David Pastrňák (88) z Bostonu tlačí na torontského Morgana Riellyho (44).

David Pastrňák (88) z Bostonu tlačí na torontského Morgana Riellyho (44). | foto: Brian Fluharty-USA TODAY SportsReuters

Pastrňákův gól Bostonu k výhře nestačil, Hertl podpořil vítězství Vegas

• 51
David Pastrňák dal po nahrávce Pavla Zachy svůj první gól v aktuálním play off, prohru hokejového Bostonu 2:3 s Torontem ale neodvrátil. Maple Leafs srovnali sérii na 1:1 na zápasy. Vstup do vyřazovacích bojů NHL zvládli úspěšně obhájci Stanley Cupu z Vegas, kteří v úvodním duelu i díky zásahu Tomáše Hertla vyhráli na ledě Dallasu 4:3.

Boston chtěl navázat na výhru 5:1 z prvního utkání série a do zápasu vstoupil dobře. V první třetině dal dvě branky a po dvaceti minutách vedl 2:1. Na přesilovkovou trefu Morgana Geekieho odpověděl hostující Max Domi, osm sekund před sirénou ale vrátil domácím vedení Pastrňák.

Český kanonýr využil skvělé orientace Zachy, jenž ho z otočky našel nikým nehlídaného mezi kruhy, a dal svůj 36. gól ve vyřazovacích bojích NHL. „Hned poté, co jsem posunul puk na modrou čáru, jsem viděl, jak si najít místo mezi kruhy. Pavel situaci skvěle přečetl a poslal mi puk do ideální pozice,“ řekl Pastrňák.

Jeho trefa však Bostonu k výhře nepomohla. V závěru druhé třetiny vyrovnal John Tavares a v 53. minutě otevřel svůj střelecký účet v play off nejlepší kanonýr základní části Auston Matthews.

Právě americký střelec Torontu zachránil vítězství při závěrečném tlaku Bruins. V poslední minutě zápasu Zacha protečoval puk na gólmana Ilju Samsonova a Pastrňák dorážel do poloodkryté branky, ale nedokázal přetlačit Matthewse na brankové čáře.

„Auston je hráč světové extratřídy. Když vidíte jeho zápal do hry a jeho snahu rozhodnout každý zápas, uvědomíte si, jak důležitý hráč to pro nás je. Dnes nás nasměroval za velmi důležitou výhrou,“ chválil kapitán Tavares Matthewse, který v zápase nasbíral tři body.

Momenty ze zápasu Boston – Toronto:

Vítězný vstup do play off mají za sebou hokejisté Vegas i díky Hertlovi. Český centr se v přesilové hře prosadil před brankou a zvýšil na 3:1 pro Golden Knights. Hosté v Dallasu vytěžili z minima maximum. Na čtyři branky jim stačilo 15 střel. K vítězství gólem přispěl i Mark Stone, jenž se do sestavy vrátil po dvou měsících.

„Je skvělé ho vidět zpět na hřišti. Přinesl do zápasu spoustu energie a jeho gól nastartoval celý tým. Jsme rádi, že se vrátil,“ řekl na adresu kapitána Golden Knights Noah Hanifin.

Golden Knights ustáli závěrečný nápor Dallasu a potvrdili, že se jim proti Stars daří. Vyhráli už pátý vzájemný zápas v řadě a vykročili za zopakováním loňského konferenčního finále, v němž porazili Dallas 4:2 na zápasy. „Doufám, že na dnešním vítězství dokážeme stavět a že se v průběhu série budeme zlepšovat,“ uvedl Hertl.

Momenty ze zápasu Dallas – Vegas:

Carolina ve druhém utkání s New York Islanders otočila ze stavu 0:3 a po výhře 5:3 se ujala vedení 2:0 na zápasy. Hurricanes ještě v 58. minutě ztráceli, dvěma góly během devíti sekund ale zlomili zápas na svou stranu. V klíčové fázi utkání se prosadili Sebastian Aho a Jordan Martinook.

„Ve třetí třetině se na Islanders valila vlna za vlnou. Celou dobu jsme je tlačili a nedovolili jsme jim prakticky nic. To bylo klíčové,“ řekl Martinook. Hurricanes ve třetí třetině soupeře přestříleli 17:1.

Hokejisté Edmontonu na úvod play off porazili Los Angeles 7:4. Vysokou výhru řídila první formace Oilers. Zach Hyman dal tři góly, Connor McDavid zaznamenal pět asistencí a Adam Henrique zakončil duel s bilancí 1+1.

Dallas Stars - Vegas Golden Knights 3:4 (2:3, 0:1, 1:0)

Branky: 16:07 Benn (W. Johnston), 18:29 J. Robertson (Stankoven), 51:46 Marchment (Heiskanen, Oettinger) - 01:23 Stone (Hanifin, Eichel), 08:27 Marchessault (Barbašev), 17:51 Hertl (Hanifin), 21:06 McNabb (Eichel). Stav série: 0:1

Dallas Stars Oettinger (Wedgewood) – Harley, Heiskanen, Lindell, C. Tanev, R. Suter, Lundkvist – J. Robertson, Hintz, Pavelski – Marchment, Duchene, Seguin – Benn, W. Johnston, Stankoven – Steel, Faksa, Dadonov.

Vegas Golden Knights L. Thompson (Hill) – Hanifin, Pietrangelo, McNabb, Theodore, Whitecloud, Hague – Barbašev, Eichel, Marchessault – Stephenson, Hertl, Stone – Howden, W. Karlsson, Mantha – W. Carrier, N. Roy, Kolesar.

Edmonton Oilers - Los Angeles Kings 7:4 (2:0, 2:2, 3:2)

Branky: 06:52 Hyman (McDavid, Bouchard), 09:36 Henrique (Hyman, Bouchard), 24:50 Hyman (McDavid, Henrique), 28:24 Nugent-Hopkins (Draisaitl, McDavid), 41:08 Draisaitl (McDavid, Bouchard), 46:17 Hyman (McDavid, Bouchard), 59:34 Foegele - 30:56 M. Anderson (Doughty, Arvidsson), 37:56 Kempe (Byfield), 56:56 Dubois (Kempe), 58:49 Moore (Laferriere). Rozhodčí: Francis Charron, Graham Skilliter – Shandor Alphonso, Ryan Gibbons. Diváci: 18347. Stav série: 1:0

Edmonton Oilers S. Skinner (Pickard) – Bouchard, Ekholm, Ceci, Nurse, Desharnais, Kulak – Hyman, McDavid (C), Henrique – Foegele, Draisaitl (A), Nugent-Hopkins (A) – Perry, R. McLeod, Holloway – Janmark, Carrick, E. Kane.

Los Angeles Kings Talbot (Rittich) – M. Anderson, Doughty (A), Gavrikov, M. Roy, Englund, Spence – Kempe, Kopitar (C), Laferriere – Arvidsson, Danault (A), Moore – Lewis, Lizotte, Fiala – Dubois, Byfield, Grundström.

Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)

Branky: 10:18 Geekie (Marchand, DeBrusk), 19:53 Pastrňák (Zacha, McAvoy) - 10:32 Domi (Matthews, Bertuzzi), 38:26 Tavares (Matthews, Bertuzzi), 52:06 Matthews (Domi, Ljubuškin). Rozhodčí: Garrett Rank, Jean Hebert, Pierre Lambert – Travis Gawryletz, David Brisebois. Stav série: 1:1

Boston Bruins Ullmark (Swayman) – McAvoy, H. Lindholm, Carlo, Grzelcyk, Peeke, Shattenkirk – Pastrňák, Zacha, Heinen – DeBrusk, Coyle, Marchand – Frederic, Geekie, Lauko – Maroon, J. Boqvist, Beecher.

Toronto Maple Leafs Samsonov (Woll) – Ljubuškin, Rielly, McCabe, Benoit, Liljegren, Edmundson – Domi, Matthews, Bertuzzi – Marner, Tavares, Knies – Järnkrok, Holmberg, N. Robertson – Reaves, Kämpf, Dewar.

Carolina Hurricanes - New York Islanders 5:3 (0:2, 1:1, 4:0)

Branky: 33:01 Teräväinen (Guentzel, Jarvis), 50:43 Jarvis (J. Staal, Skjei), 57:45 S. Aho II (Svečnikov, Jarvis), 57:54 Martinook (Drury), 59:04 Guentzel (S. Aho II, Svečnikov) - 16:22 Palmieri (Reilly, Nelson), 19:45 Horvat (Barzal, Cizikas), 23:54 Lee (Pageau, Engvall). Rozhodčí: Jon McIsaac, Francois St-Laurent, Thomas John Luxmore – Julien Fournier, Jesse Marquis, Bryan Pancich. Stav série: 2:0

Carolina Hurricanes Andersen (Kočetkov) – Burns, Slavin (A), Pesce, Skjei, Chatfield, Orlov – Jarvis, S. Aho II (A), Guentzel – Nečas, Kotkaniemi, Teräväinen – Svečnikov, J. Staal (C), Martinook – Noesen, Je. Kuzněcov, Drury.

New York Islanders Varlamov (Sorokin) – Dobson, A. Romanov, Pulock, Pelech, Bortuzzo, Reilly – Barzal, Horvat, Cizikas – Palmieri, Nelson (A), Holmström – Engvall, Pageau, Lee (C) – Clutterbuck (A), MacLean, M. Martin.