GLtris – zábavný 3D tetris

  12:00aktualizováno  23. srpna 10:55
Tetrisů je mnoho, i ve třetím rozměru jich je dost, ale ne všechny jsou na delší dobu tak dobře hratelné, takže na jak dlouho si vás dnešní GLtris podmane?
50

GLtris

Platforma: Freeware
Výrobce: ToPas

Stáhnout

GLtrisJiž první dvě písmena v názvu leckomu napoví, že se jedná o 3D tetris vytvořený díky rozhraní Open GL. I když hra vypadá celkem jednoduše (spíše vám to od autora přijde jako první pokus o programování ve 3D prostoru), nemá se GLtris za co stydět, byť právě naopak, je celkem hratelný.

První, na co v menu narazíte je hlasitost hudby a zvuků. Skladby jsou ve hře 4 a zvuky také pouze 4, avšak dá se to kupodivu docela poslouchat, ale jestliže to po několika momentech slyšet odmítnete, není se čeho obávat. Při každém spuštění je hudba totiž vypnutá, takže zápor je to pro ty, jež si musí hudbu neustále manuálně pouštět, ale klad pro ty, jež ji poslouchat nechtějí.

GLtrisJelikož se až na možnost shlédnout Hi-Score v hlavní nabídce kromě menších drobností už nic nenalézá, přichází na řadu samotný tetris. Jako u každého tetrisu je úkolem poskládat kostičky správně na sebe a za každé patro plné kostiček (které následně zmizí) dostanete body. Po několika patrech se rychlost pádu aktuálních těles, které musíte někam chytře zařadit zvětšuje, takže je na vás, jak rychle zauvažujete o tom, co dál.

Každý jistě uvítá možnost natáčet si světem. Lze to jak nahoru a dolů, tak doleva či doprava, jak je libo. Ovšem na druhou stranu, co se týče grafiky ji mohu jen stěží pochválit. Tělesa skládajíc se z textur, jež by nakreslilo i dítě za 4 vteřiny nebo i to nic moc okolní prostředí si vůbec nezasluhuje kladné hodnocení grafiky. Ale kupodivu to moc nevadí a vyblbnete se s GLtrisem až až. ;-)

GLtrisOvšem je tu i další věc, kterou musím hře vytknout. Na obyčejný suchý tetris to stačí, ale ke slovu originální má hra hodně daleko. Chybějí totiž nějaké ty originální i neoriginální vychytávky. Jediné co hra (naštěstí) má, je libovolné otáčení těles o 90 stupňů podle potřeby. Nemůžu si pomoci, ale když si vzpomenu na dětství, kdy jsem hrával na minikonzolích tetrisy, v nichž se těleso dostávalo i pod jiná tělesa nebo bouralo okolí, také se objevovaly třeba kostičky, díky nimž jste si mohli stiskem primární klávesy přidávat nebo ubírat pod sebou krychličky a prostě tohle vše ve hře chybí. Sem tam se přidá nějaké nové těleso, ale je jich opravdu málo.

Škoda. Třeba se dočkáme GLtrisu 2, v němž se budeme déle a lépe bavit. Pro dnešek se dá akorát konstatovat, že jde o další normální 3D tetris, který bude mít dost práce aby někoho ohromil. Na druhou stranu jsem se u něho náhodou příjemně pobavil, ale vážně jen na chvíli. Ale co naplat, je to malé, hudbu a zvuky to nějaké taky má, je to ve 3D a prostě za tu chvilkovou zábavu to náhodou celkem stojí, takže GLtris vyzkoušejte. Doufáme ale, že se někdy objeví mnohem vydařenější pokračování.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

41 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz