Doporučujeme

Jak o Vánocích nepřibrat a přitom jíst

Jak si užít svátky bez kil navíc, odříkání, sójové kachny, obilného řízku a omlouváním se, že nejíte bílý cukr?

Loni před Vánoci jsem donesla do redakce krabici s cukrovím. Ne ledajakým ovšem. Říkám si, cha, holky se snaží žít zdravě, drží linii, udělám jim radost. Všechno bylo z dietního a zdravotního hlediska perfektní. Ingredience 100% bio. Slazeno trošičkou třtinového cukru s melasou, obilnými sirupy a nepřislazenou trnkovou marmeládou. Žitná celozrnná mouka. Palmový tuk. Žádná vejce. Jen pár semínek a „natural oříšků“. Každý si v rozpacích zobl jeden kus. Podruhé se nevrátila žádná z kolegyň...


Za chvíli přišla naše editorka Pavla. Na stole přistála další krabice s cukrovím. Tentokrát od její maminky. Poctivá práce: máslo, domácí vejce, ořechy, tuny bílého cukru uvnitř a moučkového na povrchu. Máslové krémy! Všechny si braly a jedly. Co jedly, cpaly se! Já taky. Bio nebio... Rozhodly jsme se najít kompromis mezi těmito dvěma vánočními póly, se kterými se často potýkáme: buď se přejíme megakalorických pochoutek od maminek, nebo vytvoříme něco příliš zdravého, co nás ovšem během svátků naprosto zážitkově neuspokojí. Vánoce jsou svátky klidu, a tak nenuťte maminku, která je už pár desítek let zvyklá na svoje recepty, je příliš měnit – pokud není nakloněna zdravé výživě a odlehčení. Nechcete-li během Vánoc přibrat, budete si muset hlídat kalorie. Pojďme hostinou společně.



Maminčina rybí polévka, kapr a jiné

Bývá zahuštěná jíškou a 250ml miska má kolem 260 kcal. Když si k ní dáte bílé pečivo nebo chleba, vyskočí to ještě výš (70 g chleba má kolem 200 kcal, bílý rohlík 150 kcal). Nechte polévku nezahuštěnou i tak je výtečná, a používejte olivový olej. Necpěte se k ní pečivem! Tak se dostanete na necelých 200 kcal ve stejné porci.

Ve čtvrtkilové porci smaženého kapra se ukrývá kolem 500 kcal, porce smaženého řízečku je na tom podobně. Když si k maminčiným „smaženinám“ dopřejete ještě bramborový salát, který má ve 200 g přibližně 840 kcal, není to zrovna málo. Nesmažte proto kapříka ve strouhance, ale jen na troše olivového oleje na tymiánu. Tak klesne jeho kalorická hodnota téměř o polovinu! Bramborový salát také žádá drobnou, ale chuťově nepříliš závadnou úpravu: místo majonézy dejte bílý jogurt nebo tofunézu a vynechte salám.

Poctivá babiččina vánočka s rozinkami má ve 100 g 360 kalorií a snad by byla drzost ji něčím nahrazovat. Berte, nebo nechte být. Raději vynechte přeslazené a kaloriemi nabité pití typu Coca Cola, Fanta, Sprite. Pozor také na limonády bez cukru. Tělo si nedostatek cukru totiž kompenzuje třeba tím, že neodoláte zvýšené chuti na sladké a sníte ho ještě více než obvykle.



Cukroví... Aaaaach!

Základní klasickou surovinou pro pečení je – jak už název napovídá – cukr. Každý druhý průměrný recept obsahuje na 500 g těsta minimálně 100 až 125 g cukru! Přírodní cukr naše tělo potřebuje. Během procesu trávení cukrů z něj organizmus spotřebovává vitaminy skupiny B a některé minerální látky. Při výrobě bílého cukru ovšem dochází ke znehodnocení právě těchto prvků. Nadměrná spotřeba bílého cukru je také příčinou odvápňování kostí, nadměrné kazivosti zubů, oslabení imunitního systému či překyselení žaludku. To už je dost důvodů, proč jej nahradit medem, nerafinovaným hnědým cukrem, melasou nebo obilnými sirupy. Dále jsou na slazení skvělé javorový a agávový sirup. V biopotravinách je k dostání vynikající jablečný koncentrát, jehož přidáním docílíte jablečného aroma a sladkokyselé příchutě pečiva. Sladit můžete i sušeným ovocem - plody si zachovávají až 80 procent vitaminů, obsahují řadu antioxidantů, minerálních látek a také vlákniny. S množstvím konzumace sušeného ovoce to však nepřehánějte, protože obsahuje více cukru než ovoce čerstvé. Co se kalorií týče, příliš si s „lepšími“ sladidly nepomůžete, nicméně, co se týče zdraví, je to velký rozdíl!



Pokud pro pečení použijete celozrnnou mouku, můžete množství sladidla snížit až na třetinu původního množství, protože celozrnná mouka je sama o sobě nasládlá. Nicméně pro vánoční cukroví doporučujeme zahřešit si a držet se mouky bílé, aby to nedopadlo jako s první krabicí na naší redakční besídce. Varianta cukroví výtečná a méně kaloricky zátěžová: Chcete-li zachovat charakteristickou konzistenci pečiva a přitom tolik nekynout, můžete s klidným svědomím snížit množství tuku i cukru původního receptu o třetinu. Nahradit ho můžete mlékem, nízkotučným jogurtem nebo tukem rostlinným. Tuky rostlinného původu mají při pečení v podstatě stejné vlastnosti jako máslo, ale jejich vliv na zdraví je příznivější než u tuků živočišných. Obsahují totiž více nenasycené mastné kyseliny a hlavně nemají cholesterol, což šetří především cévní soustavu. Omezit můžete i vymazávání plechů a forem na pečení použitím pečicí fólie. Vanilkové rohlíčky budou dobré, i když vynecháte finální fázi – obalení v moučkovém cukru. Kdybyste to přece jen letos zase nezvládla, moc se na sebe nezlobte a zkuste se raději v rámci možností hýbat, delší procházky mezi svátky jsou přece fajn... 



Jak se jedlo kdysi

Vánoční jídelníček našich předků obsahoval více vlákniny a menší množství tuků. Dnešní vánoční menu má mnohem vyšší energetickou hodnotu a je bohaté zejména na tuky, ale i cukry. Vánoční hostina měla pro naše předky význam především rituální – aby v příštím roce byla dobrá úroda a rodině se dařilo. Zvláštní význam měl bochník chleba a oplatky. Ty potřené medem zahajovaly štědrovečerní hostinu. Cukroví našich předků se od dnešního hodně lišilo, více se používalo ovoce. Drobné čajové pečivo se začalo objevovat nejdříve ve městech. Dnešní rozmanité druhy cukroví se začaly dělat až v polovině dvacátého století. Součástí staročeské štědrovečerní hostiny byla bramboračka, kuba a zelný salát, hrách sypaný perníkem a vánočka. K tomu sklenka pálenky. To vše představovalo něco málo nad 2000 kcal – a to není tak hrozné, že? 



  • Vybrali jsme pro Vás