Columbus -  Buffalo

Columbus - Buffalo - ZMATEK. Finský brankář Columbusu Blue Jackets Fredrik Norrena řeší před brankou jednu z nepříjemných situací v zápase NHL proti Buffalu Sabres. | foto: Jay LaPrete, ČTK

Klesla s Výborným bodovali proti Buffalu

• 1
Columbus - Hned jedenáct střetnutí nabídl úvodní hrací den hokejové NHL po krátké pauze, vyplněné Utkáním hvězd. Z českých hokejistů na sebe nejvíce upozornili obránce Rostislav Klesla a útočník David Výborný z Columbusu, kteří se podíleli na triumfu nad Buffalem 3:2. Brankář Tomáš Vokoun zářil na ledě Chicaga.

Po čtyřiceti minutách hry svítilo na světelné tabuli v Nationwide Aréně skóre 2:1 pro hostující Buffalo.

V přestávce před finálním dějství však trenér Columbusu Ken Hitchcock dokonale nabudil své svěřence, kteří následně dvěma góly otočili stav ve svůj prospěch.

"Měl k nám povzbuzující projev. Věděli jsme, že se musíme zlepšit. Nakonec jsme odehráli jednu z našich nejlepších závěrečných dvacetiminutovek," uvedl střelec Rick Nash, jenž v 13. minutě otevřel brankový výčet zápasu.

Reprezentant Blue Jackets na nedávném All-Star Game vsítil svou čtrnáctou trefu sezony v přesilové hře po asistencích Sergeje Fjodorova a Davida Výborného.

Buffalu se ovšem záhy podařilo vyrovnat, když shodně v početní převaze uspěl kapitán Chris Drury. Těsně před úvodním odchodem do kabin si domácí bek Ole-Kristian Tollefsen vyšlápl na Aleše Kotalíka, který po tvrdém zákroku u hrazení skončil v krkolomné pozici na střídačce.

Český útočník naštěstí přežil pád ve zdraví a v prostředním dějství, které zcela ovládlo hostující Buffalo, se navíc asistencí podílel na vedoucí brance. Jinak skvěle chytajícího gólmana Fredrika Norrenu podruhé překonal Chris Drury, jenž opět potrestal vyloučení obránce Adama Footea.

Největší příležitost k navýšení vedení Sabres promarnil pouhých osmnáct vteřin před koncem druhé třetiny útočník Daniel Paille. Střela z trestného střílení v podání dvaadvacetiletého Kanaďana se však pouze otřela o tyč Norrenovy branky.

"Měli jsme řadu šancí, ale neproměnili jsme je. Téměř celé druhé dějství se odehrálo v obranném pásmu domácích. Z desíti příležitostí musíme dát alespoň dva či tři góly," zlobil se trenér hostí Lindy Ruff, jehož mužstvo na neproměněné šance nakonec doplatilo.

Nejtěsnější náskok v poměru 2:1 totiž Buffalo uhájilo pouze do 46. minuty, kdy srovnal český zadák Rostislav Klesla. Definitivní obrat skóre zařídil v čase 49:23 důrazný centr Dan Fritsche.

Vokoun vychytal vítězství nad Chicagem

Český reprezentační gólman Tomáš Vokoun se po pauze pro All-Star Game navrátil do branky Nashvillu, aby se skvělým výkonem zasloužil o triumf na ledě Chicaga. Predátoři, současný nejlepší tým NHL, uspěli v poměru 3:1. Pod gólovou produkci se podepsali zadák Kevin Klein, jenž zaujal místo zraněného Marka Židlického, Vernon Fiddler a za asistence Martina Erata zpečetil výhru trefou do prázdné branky Scott Nichol.

Chicago, které utrpělo už desátou prohru v řadě, překonalo Tomáše Vokouna z celkových jednatřiceti střel pouze v jednom případě. Běžela 36. minuta, když se po přihrávce Martina Havláta prosadil obránce Brent Seabrook.

"Odehráli jsme dobrý zápas. Necelé tři minuty před koncem ovšem inkasujeme náhodnou branku, která rozhodla. Zápas jsme si ale prohráli už při neproměněné pětiminutové přesilovce," připomněl Havlát situaci z úvodu třetí třetiny, kdy se tvrdým zákrokem provinil hostující Dan Hamhuis.

Štefanův gól zajistil Dallasu bod

Pátá trefa sezony z hole českého útočníka Patrika Štefana stála za ziskem bodu Dallasu v domácím střetnutí s hokejisty Pittsburghu. Štefan se prosadil v 50. minutě, kdy poslal Stars do vedení v poměru 3:2. Následné vyloučení domácího Jere Lehtinena ovšem využil k srovnání skóre veterán Mark Recchi. Zkušený forvard Pittsburghu se tak mohl radovat už podruhé v zápase, díky čemuž dosáhl své jubilejní 500. branky kariéry v NHL.

"Jsem pyšný, že jsem dosáhl takového čísla," uvedl Recchi, jenž ve čtvrtek oslaví své devětatřicáté narozeniny. Za smírného stavu 3:3 utkání přešlo po nastavení až k samostatným nájezdům, ve kterých se jako jediný prosadil útočník Penguins Erik Christensen. "Penalty jsou pro mě zábavou. Moc výher jsme v nich neposbírali, takže je to pro nás skvělé," uvedl gólman vítězů Marc-Andre Fleury, jenž postupně vychytal Sergeje Zubova, Jussi Jokinena a Mika Ribeira.

St. Louis si vyšláplo na Detroit

Hokejisté St. Louis získali po triumfech nad San Jose a Anaheimem další cenný skalp, když si v domácím prostředí poradili s divizním rivalem z Detroitu. Bluesmani tak navázali na skvělé výkony před All-Star Game a zaznamenali již čtvrtý dvoubodový zisk v řadě.

V brance Red Wings, dostal před Dominikem Haškem přednost náhradník Chris Osgood, jenž přišel o čisté konto přesně v čase 28:03 po střele Ryana Johnsona. Střelecky aktivnější Detroit však odpověděl vyrovnávající brankou z hole Johana Franzéna.

Smírný stav 1:1 se již do konce řádné hrací doby nezměnil, rozhodnutí tak přineslo až prodloužení. Z nastaveného času uplynulo pouhých 69 vteřin, když se po ráně Douga Weighta prosadil dorážející Bill Guerin. Nejlepší střelec Blues se tak zlepšil na jednadvacet zásahů. St. Louis v zápase scházel zkušený útočník Martin Ručinský, přičemž hosté nastoupili pro změnu bez Roberta Langa. Větší důvěry se tak dočkal mladý centr Jiří Hudler, jenž odehrál čtrnáct minut a šestnáct vteřin čistého hracího  času.

Eliáš asistoval u triumfu New Jersey

Po šestibrankovém přídělu z All-Star Game si gólman týmu New Jersey Martin Brodeur dokonale zpravil chuť. V utkání na ledě Tampy Bay totiž zlikvidoval všech osmadvacet ran a uhájil již svou devátou nulu, celkově 89. v kariéře. Kanadský reprezentační gólman zároveň dosáhl svého 30. vychytaného vítězství sezony, což dokázal už v jedenácti ročnících za sebou.

"Chci hlavně vítězit. Každý rok chci vyhrát třicet zápasů, to je můj první cíl. Těší mě, že jsme toho dosáhli tak rychle. Posune nás to dopředu," uvedl čtyřiatřicetiletý gólman. Úspěch New Jersey gólově zařídil Brian Gionta, jenž v 20. minutě využil přihrávek Scotta Gomeze a Patrika Eliáše. Na finálních 2:0 ještě upravil skóre zásahem do prázdné klece Jay Pandolfo.

Marleau dovedl San Jose ke dvěma bodům

Kapitán týmu San Jose útočník Matrick Marleau se blýskl v zápase na ledě Edmontonu dvěma góly a jednou asistencí, čímž se výrazně podílel na vítězství svých barev v poměru 5:1. Gólmana domácích Olejářů Dwayne Rolosona překonali také Joe Thornton, Patrick Rissmiller a Mike Grier, který byl po Marleauovi vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

"Poslední tři týdny hrajeme skvěle. Je dobré, že se nám na to povedlo navázat i po přestávce pro All-Star Game. Snad nám forma ještě nějakou dobu vydrží," uvedl Grier, autor dvou bodů (1+1).

Kovalčuk vystřílel Atlantě výhru

Atlanta vstoupila do zápasu proti Islanders famózním způsobem, když v průběhu 6. minuty vedla již 3:0. Hostujícím Ostrovanům se však postupně podařilo vyrovnat, přičemž po šedesáti minutách hry se nakonec oba celky rozešly smírně 4:4. V prodloužení ale strhl vítězství na stranu Thrashers ruský střelec Ilja Kovalčuk.

"Zápas jako byl tento se může změnit během jediné minuty. Nehráli jsme nejlépe, ale nakonec jsme si našli cestu za vítězstvím," uvedl Kovalčuk, který svou druhou trefou utkání rozhodl. Do střelecké listiny se zapsal také Marián Hossa. Slovenský útočník dosáhl svého 31. zásahu a vyhoupl se do čela střelců NHL.

Výsledky zápasů:

Carolina - Washington 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)
10. a 26. Justin Williams, 5. Brind'Amour, 36. Stillman, 37. Whitney, 42. E. Staal - 15. Clark, 21. Ovečkin. Střely na branku: 41:26. Diváci: 18.044.

Columbus - Buffalo 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
13. Nash (Výborný), 46. Klesla, 50. Fritsche - 16. a 22. Drury (na druhou Kotalík). Střely na branku: 26:38. Diváci: 18.136.

Atlanta - NY Islanders 5:4 v prodloužení (3:1, 0:2, 1:1 - 1:0)
5. a 63. Kovalčuk, 4. Hnidy, 6. Sim, 41. Marián Hossa - 8. Hunter, 23. Šatan (Martínek), 34. J. Blake, 47. Campoli. Střely na branku: 33:33. Diváci: 18.089.

Tampa Bay - New Jersey 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
20. Gionta (Eliáš), 60. Pandolfo. Střely na branku: 28:25. Diváci: 21.404.

St. Louis - Detroit 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
9. R. Johnson, 62. Guerin - 30. Franzén. Střely na branku: 20:29. Diváci. 16.427.

Vancouver - Los Angeles 2:3 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)
15. Salo (Krajíček), 26. Linden - 13. a 62. Frolov, 2. O'Sullivan. Střely na branku: 39:43. Diváci: 18.630.

Chicago - Nashville 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
36. Seabrook (Havlát) - 26. Klein, 58. Fiddler, 60. Nichol (Erat). Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celý zápas, z 31 střel inkasoval 1 gól a
úspěšnost zásahů měl 96,8 procenta. Střely na branku: 31:31. Diváci: 11.162.

Dallas - Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
12. Zubov, 35. J. Jokinen, 50. Štefan - 33. a 52. Recchi, 29. J. Staal, rozhodující sam. nájezd Christensen. Střely na branku: 35:27. Diváci: 18.594.

Colorado - Phoenix 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 3:1, 0:2 - 0:0)
6. Leopold, 23. Laaksonen, 25. McLean, 39. Sakic - 49. a 50. Perreault (na druhou Z. Michálek), 20. Reinprecht, 31. Nolan, rozhodující sam. nájezd Nagy. Střely na branku: 27:29. Diváci: 18.007.

Edmonton - San Jose 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
14. Pisani - 24. a 60. Marleau, 19. J. Thornton, 35. Grier, 37. Rissmiller. Střely na branku. 21:38. Diváci: 16.839.

Minnesota - Calgary 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
38. Rolston, rozhodující sam. nájezd Demitra - 44. Giordano. Střely na branku: 41:24. Diváci: 15.568.