potíží hlavního foťáku je to, že je vidět, že má potenciál, ale prostě to někdy nedotáhne úplně do finále. V dobrém světle jsou snímky výborné, ale u HDR bychom ocenili lepší zpracování tmavých míst. Zatímco ta intenzivně světlá zvládá foťák vykreslit překvapivě dobře, tmavší plochy jsou často bez detailů. Obecně ale tyto snímky dovedou působit přirozeně.

Fotografie pořízená smartphonem HTC U23 Pro
Fotografie pořízená smartphonem HTC U23 Pro
Fotografie pořízená smartphonem HTC U23 Pro

Ukázka rozsahu zoomu ve dne za dobrého světla: širokoúhlý foťák, hlavní a dvojnásobné digitální přiblížení

S ustupujícím světlem nastupuje dost šumu, ale ten vlastně není kdovíjak rušivý, U23 Pro alespoň nezkouší jeho přehnanou redukci, takže snímky nejsou plné šmouh. Ale znovu platí, že třeba v nočním režimu by výkon mohl být lepší: ono totiž HTC U23 Pro zachytí scénu i s minimálním osvětlením, nicméně z dat toho „nevytáhne“ tolik jako někteří konkurenti. Plusem hlavního fotoaparátu je pak díky přebytku megapixelů i možnost přibližovat scénu. Dvojnásobné přiblížení přinese snímky s prakticky nezměněnou kvalitou, i čtyřnásobné je docela dobře použitelné.

Fotografie pořízená smartphonem HTC U23 Pro
Fotografie pořízená smartphonem HTC U23 Pro
Fotografie pořízená smartphonem HTC U23 Pro

Ukázka noční fotografie: širokoúhlý a hlavní foťák, třetí je dvojnásobný digitální zoom

Podstatně horší je situace u dalších foťáků. Širokoúhlý osmimegapixelový se snad ještě v nouzi použít dá, ale obecně jsou snímky z něj neostré a mají všelijakou barevnost. Pětimegapixelové makro má opět problémy s ostrostí a barvami, výsledky jsou násobně horší než digitální zoom hlavním fotoaparátem, takže je tento čip naprostou zbytečností. A dvoumegapixelový čip pro hloubku ostrosti je už jen takovým „povinným“ doplňkem, který dovedou jiní výrobci řešit i jinak.

Fotografie pořízená smartphonem HTC U23 Pro
Fotografie pořízená smartphonem HTC U23 Pro
Fotografie pořízená smartphonem HTC U23 Pro

Ukázka makro fotografie: pětimegapixelovým makro foťákem, hlavním fotoaparátem a následně hlavním fotoaparátem s dvojnásobným přiblížením

Mám si ho pořídit?

HTC U23 Pro rozhodně není smartphone pro každého. Konkurence umí v dané cenové kategorii nabídnout lepší fotoaparát i vyladění systému především z hlediska lokalizace. Na druhou stranu má U23 Pro hodně dobrou výbavu, kde nechybí nic podstatného a potěší drobnosti jako bezdrátové dobíjení, velká paměť i slot na karty, odolnost a další prvky.

Spíš to ale bude skutečně nostalgická volba pro příznivce značky. HTC původně telefon nabízelo za 13 499 korun, což je i na vyšší střední třídu dost peněz a za tuto částku je asi lepší poohlédnout se jinde. Třeba výtečná Motorola Edge 40 stojí oficiálně asi devět tisíc korun a stálice této třídy Samsung Galaxy A54 začíná na 9 990 korunách (s menší pamětí, za 256 GB se připlácí tisícovka).

HTC tak teď seženete rovněž za necelých devět tisíc, a to je podle nás odpovídající částka. Ale výběr ve střední třídě je v této cenové hladině obrovský: je libo třeba Xiaomi Redmi Note 12 Pro+? Nebo OnePlus Nord 3? Takové Poco F5 nabídne i modernější procesor od Qualcommu (Snapdragon 7+ Gen2), Realme 11 Pro se 100megapixelovým foťákem láká i na větší baterii a rychlejší nabíjení (67 W). V tom je mistrem loňský model Infinix Zero Ultra s nabíjením výkonem 180 W a 200megapixelovým foťákem. Stojí deset tisíc. Za stejnou částku pořídíte i Oppo Reno10 nebo Vivo V29 5G.


Test - recenze