Operation Overcrouded - bláznivá střílečka

  12:00aktualizováno  1:57
Vytlučte těm Pugsubbers mozky z hlavy! To by mohl být podtitulek hry, při níž jde opět mozek stranou. S trochou štěstí bychom ji mohli charakterizovat jako křížence Moorhuhn2, sci-fi nádechu a zajímavého zpracování, ale kompletní obrázek si snad uděláte z následující recenze sami.

Operation Overcrouded

Platforma: Freeware
Výrobce: Liquid Iron Games

Stáhnout

Operation Overcrouded

Hra Operation Overcrouded je další z řady jednoduchých, nenáročných oddechovek, při nichž jdou myšlení, strategie i plány stranou a vítězí rychlé prsty a hbitý postřeh. Tak jako v Moorhuhn i zde je vašim úkolem bezhlavě střílet po obrazovce ve snaze získat co možná nejvyšší skóre, ale narozdíl od zmíněné honby za slepicemi si zde dali tvůrci i asi 10 minutovou práci s příběhem. V roce 2250 lidé objevovali a obsazovali nejrůznější planety po celém vesmíru. Při jednom svém putování však narazili na planetu Rebbusgup, kterou do té doby obývala zvířata jménem Pugsubbers. Protože jsou to tvorové nadmíru dementní, jejich maso je jedovaté a tudíž je jejich praktický význam nulový, je vašim hlavním a zároveň jediným úkolem zbavit Rebbusgup pomocí brokovnice těchto dotěrných potvor.

Jste-li příznivci zmíněných jednoduchých hříček, je Operation Overcrouded (Op.O.) hrou určenou právě vám. Nenabízí žádné rozsáhle volby či možnosti, nemůžete v ní plánovat či manévrovat, ale komu to vadí? Máte na někoho zlost, tak proč si nezastřílet do bezbranných tupých zvířátek a ještě svoje skóre uložit do databáze na Internetu. Ano, přestane vás to po nějaké době bavit (jako ostatně každá hra), ale proč to nezkusit, když těch ubohých 1,7 megabytů vás téměř nic nestojí?

Operation Overcrouded

Nejtěžší dilema celé hry vás čeká hned na začátku, kdy je potřeba si zvolit povrch, na kterém budete bojovat. Liší se v podstatě jen technickým zpracováním a částečně i ztvárněním díry po kulce, jež nezasáhla svůj cíl. Zasněžené prostředí mi sice spíše než bílou pokrývku připomínalo saharské duny, nicméně pokud tvůrci vnímají sníh takto, je vše v pořádku. Nic se nedá vytknout ani figurkám nebohých zvířátek, jenž se mají stát obětmi vašich jatek. Protože jde o freewarovou hru, nemůžete samozřejmě čekat žádné grafické orgie, přesto však Pugsubbers vypadají vcelku slušně.

V levém dolním rohu herní obrazovky můžete sledovat stav zásobníku vaší zbraně (po každém nabití máte k dispozici 5 střel) a modrý pruh indikující, zda můžete ze zbraně střílet či ne (při vystřelení náboje pruh zmizí a poté postupně pomalu nabíhá). Na druhém spodním rohu obrazovky je obrázek zásobníku, který vám pomůže v případě, že nemáte žádné zbývající střely. Nabití provedete levým kliknutím na zmíněný obrázek.

Operation Overcrouded

Po konci hry, tedy v momentě, kdy eliminujete všechny "nepřátelská" zvířata, jste požádáni o zadání svého jména a posléze je vám nabídnuto sdílení vašeho skóre na Internetových stránkách hry. Můžete tak změřit své síly s hráči Op.O. po celém světě, což je bezesporu zajímavou možností.

Technické zpracování hry je po stránce grafické adekvátní velikosti hry, což v praxi znamená, že není špičkou na herním poli, ale tvůrci se za něj v žádném případě nemusí stydět. Rovněž zvukové projevy hry jsou veskrze kvalitní, přestože vám po několika minutách začnou takřka "lézt na nervy". Zajímavostí, které jsem si všiml jen náhodou je to, že celou hru Op.O. tvoří jeden jediný soubor, texťák s nápovědou a informacemi a souborem k odinstalování hry. Je to zvláštní a svědčí to o tom, že k tvorbě hry nebyl zřejmě použit žádný převratný programovací jazyk.

Bylo by zřejmě dobré teď vše shrnout a uspořádat, abyste si o hře Operation Overcrouded mohli udělat objektivní obrázek. Žánrově bych ji zřejmě zařadil do škatulky s zábavnými a jednoduchými legráckami typu Moorhuhn2 nebo z novějších například Hlídej si svého Kájínka. Oproti té prvně jmenované však nemá tak precizní grafické zpracování, navíc se však může pochlubit možností zvolit si prostředí hry. Velkou výhodou je také velikost, která je pouze něco přes jeden megabyte, což je v dnešní době téměř unikátní.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz