Finta ušetří peníze za data v zahraničí. Není však pro každý mobil

  • 91
Že po Evropě už roaming prakticky nemusíme řešit, jsme si dávno zvykli. Jenže mimo EU jsou roamingové mobilní služby dost nákladnou záležitostí. Data jsou pak standardně až neuvěřitelně drahá, za 1 GB dat můžete v roamingu zaplatit až 360 000 korun! Existuje však jedno elegantní řešení.

ilustrační snímek

S létem výrazně stoupá využití roamingu. V rámci EU to není potřeba řešit, až na vzácné výjimky, jako jsou vybrané datové předplacenky, se můžete chovat jako doma. Služby čerpáte či platíte jako v Česku. Potud je to bezproblémové. Jenže jak vytáhnete paty za hranice regulovaného roamingu, tak začíná cenové rodeo.

A nemusí to být nutně nějaká vzdálená exotika, v létě se leckdo vydá do Turecka, Tuniska nebo třeba do Černé Hory. V roamingu se v zemích mimo EU platí za vše, i za příchozí hovor. Dnes jsou však důležitá data a ta jsou velmi drahá. Za příklad použijeme Turecko, které je velmi populární. Za minutu volání zaplatíte podle operátora 30 až 42 korun, za SMS zaplatíte 10 až 12 korun. Je to drahé, ale bez volání se obejdete a pár SMS vás nezruinuje.

Pořádné překvapení přijde až při pohledu do ceníku mobilních dat. Pokud si nepořídíte nějaký balíček, tak základní ceny tuzemských operátorů jsou následující: O2 - 3,90 Kč, Vodafone - 7,70 Kč a T-Mobile - 75 Kč a pozor, za jediný MB přenesených dat. Pokud byste třeba za týden vyčerpali vcelku průměrný objem 1 GB, tak u O2 vás to bude stát 3 900 korun, u Vodafonu 7 700 korun a u T-Mobile těžko uvěřitelných 75 000 korun. Tedy spíš teoreticky, operátoři vás do takových šílených účtů v praxi ani nepustí. Ušetřit můžete s balíčky, více najdete v tomto článku. V rámci balíčků lze snížit cenu za jeden MB i hluboko pod korunu. Pro komplexní využití je asi nejlepší balíček Roaming na den od Vodafonu, který za 199 Kč nabídne neomezené příchozí a odchozí hovory a 500 MB dat. Ale za týden dovolené zaplatíte 1 400 korun.

Místní SIM je obvykle levné řešení

Data bez problémů, s hovory si moc nepomůžete

Jak lokální SIM tak různé eSIM elegantně a levně vyřeší mobilní připojení k internetu. Ale nevyřeší hovory. Ty na eSIM obvykle nejsou vůbec dostupné a u lokálních SIM dostanete lokální číslo. Volání z něj do zahraničí obvykle není příliš levné, ale existují výjimky. Pokud pak číslo pošlete kontaktům do Česka, tak se vám samozřejmě dovolají, ale budou volat do zahraničí. A do vzdálenějších destinací to je klidně 30 korun za minutu.

Řešením je samozřejmě internetové volání. Data mít budete a třeba volání přes messengery je dnes velmi kvalitní. Ale zřejmě ne s každým kontaktem to bude možné, takže se vám bude hodit i klasický roaming.

Řešení jsou v podstatě tři. Vypnete si data v roamingu a budete využívat wi-fi, třeba v hotelu. Druhou možností je místní SIM, kterou pořídíte v podstatě všude po světě. Někde velmi snadno, někde obtížněji, ale karty pro turisty mají asi všude. Má to určitá úskalí, na letištích jsou často ceny vyšší než jinde, nemusíte mít na pořízení dostatek času a tak dále. Počítejte, že předplacenky jsou ve většině světa vázané na majitele, tedy nejsou anonymní jako v Česku. Takže budete potřebovat doklad totožnosti. Také počítejte s tím, že někde bude potřeba požádat obsluhu o aktivaci, nemusí to být nejsnazší, nebo to dokonce bez pomoci nepůjde vůbec. Ale celkově můžete ušetřit obrovské peníze, služby jsou obvykle levnější než v Česku.

Existuje však ještě jedno pohodlnější řešení. Stáhnete si aplikaci, vyberete si zemi, kam jedete, a vyberete si SIM s požadovaným objemem dat a délkou platnosti. A to vše ještě před příjezdem či příletem na místo. Tam pak vše ihned funguje. Funguje to parádně a přestože ceny nejsou obvykle tak výhodné jako u lokálních SIM, tak snadnost použití to určitě vyváží. Háčky jsou dva. První je v tom, že se téměř výhradně jedná o datové SIM, takže si z nich nezavoláte a nezaesemeskujete. Což však nemusí vadit, komunikovat se dá dnes pohodlně přes internet (více v boxu) a když by to nešlo, tak těch pár minut hovoru nebo několik SMS pošlete ze svého čísla v roamingu.

Druhý háček je zásadnější a pro mnohé snadno nevyřešitelný. Vše totiž funguje v rámci eSIM a ty zatím mnoho telefonů nepodporuje. Prakticky uspějete se všemi iPhony několika posledních generací, s novějšími vrcholnými samsungy řad S a Z a letos pomalu přibývají i telefony ve střední třídě. Drtivá většina přístrojů s eSIM jsou drahé telefony. Výjimkou jsou dva modely značky MyPhone a z velkých výrobců má nejlevnější telefon s eSIM Vivo. Zcela nový model V29 Lite stojí 8 500 korun. Přehled přinášíme v tabulce.

Telefony s podporou eSIM

Smartphony s eSIM
Aktuální modely s eSIMStarší modely s eSIM
iPhony 14 (všechny EU verze)iPhony řady 13
Samsungy S23 (všechny modely)iPhony řady 12
iPhone SE 2022iPhony řady 11
Google Pixely řady 7iPhony řady X
Motorola Razr 40 a 40 UltraiPhone SE 2020
Motorola Razr 2022Vybrané tablety iPad
Motorola Edge 40 a 40 ProSamsungy řady S20
Samsung A54Samsungy řady S21
Nokia X30Samsungy řady S22
Sony Xperia 10 IVSamsungy řady Z Fold
Sony Xperia 10 VSamsungy řady Z Flip
Sony Xperia 5 IVSamsung Note 20
Sony Xperia 1 VGoogle Pixely řady 2, 3, 4, 5, 6
Vivo V29 LiteMotoroly Razr
MyPhone Now (verze s eSIM)Nokia G60
MyPhone Hammer Blade 3Huawei P40, P40 Pro, Mate 40
MyPhone Hammer Blade 5GOppo Find X3 a X5

V tabulce jsou přístroje, které se aktuálně prodávají v České republice a přístroje, které se v České republice běžně prodávaly. Globálně pak existují i další modely, ale není jich o moc víc. Pozor na různé verze u některých přístrojů, především u starších modelů existovaly některé modely ve verzích s eSIM i bez ní. V drtivé většině případů telefony s eSIM mají i slot na fyzickou SIM, nebo dokonce na dvě. Ale třeba americké specifikace iPhonů 14 už mají jen eSIM a jen eSIM měla i první Motorola Razr. Naopak iPhony zakoupené v Číně nebo v Hong Kongu mají jen sloty na fyzické SIM, eSIM nepodporují.

Co je to vlastně ta eSIM?

eSIM je virtuální karta, která nahrazuje tu tradiční plastovou s čipem. V telefonu jich můžete mít uložených víc a přepínáte je podle potřeby. Dnes jsou eSIM podporované mnoha operátory, v Česku všemi. Jen Vodafone zatím nenabízí duplicitní eSIM pro hodinky. Ale to je mimo rámec našeho článku.

Objednat si můžete i fyzickou SIM nebo dokonce hotspoty

Travelwifi má nabídku pestřejší než jen eSIM. Zašle vám hotspoty (hardwarový modem) s datovým balíčkem pro konkrétní země. V nabídce má 4G i 5G varianty. Můžete je koupit, nebo si je pronajmout. Například pro Thajsko takový pronájem na 14 dní s tarifem, kde je 1 GB dat na den, vyjde na 42 euro. Ale dalších 40 euro dáte za zaslání přístroje tam i zpět.

Zakoupit si můžete i SIM pro různé regiony, ta opět přijde poštou, takže musíte objednávat s předstihem.

Služeb či aplikací, které nabízejí cestovatelské eSIM, je mnoho. Namátkou Travelwifi, Holafly nebo Airalo. Výhodou té třetí je lokalizace aplikace i stránek do češtiny, ale poměrně snadno se vyznáte i v těch ostatních v angličtině. My jsme prakticky vyzkoušeli Airalo a nesetkali jsme se s žádným problémem. Konkrétně jsme službu využili v USA, kde bychom jinak museli do prodejny s elektronikou nebo k operátorovi a za předplacenku bychom dali minimálně 40 dolarů. Sice bychom dostali 10 GB dat, ale to bychom stejně nevypotřebovali. U Airala si můžete vybrat různé balíčky, ty případně dobíjet a ceny jsou velmi příznivé.

Oproti jiným nabídkám je Airalo výhodné v tom, že nabízí i malé balíčky za nízkou cenu. Téměř všude najdete základní balíček s 1 GB dat jehož cena se pohybuje okolo pěti dolarů, což je v přepočtu zhruba 110 korun. Platnost balíčku je obvykle týden.

Konkrétně v Turecku stojí na týden 1 GB dat 4,50 USD, tedy asi 100 korun. Další balíčky nabízí třeba 3 GB dat na týden za 8 dolarů (asi 175 korun) a nebo třeba 10 GB na měsíc za 18 dolarů (necelých 400 korun). Podobných cen pak dosáhnete i v daleké Asii.

Travelwifi nabízí v Turecku 5 GB na tři dny za 15 euro (asi 352 Kč) nebo 10 GB na týden za 22 euro (asi 517 Kč). Holafly má eSIM pro Turecko s neomezenými daty, takže vybíráte jen délku platnosti. Za obvyklý týden zaplatíte 27 dolarů, tedy zhruba 600 korun.

Pro běžného turistu je nabídka Airala asi nejvýhodnější. Někteří prodejci eSIM uvádějí, v jaké síti bude ona eSIM fungovat. Doporučujeme si pak dohledat mapu pokrytí konkrétního operátora. Většinou s tím nebude problém, ale třeba u některých hotelů daleko od města můžete zůstat bez signálu. Z naší zkušenosti z USA byla eSIM registrovaná u virtuálního operátora, který však využíval hned dvě sítě, takže se signálem nebyl naprosto problém a rychlost dat byla výborná. Ale to samozřejmě lokálně nemusí platit.

Nemusíte se omezovat na jednu zemi

Pokud nejedete vyloženě k moři na jedno místo a třeba chcete navštívit víc zemí, mají prodejci eSIM i pro tento scénář řešení. Nabízejí vedle lokálních i regionální, nebo dokonce globální eSIM. Třeba u Airala si takto můžete pořídit SIM, která pokryje většinu jihovýchodní Asie, což je oblíbená cestovatelská destinace.

V případě Airala můžete z běžných cen ještě něco ušetřit. Již aktivní uživatel obvykle dostane kód, s kterým může pozvat další uživatele. Slevu dostane on i oni. Vyzkoušeli jsme a funguje to bez problémů.

Zajímavostí je, že v nabídce Airala je i eSIM pro Českou republiku. Je to karta O2 a 10 GB dat u Airala zakoupíte s měsíční platností za 22 dolarů, což je zhruba 480 korun. HolaFly nabízí vždy neomezená data, ale neuvádí operátora. Na pět dnů vyjde eSIM na 19 dolarů, tedy asi 420 korun.

Doposud opomíjená eSIM získává těmito službami velmi zajímavé využití. Problém vlastně je pouze v tom, že telefonů s eSIM na trhu stále moc není a v kategorii levných úplně chybí. Letos však už některé novinky ve střední třídě eSIM dostávají, takže ji výrobci zřejmě začínají adoptovat.