Další blamáž Detroitu na obzoru?

• 1
Edmonton, Praha - Šampion základní části NHL se obává blamáže. Není od ní daleko. Klub Detroit Red Wings byl podle bodového odstupu jasným vladařem 82 zápasových dostihů. Jenže došlo na play-off. A v něm už takovým suverénem není. V sérii s přehlíženým Edmontonem prohrává 1:2 na zápasy.

Poslední duel ztratil Detroit v 9. minutě druhého prodloužení, kdy jej trefou na 4:3 potopil soupeřův centr Stoll. Podíl na výhře domácích měl i český bek Špaček, střelec prvního gólu. "Je čas na paniku?" ptá se list Detroit News.

Vžijte se do té situace: tým je napěchovaný hvězdami. Ambice? Musí být nejvyšší! Jenže teď stačí dvě porážky a sezona končí potupně. "Zvládneme to, nic nevzdáváme," říká kouč Mike Babcock.

Pro Detroit by to byla rána. Vždyť image klubu utrpělo už ve dvou posledních ročnících před výlukou. Tým pokaždé vypadl s outsiderem: v roce 2003 v 1. kole s Anaheimem, o rok později ve 2. kole s Calgary. Bude se ostuda opakovat?

Pesimistům nahrává zranění kapitána Yzermana. 41letý útočník poslední zápas nedohrál a jeho další účast v sérii je nejistá. A pozor – tým i v roce 2004 padl s Calgary až poté, co se zranil Yzerman. Stejně tak o tři roky dříve s Los Angeles.

Jako by z dálky zněly tóny povědomé truchlivé písně... Detroit přitom v sérii s Edmontonem nehraje špatně. Ve třetím zápase se vzpamatoval z dvougólového manka, v prodloužení skóroval. Tedy – téměř. Rozhodčí po poradě s kolegou u videa branku neuznal.

"Je obtížné zvednout se k dalšímu boji, když jste se už měli za vítěze," smutnil pak útočník Kirk Maltby. Porážku Detroitu sledoval v civilu i český obránce Jiří Fischer, pro kterého byla cesta do Edmontonu prvním "tripem" s Red Wings po listopadovém selhání srdce. Pochopitelně nehrál, o jeho další hokejové budoucnosti stále není jasno.

Hokejové MS 2024 probíhá od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým hraje v pražské základní skupině, kde jsou dále Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.