Rusko - Švédsko, Jönsson

Rusko - Švédsko, Jönsson - Švédský útočník Jörgen Jönsson oslavuje vstřelení branky. | foto: Reuters

Rusové na mistrovství poprvé ztratili

• 18
Riga - Hokejisté Švédska připravili ruskou reprezentaci o první bod na mistrovství světa v Rize. Remízou 3:3 zároveň potvrdili postup do čtvrtfinále turnaje. Rusové od 23. minuty prohrávali po brance Jörgena Jönssona, bod jim zajistil čtyři minuty před koncem vyrovnávací brankou Alexej Michnov.

Bod, který získali Švédové, zkomplikoval situaci slovenské reprezentaci. Pokud v úterý odpoledne skončí zápas Švýcarko - Bělorusko remízou, Slováci do čtvrtfinále nepostoupí bez ohledu na výsledek jejich utkání s Ukrajinou.

Při rovnosti bodů Švýcarska, Běloruska a Slovenska by totiž rozhodla bilance ze vzájemných zápasů a tu má slovenský tým vzhledem k prohře s Běloruskem nejhorší.

V ruské brance se v zápase se Švédskem objevil už uzdravený gólman Sokolov, který si poranil na konci dubna na Švédských hrách ve Stockholmu koleno a musel se podrobit operaci.

Už po 82 vteřinách se mohl radovat se svými spoluhráči z vedoucí branky. Zaúřadovala první formace mladíků, devatenáctiletý Kulemin si pohrál se švédskou obranou a o rok starší hvězda Washingtonu Ovečkin otevřela skóre.

Úřadující olympijští vítězové odpověděli v osmé minutě v přesilové hře díky Samuelssonově trefě. Rusové vzápětí také zužitkovali početní výhodu, když Žukov zamířil do břevna a odražený puk dorazil ze vzduchu Michnov.

Švédové měli skvělý nástup do druhého dějství. Hned po 14 vteřinách hry se opět v
přesilovce prosadil podruhé v utkání Samuelsson a vzápětí skóroval Jörgen Jönsson. Rusové pak nevyužili 110 vteřin trvající převahu pěti proti třem, z dalších šancí trefili i tyč, ale v 56. minutě se dočkali vyrovnání díky druhému gólu Michnova v zápase.

Výsledek - osmifinálová skupina F:
Švédsko - Rusko 3:3 (1:2, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
8. Samuelsson (K. Jönsson, Nylander), 21. Samuelsson (K.
Jönsson), 23. J. Jönsson (Hallberg) - 2. Ovečkin (Kulemin), 12. Alexej Michnov (Žukov, Archipov), 56. Alexej Michnov (Semin, Chomickij). Rozhodčí: Savage (Kan.) - Kekäläinen (Fin.), Novák (SR). Vyloučení: 8:9. Využití: 2:1. Diváci: 3983.

Švédsko: J. Holmqvist - R. Sundin, Magnus Johansson, K. Jönsson, Kronwall, Hallberg, Timander, A. Holmqvist - Franzén, Zetterberg, Bäckström - Emwall, A. Karlsson, Mattsson - J. Jönsson, Nylander, Samuelsson - Martensson, J. Lundqvist, Hannula - Nordquist. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Rusko: Sokolov - Kuljaš, Bykov, Kolcov, Aťušov, Žukov, I. Nikulin, Mišarin, Chomickij - Sušinskij, Jemeljejev, Zaripov - Kulemin, Malkin, Ovečkin - Alexej Michnov, Archipov, Semin - Mozjakin, Grigorenko, Gorovikov. Trenér: Vladimir Krikunov.