Slovenští hokejisté slaví velké vítězství nad Ruskem. V pozadí zcela vpravo...

Slovenští hokejisté slaví velké vítězství nad Ruskem. V pozadí zcela vpravo jejich trenér Craig Ramsay. | foto: Reuters

Velký den slovenského hokeje. Sousedé zdolali Rusy a jsou neporažení

• 522
Slovensko po dvou slabších soupeřích a výhrách nad Běloruskem 5:2 a Velkou Británií 2:1 dokázalo přehrát i velkého favorita. V pondělním odpoledním zápase na mistrovství světa porazilo silné Rusko 3:1 a vede skupinu A s plným počtem devíti bodů

Slovensko - Rusko 3:1

Slováci po dlouhé době prožívají velký den svého hokeje. Rusům, kteří vyhlásili útok na zlato, se vyrovnali ve všech směrech, místy je vůbec nepustili do hry a bleskově dokázali zastavit jejich kombinace.

Do slovenské branky se postavil Julius Hudáček chystající tamní KHL na místo zraněného Branislava Konráda. A hned od prvních minut měl práci. Rusové dokázali ještě dobře nastoupit do utkání, Hudáček krotil velké šance Provorova a Slepyševa, potom si ještě perfektně pohlídal střelu Kuzmenka.

Ale o chvíli později už se osmělili také Slováci, kteří naráz zahrozili ranami Romana, Studeniče i debutujícího Kelemena. Právě Kelemen, který bude od příští sezony hrát v Česku, svou první střelou na MS ve 30. minutě prostřelil Samonova nad rameno.

Už za minutu Rusové srovnali, když Slepyšev poslal puk před branku na Tolčinského, jehož rázná střela skončila v rohu branky.

Slovák Róbert Lántoši v souboji s Rusem Sergejem Tolčinským.

e třetí třetině velký favorit zápasu znervózněl, naopak Slováci přidali a dobře zastavovali ruské protiútoky. Výbornou hru tým kouče Craiga Ramsaye korunoval trefou od modré čáry do horního rohu Samonovovy branky třinecký zadák Martin Gernát v 54. minutě.

Ruští hráči se v závěru křečovitě snažili propracovat k vyrovnání, ale nemohli najít cestu přes dobře organizovaný slovenský obranný val. A tak je za chybu v čase 58:59 potrestal třetím gólem do odkryté sítě Marek Ďaloga, další bek působící v Česku.

Slováci na šampionátu zůstávají po třech utkáních bez porážky, mají devět bodů a vedou skupina A. Rusové jsou se ziskem šesti bodů druzí. Teď je čeká dvoudenní volno a poté narazí na Švýcarsko, dalšího z adeptů na medaile.

Slovensko - Rusko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 30:00 Kelemen (Miloš Roman), 53:19 Gernát (Hrivík, Cehlárik), 58:59 Ďaloga (Cehlárik, Hrivík) - 31:06 Barabanov (Tolčinskij, Slepyšev). Rozhodčí: Ansons (LAT), Vikman – Nikulainen, Sormunen (všichni FIN)..

Slovensko J. Hudáček (Húska) – Gernát, Rosandić, Bučko, Ďaloga (C), Gachulinec, Ivan, Kňažko, Jánošík – Cehlárik, Hrivík (A), Lantoši – Holešinský, Krištof (A), Pospíšil – Studenič, Miloš Roman, Kelemen – Skalický, Sukeľ, Liška.

Rusko Samonov (Bočarov) – Zadorov, Zub, Provorov, Gavrikov (A), Rafikov, Ožiganov, Dronov – Voronkov, Šalunov, Barabanov – Tolčinskij, P. Karnauchov, Slepyšev (C) – Burdasov (A), Ivan Morozov, Kuzmenko – Timkin, Kameněv, Švec-Rogovoj – E. Galimov.