Dispersion - hvězdné časy se vrací

  12:00aktualizováno  5. května 9:05
Možná si někteří z nás pamatují na nástup prvních her pro počítače. Ano, mezi hry typu Pong, Tetris nebo Sokoban se řadí i Disasteroid. Ač je to zvláštní, na samotný Disasteroid až zas tolik překopávek nevzniklo a třeba proto si vývojáři vybrali právě tuto hru za terč svého remaku.

Dispersion

Platforma: Freeware
Výrobce: R-games

Stáhnout

Dispersion

V dávných letech dnes již minulého století, ba i tisíciletí, před rokem 1990 se přestaly počítače používat pouze k práci a občas si některý programátor udělal pro radost nějakou gamesku. Samozřejmě že ne žádný Age of Empires, ale srovnáme-li úspěšnost a hratelnost v té době, dojdeme k téměř stejnému výsledku. A právě v těchto letech přišla na svět hra, kterou si oblíbily takřka statisíce hráčů, protože svou originálností, grafikou a hlavně jednoduchým zpracováním představovala hru nové generace, hru která nesla v jedné době prvenství ve světě. Je zajímavé, že na tuto natolik slavnou hru freewarový vývojáři trochu zapomněli. Kromě Disasteroida 3D a několika ostatních nepříliš dobrých překopávek se na internetu opravdu nic moc nenajde. Mně se ale podařilo objevit v jednom starém, pavučinami prolezlém a skoro bezvýznamném serveru odkaz na remake této geniální hry, která vás dnes nebude stát ani korunu, tak, jak to je vlastně na Plných hrách pořád.

Příběhem se zabývat nebudeme, hry tohoto rázu příběh nemají a ani ho nepotřebují, ovšem malé intro by neškodilo. Autoři ovšem přesunuli čas, který by věnovali intru, na jiné, podle mého názoru důležitější složky hry, ale zase nějaká vesmírná bitka dvou korábů by neškodila. Takže co je vlastně ve hře úkolem? Vžijete se do role kapitána vesmírné lodi, který má vyčistit svoje teritorium od všeho, co tam nepatří. Postupně bude přesouván do stále těžších a těžších podmínek, až nakonec zemře pro svou vesmírnou flotilu. A vy jak budete ničit jednotlivé nepřátele, tak vám budou přičítány body a mít jich co Dispersionnejvíc - to je pochopitelně hlavním smyslem.

Takže jak jsme si řekli, vaším úkolem je v určitém vesmírném teritoriu všechno vyčistit tak, aby zbyly jenom hvězdičky a vy. Několik prvních levelů půjde snadno a bez potíží. Lehce si prostřílíte cestu přes několik asteroidů, kamenů, min či bomb, které se po zásahu rozpadnou na malé kousky a ty jdou vystřílet velice snadno. V dalších levelech je to už horší, nepřátelských koulí je mnohem více, malé černé částečky jdou lehce přehlédnout a klidně do vás narazí. Další nebezpečí číhá v různých ostřelovačích a vesmírných korábech vašich nepřítel, ty bude potřeba také zlikvidovat, ale oni se jen tak nenechají a budou se bránit, to mi věřte. Postupně, jak přibývají kola, přibývá i obtížnost a jednou přece jen vaše loď padne, všechny její životy budou vyčerpány a posádka odejde do věčných vesmírných bojišť. V praxi to znamená, že před vámi objeví tabulka High score a pokud jste ulovil mnoho skalpů, respektive zabil mnoho nepřátel, bude sem vaše jméno zapsáno automaticky. Body dostáváte za rozstřílení všech nepřátelských min, balvanů a bomb podle toho, jak byly kousky veliké, a také za různé ostřelovače a nepřátelské lodě. Ze začátku máte tři životy a jejich počet klesne o jeden hned, jak se vaší lodi dotkne byť jen malé tělísko, či ho zasáhne jen jedna jediná rána. Životy lze ale i získávat, pomocí malých žlutých koleček, které se prohání často po obrazovce - některé dodají život, jiné pomůžou lépe ozbrojit, protože bojovat s pouze jedním proudem střel je dost chabé, ale pokud jich je třeba pět, hned to lépe působí.

Dispersion

Ovládání je popsáno hned na začátku hry. Váš červený koráb řídíte pouze šipkami, pokud ho chcete zastavit použijete Ctrl, protože on se někdy dost nebezpečně rozjede a rozvibruje, zvláště o hranice území. V některých kolech bychom se neobešli bez neprůstřelnosti, kterou aplikujeme Altem (je sice nevyčerpatelná, ale nedá se střílet, pokud jí používáte). Jinak střílíte mezerníkem a ostatní vedlejší funkce už si snad přečtete sami. Ve hře je obsáhlé menu, kde si můžete navolit spousty drobností jako třeba změnu velice kvalitní profesionální hudby, celkem je na výběr ze tří songů - Asteroids, Crystal a Brass. Celá hra je velice malá a problémy s vybalováním nebo spuštěním by neměl pocítit nikdo z nás.

Grafika hry je docela pěkná, efekty jsou promakané a zdařilé. Na hru se díváte pohledem shora, vše je uděláno ve 3D, ale podobá se to spíše 2D. Hratelnost je na dost vysoké nadprůměrné úrovni a pokud se zaměřím na ozvučení a hudbu, nemůžu hře nic vyčítat. Celkově shrnuto se jedná o opravdu kvalitní překopávku starší klasiky, která obsahuje jen malé množství ještě menších chybiček.

Autor:
 
Témata: Asteroid

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz