Česko vs. Švýcarsko, zápas Euro Hockey Challenge. Domácí se radují z druhého gólu, který dal Roman Horák (druhý zprava). | foto: ČTK

Češi porazili Švýcary 5:2. Premiérové branky zapsali Pavelka a Galvas

• 10
Čeští hokejisté zvládli první test před mistrovstvím světa v Dánsku a v rámci Euro Hockey Challenge porazili Švýcary 5:2. Utkání hrané v Příbrami rozhodla premiérová branka obránce Tomáše Pavelky za reprezentaci. Dva góly si připsal útočník Roman Horák.

Češi vstup do utkání zvládli na jedničku. V prvních minutách Švýcarům puk vůbec nepůjčili, naopak vymýšleli a zkoušeli jednu akci za druhou.

Na gól dlouho čekat nemuseli. Po nepříliš povedené přesilové hře najel do útočného pásma David Tomášek a byl faulován. Místo pádu se ovšem český útočník rozhodl dál hrát. Vyslal střelu k bráně, kde správně tečoval Jakub Galvas.

Pro 18letého obránce to byl první gól v premiérovém zápase za reprezentaci.

Česko - Švýcarsko 5:2

Svěřenci trenéra Josefa Jandače v aktivitě nepolevovali, Furch v bráně neměl prakticky vůbec práci. Další gól přidal Roman Horák, který se dostal k odraženému puku, kličkou položil brankáře van Pottelbergheho a skóroval kolem betonu.

I do druhé třetiny vstoupili Češi pohodově. A znovu se jeden z českých hokejistů dočkal premiérové branky. Tomáš Pavelka potrestal tvrdou střelou chybnou rozehrávku Švýcarů po nahrávce od Tomáška, čímž zvýšil na 3:0.

Ve třetí části se role obrátily. Švýcaři začali být rychlejší, důraznější i sebevědomější. Se zlepšením přišla i odměna. Joël Genazzi se opřel na modré čáře do puku, který po teči Yannicka-Lennarta Albrechta propadl za Furcha.

Závěr utkání byl trochu divoký. Čtvrtý český gól vstřelil Robin Hanzl díky pěknému blafáku.

Matěj Stránský cloní před brankou švýcarského gólmana Jorena van Pottelberghea.
Momentka z duelu Euro Hockey Challenge v Příbrami. Český útočník Matěj Stránský...

Jenomže netrvalo dlouho a Švýcaři se dočkali druhé branky. A dost kuriózní.  Kilian Mottet mířil zpoza brány na Furchovu zadní část helmy, od které se puk odrazil a skončil v síti.

Švýcaři zkoušeli v posledních minutách hru bez brankáře, ovšem bez většího úspěchu. A když se švýcarský gólman Joren van Pottelberghe vrátil, prostřelil jej nekompromisně pod víko Roman Horák.

Češi tak první přípravné utkání zvládli i přes menší výkyv ve třetí třetině a porazili Švýcary 5:2.

Otázkou zůstává, v jakém zdravotním stavu je obránce Jakub Galvas, který od první třetiny do zápasu nezasáhl poté, co zblokoval jednu ze střel soupeře.

Josef Jandač (trenér ČR): „První třetina byla dobrá, potom už to bylo horší. Začali jsme kupit chyby. Myslím, že po první třetině přišlo takové to české uspokojení a potom soupeř pochopitelně vysunul forčekink a my jsme začali dělat chyby pod jejich napadáním. Dávali jsme jim laciné puky a jen díky jejich nešikovnému řešení nedošlo na větší drama. Zkušenější soupeř by nás tady asi více trestal.“

Česko - Švýcarsko 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky:
9. J. Galvas (Tomášek, Kaut), 18. Horák, 27. T. Pavelka (Tomášek), 54. R. Hanzl (Kaut, Mozík), 60. Horák (Klok, Hrbas) - 45. Albrecht (Genazzi), 54. Mottet. Rozhodčí: Šír, Hejduk - Hynek, Špůr. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 3856.

Česko: Furch - Mozík, Vitásek, Klok, Polášek, T. Pavelka, Hrbas, Pyrochta, J. Galvas - Nestrašil, R. Hanzl, Stránský - Řepík, Horák, Kousal - Orsava, A. Musil, D. Šťastný - Kaut, Tomášek, Ordoš. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Švýcarsko: Van Pottelberghe - Loeffel, Genazzi, Frick, Paschoud, Zryd, Geisser - Riat, Corvi, Suri - Rossi, Vermin, Lammer - Wick, Albrecht, Ryser - Simion, Mottet. Trenéři: Patrick Fischer, Tommy Albelin, Jan Cadieux a Christian Wohlwend.