Čistička odpadních vod ve Dvoře Králové je v soukromých rukou, město uvažuje o vlastní.

Čistička odpadních vod ve Dvoře Králové je v soukromých rukou, město uvažuje o vlastní. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dvůr Králové vydá víc peněz na opravy vodovodů, proto zdraží vodu

  • 0
Dvůr Králové nad Labem má potíže s děravou kanalizační a vodovodní sítí. Mizí z ní polovina vyčerpané vody. Město kvůli tomu investuje do deseti let do oprav více než 183 milionů korun. Vyplývá to z plánu obnovy na roky 2019 až 2028, který schválili zastupitelé. Zvýšení investic zaplatí obyvatelé.

Vodné a stočné od příštího roku podraží o pět procent na necelých 84 korun za kubický metr.

V příštím roce radnice investuje minimálně 16 milionů. Za poslední roky se sice podařilo snížit úniky z vodovodní sítě o deset procent, i tak ale z potrubí stále mizí polovina vyčerpané vody. Dvůr Králové v této statistice patří k nejhorším v zemi, ročně přichází o miliony korun.

Ještě v roce 2015 činil podíl nefakturované vody neuvěřitelných 60 procent, za tři roky se jej podařilo snížit těsně pod padesátiprocentní hranici. Díky navýšení investic do oprav by podle jednatele Městských vodovodů a kanalizací (MěVaK) Petra Mrázka mohly úniky ročně klesnout o dvě až tři procenta.

„Šestnáct milionů korun je kapkou v moři, ale buďme rádi aspoň za to. Měli bychom se dostat minimálně pod hranici 40 procent úniků, celorepublikový průměr je 20 až 25 procent,“ říká. V loňském roce pouze MěVaK investoval do rekonstrukcí zastaralé sítě osm milionů, rok předtím o dva miliony více.

Alarmující je statistika oprav, každoročně jich vodohospodáři ve Dvoře Králové provedou kolem stovky.

„Je to vysoké číslo. Stává se nám, že poruchu, při které se musí potrubí vypustit, opravíme. Natlakujeme ho a praskne to o dva metry vedle,“ upozorňuje Petr Mrázek. Skryté úniky vody pomáhá odhalovat systém dataloggerů, které dálkově monitorují část sítě pomocí přístrojů na měření šumu.

Plán obnovy se nedodržoval, dotace nepřitekly

Vodovodní a kanalizační síť ve Dvoře Králové je za hranicí životnosti. V 90. letech se do ní investovalo minimálně. Město v roce 1994 pronajalo vodovody a kanalizace soukromníkům, zpátky pod kontrolu je dostalo až v roce 2012.

Za předčasné ukončení smlouvy, která měla vypršet až v roce 2019, vyplatila radnice podnikateli Zdeňku Koubovi 85 milionů korun.

Na rozdíl od Trutnova, Vrchlabí a dalších měst Dvůr nezískal žádnou významnou dotaci na opravu. S výjimkou dotace 140 milionů na novou čističku odpadních vod, z jejíž stavby však zastupitelé v roce 2015 kvůli šibeničnímu termínu nakonec vycouvali.

„Už v minulosti existoval plán obnovy, ale nedodržoval se. I když jsme v posledních letech udělali poměrně značný posun, pořád jsme ve statistikách únikovosti z vodovodní sítě vysoko nad celorepublikovým průměrem,“ poznamenává dvorský starosta Jan Jarolím (ANO). V příštím roce město opraví potrubí v Čelakovského, Luční a Krkonošské ulici.

Šestnáct milionů z plánu obnovy je podle starosty minimální částka, radnice může další peníze na opravy přihodit z rozpočtu. Záviset to bude na krajských investicích do dopravní infrastruktury. Aby radnice mohla více investovat do vodovodní a kanalizační infrastruktury, zvedla MěVaKu od příštího roku nájem z 12 na 15 milionů korun.

To se promítne do cen vodného a stočného, od ledna zdraží o čtyři koruny. Kubík bude stát bezmála 84 korun, což je o korunu méně, než je celorepublikový průměr v letošním roce. Město naposledy hýbalo s ceníkem v roce 2016.