Rusko - Švýcarsko: Švýcarský brankář Gerber inkasuje z hole Rusa Afinogenova.

Rusko - Švýcarsko: Švýcarský brankář Gerber inkasuje z hole Rusa Afinogenova. | foto: Reuters

Švýcaři vysoko prohráli, srazil je i kuriózní vlastní gól

• 1
Ruští hokejisté potvrdili úlohu favorita a ve čtvrtfinále mistrovství světa bez potíží přehráli soupeře ze Švýcarska 6:0. Hráči helvétského kříže se na šampionátu dosud prezentovali ve velmi dobrém světle, na Rusy ale nestačili a už po třech minutách prohrávali o dvě branky. Velkou ránu uštědřil švýcarským ambicím obránce Furrer, který si v sedmé minutě vstřelil vlastní gól. V sobotu se Rusové o finále utkají s Finskem.

Lepší vstup do utkání si sborná nemohla přát. Již po 74 vteřinách překonal brankáře Gerbera nahozením od mantinelu Sjomin. O dalších 64 vteřinách později už to bylo 2:0, když si po Afinogenovově akci puk za brankovou čáru hodil rukavicí Diaz.

O neuvěřitelný vlastní gól se v 7. minutě postaral Furrer, jenž po vyhrané buly v obranném pásmu nechtěně zamířil nikým neatakovaný do Gerberovy branky. Gól byl nakonec připsán Zaripovovi, jenž čistě prohrál vhazování. Žádný z Rusů se totiž puku nedotkl.

Švýcaři, kteří chtěli Rusko zaskočit a překvapit, se osmělili až v 8. minutě. Sprungera v dobré šanci ale zastavil Kalininův faul. Brankář Nabokov však byl pozorný a ojedinělé pokusy soupeře s klidem likvidoval.

Mnohem více práce měl jeho protějšek. Na začátku druhé třetiny mohl přidal další gól Kovalčuk, ale Gerber jeho šanci zastavil. Ve 22. minutě už byl ale brankář Ottawy krátký na tvrdou střelu Fjodorova.

. ON-LINE

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE.

Rusové v pohodě kombinovali, vypracovávali si šance a skórovali. Na 5:0 zvyšoval Afinogenov, který tak vyhnal Gerbera na střídačku.

Jeho nástupce Hiller udržel čisté konto až do závěru druhé části, kdy jej překonal ze samostatného nájezdu Ovečkin. Několik vynikajících zákroků však předvedl i Nabokov, jenž vyšel vítězně ze soubojů jeden na jednoho se Sannitzem i Ambühlem.

Závěrečná část se tak dohrávala jen z povinnosti. Do velké šance se dostal Gorovnikov, ale Hiller si poradil i s jeho opakovaným pokusem. V 54. minutě duel skončil pro Vauclaira a Kovalčuka. Švýcarský bek musel z duelu odstoupit po srážce s ruským útočníkem, který jej zřejmě trefil loktem do hlavy a Vauclair se udeřil hlavou do ledu. Rozhodčí poslali Kovalčuka do kabin s trestem na pět minut a do konce utkání, již druhým na turnaji pro hvězdu Atlanty. Sborné tak hrozí, že se bude muset bez člena elitní formace obejít v semifinále.

. Rusko - Švýcarsko 6:0

Branky a nahrávky: 2. Sjomin (Grebeškov), 3. Afinogenov (Zaripov), 7. Zaripov, 22. S. Fjodorov (Grebeškov, Kornějev), 27. Afinogenov (Zaripov, Těreščenko), 39. Ovečkin (Kornějev, Nabokov). Rozhodčí: Ország (SR), Pellerin (Kan.) - Feola (USA), Schröter (Něm.). Vyloučení: 1:7, navíc Kovalčuk (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 12.000.