Kritik Holík pomohl Rangers k vítězství

• 14
New York - Útočník Robert Holík, který v poslední době hlasitě kritizoval výkony svého týmu New York Rangers, se dvěma góly postaral o vítězství 4:3 nad Vancouverem. Rangers se tak dočkali teprve druhého vítězství v posledních jedenácti zápasech. Gól a nahrávku si připsal také další český útočník Jaromír Jágr.

Holík po ostudné porážce 1:9 od Ottawy z minulé soboty prohlásil, že Rangers mají nejhorší hokejové základy v NHL.

Dva dny poté ho kouč Glen Sather v médiích napomenul, že by neměl narušovat morálku týmu. Rangers prohráli tři z dalších čtyř zápasů a změnu přinesla až dnešní výhra nad Vancouverem.

Holíkovi však skepticismus zůstává, přestože vítězství nad Canucks je o to cennější, že soupeř je co do zodpovědnosti a přístupu hráčů k zápasům považován za úplný protipól Rangers.

"Chci se ubránit tomu, že se teď se na všechno budu dívat růžově," řekl po utkání novinářům. " Tohle bylo dobré vítězství, ale neměli bychom se nechat příliš unést jedním zápasem."

Holík tentokrát od začátku zápasu vytvořil první útočnou formaci s Jaromírem Jágrem a Martinem Ručinským. Tenhle útok nakonec vstřelil tři ze čtyř branek "Jezdců". Jágr a Holík navíc byli na ledě během přesilové hry, z níž padl ve 40. minutě gól Alexeje Kovaljova.

Vše započal v 11. minutě Jágr, který zatáhl puk do pásma, vyměnil si jej s Ručinským a vyrovnal na 1:1.

Holíkův první gól po osmi zápasech padl ve 32. minutě po Jágrově přihrávce. Rangers měli s hrou v početní výhodě poslední dobou velké problémy, naposledy se trefili 22. ledna. V neděli si oba Češi protáhli trénink a přesilovky nacvičovali.

"Věříme, že tréninkem se propracujete k dokonalosti," řekl Holík. "Dokonalé to ještě není, ale trénovali jsme hodně dlouho."

Druhý a vítězný Holíkův gól padl v 58. minutě. Kapitán Vancouveru Markus Naslund ztratil kotouč, ten se k Holíkovi dostal přes obránce Briana Leetche a skončil v brance po tvrdé střele z pravého kruhu pro vhazování.

Rangers nyní čeká domácí zápas s Minnesotou a pak osmizápasová série veledůležitých střetnutí s týmy z Východní konference.

Výborný opět proměnil trestné střílení

David Výborný dvakrát pomohl Columbusu srovnat utkání ve Phoenixu, napodruhé už definitivně, takže si Blue Jackets odvezli z arizonské pouště bod za remízu 3:3.

Ve 22. minutě Výborný operoval ve vlastním oslabení s pukem v útočné třetině a přitáhl na sebe faul. Rozhodčí nařídil trestné střílení. Výborný si najel z pravé strany, pak rychle přehodil puk nalevo a překonal brankáře Briana Bouchera. Výborný proměnil zatím všechny tři trestná střílení, která mu v NHL byla přisouzena. Žádný jiný hráč Columbusu v historii klubu neuspěl.

V 54. minutě pak Výborný asistoval u branky obránce Anderse Erikksona, jeho druhé za večer. Blue Jackets mají momentálně nečitelné výsledky: v posledních deseti zápasech čtyřikrát vyhráli, čtyřikrát prohráli a dvakrát remizovali.

Za Phoenix si branku a asistenci připsal Jan Hrdina. Hrdinovi se dařilo na přelomu roku, ale v předchozích jedenácti zápasech posbíral jen dvě asistence.

Kubina zaskočil náhradníka

Otočit zápas ve Philadelphii pomohl Tampě obránce Pavel Kubina. Po gólu domácího Michaela Handzuše z 23. minuty Kubina vyrovnal tvrdou ranou z přesilovky.

Do branky Flyers krátce předtím musel nastoupit nerozehřátý náhradník Neil Little, protože první gólman Robert Esche si v kolizi se spoluhráčem poranil postranní kolení vazy. Tampa toho využila. Dvě minuty po Kubinovi vsítil vítězný gól na konečných 2:1 Ruslan Fedotěnko. Byly to první dvě střely, kterým z AHL povolaný Little v zápase čelil.

Pro Kubinu se jednalo o 12. gól v sezoně, čímž stanovil své nové maximum v NHL.

Krátce

Radek Dvořák z Edmontonu si v utkání proti Anaheimu připsal asistenci u vítězné branky Jareta Stolla, která padla v první minutě prodloužení. Oilers zvítězili 2:1. Na straně Mighty Ducks u jediného gólu asistoval Václav Prospal.

St.Louis prodloužili svou sérii bez výhry na sedm zápasů, když nepřišli na způsob, jak zdolat Minnesotu. Wild zvítězili 4:0, čímž ponechali Blues na devátém místě Západní konference, nezaručující postup do playoff. Dvě branky týmu, na jehož ledě se o víkendu bude konat Utkání hvězd, vstřelil Wes Walz.

Pondělní výsledky:

New York Rangers - Vancouver 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
Branky: 32. a 58. Holík (na první Jágr), 11. Jágr (Ručinský), 40. Kovaljov - 9. Morrison, 43. Näslund, 50. Bertuzzi. Střely na branku: 31:30. Diváci: 17.965.

Philadelphia - Tampa Bay 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 23. Handzuš - 27. Kubina, 29. Fedotěnko. Střely na branku: 19:18. Diváci: 19.048.

Minnesota - St. Louis 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 5. a 44. Walz, 10. Žoltoks, 27. Dupuis. Střely na branku: 20:24. Diváci: 18.064.

Edmonton - Anaheim 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 4. Moreau, 61. Stoll (Dvořák) - 15. Lupul (Prospal). Střely na branku: 28:20. Diváci: 16.183.

Phoenix - Columbus 3:3 po prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 2. Hrdina, 7. Nagy (Hrdina), 42. Sillinger - 14. a 54. Eriksson (na druhou Výborný), 22. Výborný. Střely na branku: 32:29. Diváci: 12.291.

Útočník Rangers Robert Holík se raduje po vítězném gólu v utkání s Vancouverem.

Vancouverský Bryan Allen (vlevo) naráží na mantinel Jaromíra Jágra.

DVĚ VELKÉ OPORY TÝMU. Obránce Tampy Bay Pavel Kubina děkuje za výkon brankáři Nikolaji Chabibulinovi.