Český obránce ve službách Washingtonu Michal Kempný (vpravo) mohutně slaví svou trefu proti Tampě. | foto: AP

Tampa nestačila na Washington, Palát s Kempným se střelecky prosadili

• 11
V otevírací partii finále Východní konference play off hokejové NHL Tampa Bay podlehla 2:4 Washingtonu. Za domácí se střelecky prosadil útočník Ondřej Palát a v dresu vítězů jednou skóroval obránce Michal Kempný. První hvězdou utkání byl zvolen kapitán hostů Alex Ovečkin (1+1).

Hokejisté Washingtonu přestříleli domácí celek v poměru 32:21 a za první výhrou ve finále Východní konference výrazně nakročili už během úvodních dvou třetin. V každé se dvakrát střelecky prosadili a měli herně navrch. Tampa Bay se zvedla až v závěrečném dějství, do kterého nastoupila s náhradním gólmanem Louisem Dominguem, dvěma góly už ale pouze zkorigovala skóre.

„Povedl se nám nástup, moc jsme toho domácím nedovolili. Musíme hrát svoji hru. Nezáleží, v jaké jsme pozici či jakém kole. Každý si plní to svoje,“ chválil své spoluhráče s bilancí (1+1) první hvězdou zvolený kapitán Ovečkin, za jehož 13letého dosavadního působení v NHL Washington až letos prolomil brány druhého kola.

Skóre se poprvé měnilo v 8. minutě, když od modré čáry přes skrumáž těl dostal puk do sítě Michal Kempný (17:12, 1+0, +/-: 0, 4 střely). Český obránce tak přidal k jedené přihrávce z předešlých dvanácti startů v play off už i první branku.

Bodování play off

Dramatické okamžiky pak nabídla finální minuta první třetiny. Nejprve se na chvíli radovali hráči Lightning poté, co Nikita Kučerov z brejku v pádu dokázal skórovat. Jeho trefa však nebyla uznána kvůli přerušené hře za hru s šesti hráči v poli. Hvizd sudích zanikl v bouřlivé atmosféře Amalie Arény. O pouhých pět vteřin později pak udeřilo na druhé straně, když po vyhraném buly v útočném pásmu napřáhl ke své obávané střele Ovečkin a zvýšil na 0:2 pro hostující Washington.

Stanley Cup 2018

Program a výsledky

Hned v úvodu druhé dvacetiminutovky se navíc prosadil i Jay Beagle a krátce na to vyloučení Kučerova z další početní převahy potrestal čtvrtou trefou Lars Eller. Také domácí nakonec využili jednu přesilovku. V 44. minutě ze svého stanoviště na levém kruhu udeřil kapitán Steven Stamkos. Podruhé Braden Holtby inkasoval v 54. minutě. Český útočník Ondřej Palát (14:56, 1+0, +/-: 0, 2 střely) zatáhl puk do útočného pásma a z levého kruhu ranou švihem našel přesně skulinu nad ramenem brankáře.

Na víc už ovšem Lightning neměli čas. Společně s Kempným mohl výhru hostů slavit i útočník Jakub Vrána (13:19, +/-: 0, 5 střel). Obránci Andrej Šustr a Jakub Jeřábek figurovali jen mezi nehrajícími náhradníky obou týmů.