Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. května 2020 Filip

Třináct duchů - Třináct dveří, třináct pramenů, třináct hlavolamů

  12:00aktualizováno  13. června 12:33
Rádi si trénujete mozkové závity? Potřebujete zabít (hodně) dlouhou chvíli? Pak můžete zkusit hru Třináct duchů od Gemtree. Zklamáni určitě nebudete.
90

13 duchů

Platforma: Freeware
Výrobce: Gemtree

Stáhnout

13 duchůNe, nejde tu o film z roku 2001, nýbrž o stejnojmennou hru. Ta se v soutěži Becherovka Game 2003 umístila v kategorii logických her na lichotivém druhém místě. A patřično dodat, že plným právem. 

Jako u všech her, které se soutěže Becherovka game účastní, hraje i zde hlavní roli onen bylinný likér. Podle pověsti je recept na Becherovku ukryt ve strašidelném domě kdesi na břehu Labe. Bylo by jistě snadné jen vstoupit a zmocnit se jej. Tak jednoduché to však mít nebudete. Než se k cíli dostanete, budete muset splnit roztodivná přání třinácti duchů, kteří strašidelný dům obývají. Jelikož se jedná o hru logickou, nepočítejte s žádným krvákem, ani nedoufejte, že pro duchy budete vykonávat nějaké sexuální služby (to si radši zahrajte hru Lula).

Po technické stránce je hra velmi vydařilá a 3D grafika plně postačuje svému účelu. Po místnostech se sice můžete pohybovat úplně volně, ale to je zbytečné, jelikož vaše jediná cesta bude vždy směřovat vpřed, k dalším dveřím a dalšímu úkolu. Výhodou je, že lze hrát jak ve full screenu, tak v okně. Hudba je příjemná a nevtíravá. Občas jsem se dokonce zastihl, jak si ji pobrukuji. Jen jednou mi vyloženě lezla na nervy a to v hlavolamu se stavbou pyramidy, u kterého jsem strávil 13 duchů snad dvě hodiny. Hra je dokonce nadabovaná, ale mám takový dojem, že jde o stále stejný hlas v různých modifikacích. Zní to hrozně, jen v místnosti osm jsem se u duchova proslovu opravdu pobavil, když na mě vyjel tím svým infantilním hláskem.

Ti, kteří se nechtějí s předstihem dozvědět jaké rébusy je ve strašidelném domě čekají, nechť velkoryse následující řádky přehlédnou. Ostatní zvědavci sem:

V první místnosti vás čeká jednoduchý puzzle. Ztížený je snad jedině tím, že se dílky pohybují. To však jen do té doby, než je umístíte na správné místo.
Místnost číslo dvě je rájem knihomolů. Někdo však všechny knihy zpřeházel a vaším úkolem je vše napravit. Vždy se jedná o trilogie (A ne ledajaké! Přítomen je třeba i takový Pán prstenů!), takže se nesnažte hledat kusů více či méně. 
Třetí místnost má na stropě krásnou renesanční malbu. Ta je však poškozená a vyspravit ji bude opět na vás. Dejte si pozor, neboť obraz nesmí být špatně natočený. Stavte jej proto hned zezačátku tak, aby byl vůči vám ve správné poloze, tj. nohy postav směřovaly dolů. 
V místnosti číslo čtyři jsou zase rozbité dlaždice. Aby se nikdo nezranil musíte je dát do pořádku.
Diskotéková místnost se skrývá pod číslovkou pět. V popisu práce máte zapojení všech žárovek do elektřiny pomocí kabelu. Délka kabelu je však omezená, proto dvakrát měřte…! 
Šestka je něco pro jedince trpící arachnofobií. Na šachovnicové pole musíte naskládat osm milých pavoučků. Ale pozor, tak, aby se vzájemně nedotýkali svých pavučin! Sedmý duch po vás bude chtít zastrčení všech čertíků do jejich krabic. 
Osmá místnost obsahuje „oko budoucnosti“.(To jsem vám toho řekl, že ano?) 
13 duchůV místnosti deváté se poperete se zvěrokruhem a drahými kameny. 
Pokud jste si jako malí rádi hráli s vláčky desátá místnost vás určitě uspokojí. 
Hlavolam jedenáctý mi přišel poněkud jednodušší, ale po mozkové masáži s vláčky jsem jej uvítal s otevřenou náručí. Nějaký harant rozstříhal ubrus a vy jej musíte dát dohromady – klasická puzzle. 
Místnost dvanáctá mi zabrala celou věčnost. Hlavolam bych klidně nazval tisíc a jeden klik, protože se tu, i když přijdete na systém, opravdu „uklikáte“ téměř k smrti. S kamarádem jsme nad ním strávili dobré dvě hodiny, ale je opravdu povedený. 
Poslední, třináctá místnost nechť je pro vás překvapením. Každopádně prozradím, že se přičiníte o to, aby ze správných trubek tekl správný alkohol.

Abych se držel schématu typické recenze, dodám spolu s posledním odstavečkem i hodnocení. Třináct duchů je hra, která mne rozhodne mile překvapila. Sice mi ukázala, že na tom mé mozkové závity momentálně jsou docela bídně, frustrovalo mě, když jsem se nemohl dostat přes ten který hlavolam, nadával jsem, když vypnuli proud (to ale nebyla chyba hry a výjimečně ani mého mozku). Přes to všechno je to ale jeden z nejlepších počinů s nimiž jsem v poslední době měl tu čest. Rébusy jsou originální a balancují přesně na hranici, kde je schopen je vyřešit každý člověk s alespoň průměrnou inteligencí, bude to jen chtít trochu snahy. Rozhodně doporučuji vyzkoušet, nic za to nedáte.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 91 čtenářů

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...