Offshore Sailing - plachtíme s plachetnicí

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:32
Plachetnice mě odjakživa (už jako malého kluka) bezmezně přitahovaly a vždycky jsem chtěl zkusit se na nějaké svézt. Dosud jsem se k tomu nedostal, až teď mi tu možnost nabídla jedna z freewarových her na PC. Našel jsem neobyčejně zábavnou záležitost, která vás převtělí do role námořníka a umožní vám proplachtit se po mořské hladině.
60

Offshore Sailing

Platforma: Freeware
Výrobce: Sea Cow Games

Stáhnout
Offshore Sailing

Ve velké kupě sportovních her se nějaké plachtění úplně ztrácí, ale dneškem se to mění, protože angličtí příznivci tohoto sportu s příznačným pojmenováním týmu - Sea Cow Games - vytvořili opravdu zajímavou hru, která má velice originální nápad. Povedlo se jim to dobře zpracovat, takže je z toho nadprůměrná gameska, a já jsem rád, že mám tu čest vám jí dnes představit. Mimochodem, nevím v čem, ale připomněla mi geniální hru Bridge Builder, i když s ní na pohled nemá pranic společného, možná jenom to, že obě jsou v několika směrech odlišné od světového freewarového standardu.

Příběh ve hře není a myslím, že právě tady vůbec neschází. Úkolem je dostat se ke vzdálenému majáku a připlout zase zpět. Problém je v tom, že vane silný protivítr, proti kterému rozhodně nebude lehké zabojovat. Navíc nemáte ani mapu a moře je široké, ale právě pro tento případ je tu sivá holubička, která vás šikovně dovede až k cíli. To je prakticky celý úkol a garantuji vám, že v praxi to nebude tak lehké, jak se to po přečtení těchto několika řádků může zdát.

Jakmile kliknete v jednoduchém menu na položku Sail, vězte, že vaše útrapy právě začínají. Nejprve musíte projet poměrně velkým prostorem mezi dvěma bójkami, což je chápáno jako start a zároveň cíl. Hru po objetí majáku ukončíte až tehdy, pokud tudy projedete. Na začátku se ale vůbec nehýbáte, takže musíte vymyslet, co s tím uděláte. Můžete stáčet Offshore Sailingkormidlo, aby se loď otočila, nebo manipulovat s plachtami. V pravém dolním rohu vidíte, odkud a jakou rychlostí vane vítr, jak jste natočeni a jakou rychlostí plujete, tyto parametry se samozřejmě neustále mění. Přímou cestou, tedy šikmo přímo proti větru se k majáku nedostanete, nebo jen hlemýždí rychlostí, mnohem výhodnější je podle mě způsob, který volím já, takzvané schody - přesný princip pro pochopení je přímo v helpu umístěném ve hře (tak, jak bych vám to vysvětlil já, byste to asi těžko pochopili). Až se vám pomocí různého natáčení lodi a plachet podaří dostat se k majáku (mimochodem zde si dejte pozor a moc se k němu nepřibližujte, při sebemenším dotyku by vaše loď šla ke dnu, musíte ho zprava obeplout), cesta zpět bude již velice jednoduchá, protože dosud jste pluli proti větru a teď vám naopak bude foukat do plachet. Až dojedete do cíle, budete vyzváni zapsat se na listinu high score - na jakém místě budete to závisí na čase, za který jste tuto zkoušku absolvovali.

Ovládání hry je pouze myší, ale budete se s ní asi mít co ohánět, protože všechno to nastavování jednotlivých parametrů vám asi dá co zabrat, rozhodně to nepatří k nejlehčím. Instalační soubor je směšně malý a žádné problémy či omezení pro některé počítače podle mých zdrojů neexistují.

Grafiku hry bych zařadil mezi průměr. Zajímavá funkce hry je možnost natočení kamery ze čtyř různých pohledů, čímž se liší proti svým dalším virtuálním bratříčkům. Jinak je určitě Offshore Sailinggrafice co vytknout, ale stejnak stěžejní pouto hry spočívá v obzvláště vysoké hratelnosti, která se dnes jen tak nevidí. Hratelnost je opravdu na vysoké úrovni, svědčí o tom originálnost námětu a dobré zpracování. Škoda ještě, že ve hře nejsou žádné zvuky ani hudba, šumot moře nebo úpění větru by se mi líbilo a pěkně by do atmosféry zapadlo.

Bohužel se hra nevyhnula i řadě chyb. Určitě bych jí doporučoval lepší menu, protože to, co ve hře je, rozhodně mezi ty lepší kasty nepatří. Dále se mi nelíbilo, že ve chvíli, kdy objíždíte ostrov s majákem a jste blízko, ale v žádném případě ne přímo nalepeni, tak se potopíte - chápu to jako zlomyslnost autorů a když se mi to stalo dvakrát po sobě, měl jsem nervy nadranc.

Celkově zrekapitulováno se jedná o nadprůměrnou hru, která vás třeba neokouzlí vzhledem, ale určitě vás přitáhne nečekanou hratelností a možnostmi. Asi byste udělali chybu, kdybyste si tuto hru nestáhli, protože podobnou gamesu tohoto žánru byste pravděpodobně jen tak nenašli.

Autor:

CES 2019

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas probíhá od 8. do 11. ledna a rozhodně si přijdou na své hráči i nadšenci. Mezi očekávané novinky patří ohlášení 7nm CPU i GPU od AMD, nové modely karet NVIDIA RTX, VR a mnoho dalších. Sledujte dění na CES 2019 online.

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

57 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Témata: Loď

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na iDNES.cz