Maruni land - skákačka, jak má být

  12:00aktualizováno  7. května 2:25
Kdy jste naposledy hráli hybrid mezi skákačkou a adventurou, respektive skákačku se silným příběhem a logičností některých úkolů? Tyto hry jsou poměrně vzácné a těžce se na freewarovém poli shánějí, přesto se mi podařilo jednu sehnat, a tak jsem neodolal a dnes vám jí přináším.

Maruni land

Platforma: Freeware
Výrobce: HM Games Production

Stáhnout

Maruni land

Kdybych se zeptal, kdy jste naposledy hráli freewarovou skákačku se silným příběhem a slušným zpracováním, asi bych se odpovědi nedočkal, ale dneškem počínaje si již jednu dobrou budete moci pořídit a to zdarma, protože Plné hry nabízejí gamesky pouze vždy a každým dnem zadarmo. Vytvořit průměrnou skákačku obvykle nebývá problémem ani pro začátečníky v jazyce C, ale vytvořit dobrou a hratelnou skákačku, to bývá dost veliká fuška. Vlastně do této doby nebyla v Čechách na freewarovém poli žádná nadprůměrná skákačka, tedy kromě 7th Heaven od Albisoftu. O Maruni landu se dá říci, že je to zábavný hybrid mezi skákačkou a adventurou, protože tak silný příběh se jen tak nevidí.

U skákačky se často zapomíná na příběh, proto jsem potěšen, že tato hra ho opravdu má. Celý vám ho neřeknu, protože mé znalosti německého jazyka jsou minimální i s pomocí elektronického slovníku, takže ve stručnosti: jste poslán na jednu planetu, kde máte hájit dobro. Celých několik řádků si můžete v němčině přečíst sami, pokud ji ovládáte. Musím se zmínit o tom, že hře nechybí intro, což je další velké plus. Je sice krátké a s málo efekty, ale já se v tomto případě kritice tak trochu vyhnu. A co je ve hře vlastně úkolem? Musíte pomoci Maruni landu tím, že projdete všechny levely až ke zdárnému konci. Lehké rozhodně nebudou, protože v jejich zákoutích se skrývá řada nepřátelských bytostí, které by vás nejradši co nejrychleji dostaly z tohoto světa; pokud ale máte rychlé prsty, jasnou mysl a trošku štěstí, vězte, že se vám to dříve či později povede.

Maruni land

Ve hře se vžijete do role trošku zakrslého fešného blondýna, právě toho, co má za úkol pomoci Maruni landu, a hned se taky dozvíte jak. Hra je rozčleněna na několik epizod a každá epizoda má několik levelů. Začínáte v epizodě nazvané Level trouble in Toyland city, kde se ocitáte v pravém hračkářském ráji a vaše barevně ustrojená postavička skoro splývá s okolím, které je tvořeno obrovskými plyšovými medvědy, balónky, vláčky a beruškami. Zde proti vám stanou tváří v tvář cínoví vojáčci, kteří se vás budou snažit zastavit. Bude ale stačit jedna rána vaší prazvláštní zbraní vrhající zelené koule a je po nich (nebo taky jedno jejich dotknutí se vás a jste K.O.). Jako nepřátelé vám budou do cesty vstupovat dost rychlá autíčka, děla a podobné hračky. Vždy je lze nějak překonat, zapojit mysl, použít prsty a problém je vyřešen. Stačí se třeba jen dočasně ukrýt na žebříku nebo se skrčit před ranami z děl. Vlastně pro každou epizodu jsou zde charakterizující postavy, pozadí a spousta dalších drobností. Level ukončíte, pokud se dostanete k závěrečným dveřím - většinou potřebujete otevřít nějaké zátarasy v podobě sloupců nebo stěn, to se vám povede třeba když vezmete klíč. Potom již stačí jenom dojít ke dveřím. Vedlejší úkol je také nasbírat co nejvíce bodů, přičemž za určitý počet dostanete život. Nejčastěji dostanete body za zneškodnění nepřítele nebo sesbírání nějakého bonusového předmětu, například zlatých mincí. Jako bonusový předmět se ale dá počítat i život - když ho vezmete, máte o jeden víc, což se vám jistě bude hodit. Ze začátku máte životů pět a jestli vám budou přibývat či ubírat, to bude záležet jen na vás.

Maruni land

Ovládání je velice jednoduché - vystačíte si jen s třemi druhy tlačítek. Hned po startu se před vámi ukáže tabulka, kde si můžete vybrat, čím budete hrát, jakou klávesou budete střílet a jakou skákat. Instalačka hry je maličká, ba řekl bych bezvýznamná - necelé dva megabajty snese snad každý.

Grafika ve hře je dost dobrá, i když nějaké výpadky sem tam jsou, ale všechny levely jsou pěkně pestře zpracované, takže vypadají dost líbivě. Hratelnost je také dobrá, sem tam se pro nějakou malichernost naštvete, ale jinak to jde. Například mě vytočilo, že jsem vyskočil ke stropu a zůstal jsem v něm viset, ale to není problém jen této hry, protože to registruji skoro u každé skákačky. Hudba a ozvučení jsou na ryze střední úrovni.

Celkově zrekapitulováno se jedná o dost dobrou hru se silným příběhem, dobrými možnostmi a kvalitním zpracováním, a kdyby se vyhnula řadě drobnějších chyb, mohli bychom jí klidně spatřit za pulty prodejen počítačových her.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz