Švýcarsko chce sledovat majitele mobilů

Švýcarsko nakazuje operátorovi ukládat informace o pohybu majitelů mobilních telefonů.

Švýcarsko se po Rusku patrně stane druhou zemí, která oficiálně nakazuje operátorovi mobilní sítě, aby schraňoval a uspořádával údaje o pohybu jednotlivých uživatelů mobilních telefonních sítí. Podle švýcarského týdeníku Sonntagszeitung má Swisscom shromažďovat informace o poloze každého uživatele s minutovým odstupem a uschovávat je po dobu šesti měsíců - je zatím nejasné, zda se tak skutečně i dosud dělo, kadnál teprve začíná.

Tato data budou k dispozici bezpečnostním složkám státu - jmenovitě švýcarské policii a kontrarozvědce, ty si budou moci údaje vyžádat předepsaným způsobem. Nikdo jiný by k údajům neměl mít přístup.

GSM síť Natel D má v současné době přes 3000 základnových stanic BTS a tato hustota dovoluje zjistit polohu majitele mobilního telefonu s přesností na 400 metrů ve volném terénu a na několik desítek metrů v zástavbě.

Jak jsme již dříve upozorňovali, v síti GSM je možno za aktivní podpory ze strany operátora sledovat polohu každého jednotlivého účastníka a za současných cen skladování informací je velice lacině uchovávat po dlouhou dobu. Z toho plyne krásná možnost vždy a přesně vědět, kde který majitel mobilu byl.

Příkladem budiž Itálie, kde policie vystopovala jednoho z šéfů podsvětí tak, že si nechala od TIM zjistit, z které BTSky telefonuje. Itálie ovšem také nařídila, že i předplacené SIM karty (jako naše Twist a Go) musí být evidovány na jméno.

Pokud si vzpomínáte na některé kyberpunkové drama pojednávající o státě coby policejní moci špiclující občana každou zásuvkou a přípojkou vězte, že sledováním polohy mobilních telefonů bychom se této představě přiblížili velmi reálně. Naštěstí on-line zpracovací systém takovýchto dat, jenž by byl schopen například automaticky vyhodnotit situaci, kdy se občan s "rizikovým profilem" a s několika dalšími podobnými rizikovými typy přiblížil k bance jako událost hodnou preventivního zatčení, je poněkud nad ochotu běžné státní byrokracie.

Vězme však, že technika i její obecné rozšíření - v ČR by takto bylo možno sledovat 10 procent občanů, obecně těch nejzajímavějších - již existuje.

Je třeba připomenout, že ve Švýcarsku se proti rozhodnutí, které nebylo dosud oficiálně oznámeno, natož odsouhlaseno, zdvihla značná vlna nevole. Jak to všechno dopadne, není jisté...

Relevantní odkazy:

  • Lokalizace polohy v síti GSM - jak přesně určit vaši polohu pomocí GSM?
  • Natel-Benützer im Visier der Staatsschützer - německý text článku v SonntagsZeitung