Matrix Dude - přetěžký boj s přesilou

  12:00aktualizováno  17. července 7:51
Určitě znáte věhlasné jméno James Bond, alias Agent 007 a právě tak, jako tento statečný muž si budete připadat v této akční střílečce, kde určitě platí ono známé Žižkovo heslo: „Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte!“

Matrix Dude

Platforma: Freeware
Výrobce: El Deno

Stáhnout

Matrix DudeJakmile tuto hru spustíte, pak v menu si můžete ihned navolit obtížnost, vybrat si lze ze dvou variant, lehká a těžká. Liší se však pouze v tom, že v té první máte k dispozici 15 životů a v té těžší pouze 12. Jinak se budete pohybovat ve stejném prostředí, i nepřátelé, usilující vám o život zůstávají pořád titíž. Musím vás hned dopředu upozornit, že i ta lehká hra je poměrně velice obtížná a procházet do dalších kol vám dá rozhodně hodně práce. Nejde totiž jen o to, prostřílet si cestu a pobíjet nepřátele, kterých je hned několik typů, ale musíte využít i vlastní nápaditosti a důvtipu, neboť zde neplatí jen mnou zmíněné heslo v popisku této hry, ale lze zde aplikovat i další známou poučku a to: „Chytřejší vyhrává“.

Bojiště, na kterém se budete pohybovat, likvidovat nepřátele a bojovat o vlastní život, je jakási zelená popsaná plocha, na níž jsou pak v různém geometrickém uspořádání rozestavěny spojené kvádry, které vám velice dobře poslouží jako neprůstřelný úkryt. Přes ně nepřátelé neprostřelí, je však zcela pochopitelné, že to stejné platí také pro vás. Matrix DudeHned jak se ocitnete v zahřívacím kole, kde vás dělí od tří nepřátel vysoká zeď, počkejte si, až pomocí výskoků poberete co největší množství zbraní, po případě i munice do nich, budou se vám velice hodit v následujících částech hry. Jakmile získáte dojem, že jste se dostatečně vyzbrojili, přeskočte zídku a zlikvidujte nepřátele.

Tak se dostanete do dalšího kola, kde ovšem již začne pořádně přituhovat. Nepřátel je totiž jako máku a pálí po vás ze svých zbraní, jako ti přísloveční ostrostřelci. Nepomůže tedy je jen likvidovat, ale je zapotřebí a to především, vzít rozum tak říkajíc do hrsti a hledat rychle úkryt mezi již zmíněnými kvádry, které jsou na některých místech uspořádány tak, že tvoří jakési úkryty, nebo chcete-li bunkry. Pokud se na toto místo dostanete, nemáte však zdaleka ještě vyhráno. Váš kryt je vždy z některé strany otevřen a odtud na vás stále někdo útočí. Střílejí sice i ostatní nepřátelé, ale stěny krytu, jak jsem se již zmínila, neprostřelí, těchto se tedy nemusíte bezprostředně obávat.

Stejně ale na řadu přijdou později, chcete-li totiž postoupit do dalšího kola a o to přece v této hře jde, pak musíte prostě postřílet všechny. Matrix DudeMunice budete mít dostatek, vizuálně i verbálně budete vždy upozorněni na to, že se někde objevila další zbraň, takže neváhejte a doskočte si co nejdříve pro ni, ať nezůstanete jen se zbraní bez nábojů. Pokud se vám podaří vyčistit celé bojiště od nepřátel, pak spatříte na chviličku nápis „Vyhráli jste“ a postupujete dál. Tak se doslova prostřílíte až do kola, kde na vás už čeká Boss, s tím je už pořízení horší, má snad sto životů, jako kočka a jeho zbraně jsou velice účinné, mnohdy stačí jen jedna dobře umístěná trefa, abyste v mžiku opustili toto slzavé údolí.

Grafické zpracování hry lze považovat za standard, nevymyká se svoji kvalitou z dlouhé řady podobných her, nechci polemizovat o tom, zda je lepší, nebo horší, lapidárně ho lze označit jako dobrý průměr. Snad jen ty postavičky nepřátel i toho svátečně oděného střelce, za kterého budete hrát, mohly být poněkud větší, zdály se mi být až příliš a zbytečně mrňavé, hrací plocha je totiž dostatečně veliká, aby se na ni vlezly. Matrix DudeOcenit lze na hře jednoduchost ovládání, jak pracovat s vaším hrdinou si můžete přečíst v nápovědě, zde se dozvíte něco i o zbraních, s kterými se zde potkáte. Snad by také pomohlo, kdyby se dal obraz posunovat, takto musíte často pálit doslova poslepu.

Hra je dokonce ozvučena, má i jakousi doprovodnou hudbu, po chvilce hraní mi však připadala silně jednotvárná, nudící, až unavující. Vybrat nějaký rytmičtější hudební doprovod by dozajista neškodilo. Možná to byl však záměr tvůrců, snad se jedná o pohřební píseň nepřátelům, které jste poslali na onen svět. Zato k zvukovým efektům nemám žádné výhrady, ty se autorům zřejmě docela dobře povedly a do hry zapadají, jako ušité na míru.

Autor:
 

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz