ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Apple má nový bič na zloděje. iPhony jim už neopraví

  • 38
Zaměstnanci Applu a autorizované servisy budou mít nově před jakýmkoli zásahem do iPhonu povinnost nahlédnout do globálního registru zařízení GSMA. Kontrolou IMEI si budou muset ověřit, zda dané zařízení není vedeno jako ztracené či ukradené. Pokud ano, nebudou jej moct vyměnit ani opravit. Tento krok Applu má odradit potenciální zloděje.

O novém nařízení Applu informoval na základě interního dokumentu portál MacRumors. Nová politika americké společnosti má pomoci snížit množství odcizených iPhonů, které jsou do servisů doneseny k opravě. Servisní technik, který při kontrole IMEI (mezinárodní identifikační číslo) daného zařízení v interních systémech zjistí, že je vedeno jako ztracené, bude mít nově povinnost opravu takového zařízení odmítnout.

Doposud se tak stávalo pouze v případě, že zákazník nebyl u do servisu přineseného iPhonu schopný deaktivovat funkci Najít můj iPhone (Find My iPhone). V takovém případě musel legální nabytí doložit třeba fakturou. Pokud ji neměl, Apple zařízení neopravil.

Jenže tato dosavadní praxe nebrala v potaz situaci, kdy si uživatel tuto funkci ve svém iPhonu nezapnul, a to nejen kvůli její neznalosti, ale třeba i cíleně, a telefon navíc neměl jakkoli zabezpečený. S takovým zařízením si zloděj či případný nálezce mohl po odhlášení původního uživatele dělat cokoliv. Apple jej navíc v případě potřeby bez řečí opravil či dokonce vyměnil, a tak třeba zloděj nabyl zcela nový iPhone s jiným IMEI.

Tato svým způsobem neefektivní praxe, co se snahy odradit potenciální zloděje týče, novým interním nařízením prakticky končí. Je totiž nutná součinnost vlastníka iPhonu. Dané zařízení musí být totiž v databázi globálního registru zařízení GSMA registrované. Učinit tak mohou třeba úřady, pokud původní vlastník nahlásí odcizení telefonu policii. Anebo mobilní operátoři – informace o odcizených zařízeních se zablokovaným přístupem k síti podle agentury GSMA, která registr provozuje, sdílí denně více než 120 mobilních operátorů z více než 40 zemí světa.

Servisní technici si tedy prostřednictvím IMEI v registru GSMA ověří, zda je v něm dané zařízení vedeno a jaký statut má. Tedy zda v případě, že je v databázi zaregistrované, je vedeno jako kradené, ztracené, rozbité, vadné či třeba podvodně nabyté. V takových případech tedy opravu/výměnu odmítne. Ze strany Applu tak jde o další krok, který má odradit potenciální zloděje a další jim podobné nekalé živly.