ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přistáli a obratem se museli evakuovat. Cestujícímu totiž vybuchl mobil

  • 4
Takový závěr pondělního letu z New Orleans do Seattlu nikdo z cestujících a posádky nečekal. Všech 134 lidí na palubě muselo být krátce po přistání evakuováno kvůli silnému zakouření vnitřního prostoru letounu. Jeho příčinou byla exploze mobilu jednoho z cestujících.

V pondělí 23. srpna zhruba v půl deváté večer přijal hasičský sbor mezinárodního letiště Seattle–Tacoma hlášení o požáru nákladního prostoru letu AS751 z New Orleans, který krátce před tím dosedl na letištní dráhu a čekal na volnou bránu. Zástupce společnosti Alaska Airlines, o jejíž let šlo, podle portálu Kiro7 následně upřesnil, že příčinou silného zakouření vnitřních prostor Boeingu 737-900 nebyl požár v nákladním prostoru, ale exploze mobilu jednoho z cestujících.

Není přesně známo, co se stalo, nicméně posádka zareagovala pohotově a hořící mobil uhasila. Vzápětí byla nařízena urychlená evakuace letounu. Všichni cestující a členové posádky palubu bezpečně opustili po evakuačních skluzavkách, autobusy je pak z letištní plochy převezly do terminálu. Incident se nicméně podle některých zdrojů neobešel bez lehkých zranění. Není však známo, zda souvisela přímo s explozí mobilu, nebo se lidé zranili při evakuaci.

Evakuovaný letoun byl následně odtažen k bráně, událost podle Kiro7 neměla žádný dopad na běžný provoz letiště.

Na Twitteru se následně objevily záběry od cestujících. Jeden z nich pochází ze zakouřené paluby a zachycuje letušku s hasicím přístrojem v ruce, další byl pak pořízen z letištní plochy krátce po nařízené evakuaci.

Jde sice o výjimečnou záležitost, i přesto to není poprvé, co letušky musely obdobnou situaci pohotově řešit. V aktuálním případě bylo štěstí, že k incidentu došlo až po bezpečném dosednutí letounu na zem.

Například loni v únoru musel Boeing 777-200 společnosti British Airways poté, co se jednomu z cestujících zasekl mobil v sedačce, nouzově přistát. Při snaze o vyproštění telefonu totiž cestující aktivoval její sklopný mechanismus. Nechtěně tak prorazil baterii telefonu, načež se ze sedačky vyvalil kouř (více viz Letadlo muselo nouzově přistát kvůli mobilu zaseknutému v sedačce).

V prosinci 2016 byl pak svědkem obdobné situace i cestovatel Vojtěch Dymáček. Během letu z Palau na Tchaj-wan, ve chvíli, kdy se let aerolinek China Airlines nacházel zhruba nad filipínskou Manilou, jednomu z cestujících vybuchl Samsung Galaxy S6. Dymáček seděl přes uličku, celou událost tak pozoroval z první ruky. Podařilo se mu natočit snahu letušek o uhašení telefonu (více viz Čech natočil, jak letušky hasily samsung, co vybuchl na palubě letadla).