Švýcaři porazili Lotyše a vedou skupinu E

Petrohrad - Hokejisté Švýcarska porazili v utkání osmifinálové skupiny E Lotyšsko 4:1 a zajistili si postup do čtvrtfinále šampionátu. Švýcaři se dočasně dostali do čela tabulky a v úterním posledním zápase proti Bělorusku budou bojovat o konečné první místo v tabulce, kam se tlačí ještě Američané a Švédové. Lotyši skončili čtvrtí a střetnou se s vítězem osmifinálové skupiny F.

Švýcaři, kteří potřebovali k definitivní pojistce postupu do čtvrtfinále získat bod, nezačali vůbec dobře a v úvodní třetině se zmohli jen na jednu střelu na lotyšského brankáře Irbeho.

Do  druhé části se již výkon Švýcarů zlepšil a hned po devadesáti sekundách Fischer otevřel skóre. V polovině utkání pak bylo prakticky rozhodnuto, protože Jenni a opět Fischer zvýšili již na 3:0. V 53. minutě se ještě jednou prosadil druhý švýcarský útok a
po přihrávce Fischera tentokrát skóroval Crameri. V závěru ještě sebral čisté konto brankáři Pavonimu Kerčs.

Hokejisté Finska zvítězili ve svém posledním osmifinálovém utkání na mistrovství světa v Petrohradu nad Norskem 7:4 a nejméně do večera se dostali do čela skupiny F. Sesadit jej z něj mohou hráči české či slovenské reprezentace, kteří se spolu utkají od 18:30.

Finové nastoupili na led pouze dvacet hodin po zápase s Českou republikou, ale na jejich výkonu v úvodu to nebylo poznat. Zatlačili soupeře do defenzívy a již v šesté minutě se ujali vedení po Hentunenově teči. Ve svém tlaku nepřestali, ale vedení zvýšili až na konci třetiny v přesilovce.

Ve druhé části hra připomínala přestřelku a odnesl to jako první norský brankář Wold, který poté, co v rozmezí 22 vteřin inkasoval pátý a šestý gól, přenechal poprvé na turnaji místo Schistadovi. Alespoň trochu zdramatizovat vývoj zápasu se Norům povedlo v závěru druhé části, kdy nejprve využili přesilovku pěti proti třem a poté i následnou proti čtyřem. Finský brankář Toskala inkasoval také v rychlém sledu po 32 vteřinách.

Ve 43. minutě ale uklidnil favorita Lumme, a přestože ještě Vikingstad snížil, Finové získali další dva body. Vikingstadovi přihrál Magnussen, pro něhož to byla třetí asistence v utkání a on se s devíti body za tři góly a šest přihrávek dostal do čela kanadského bodování mistrovství světa. Norové přes prohru ještě neztratili šanci na postup do čtvrtfinále a mohou se dostat do vyřazovacích bojů na úkor Kanady.

Lotyšsko - Švýcarsko 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 58. Kerčs (Beljavskis) - 22. Fischer (Crameri, Jenni), 28. Jenni (T. Ziegler), 30. Fischer (Sutter, Crameri), 53. Crameri (Fischer). Rozhodčí: Johnsen - Garsjö (oba Nor.), Takahaši (Jap.).
Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 3000.
Sestavy - Lotyšsko:Irbe - Sejejs, Skraštins, Tribuncovs, Ignatěvs, Maticins, Lavinš - Pantělejevs, Vitolinš, Tambijevs - Opulskis, Semjonovs, Niživijs - Beljavskis, Senins, Kerčs - Bondarevs, Sprukts, Abols.
Švýcarsko: Pavoni - Streit, Keller, Salis, Sutter, Steinegger, Seger, Vauclair, R. Ziegler - Della Rossa, Zeiter, Conne - Fischer, Crameri, Jenni - Demuth, Von Arx, Rüthemann - T. Ziegler, Micheli.

Norsko - Finsko 4:7 (0:2, 3:4, 1:1)
Branky a nahrávky: 24. Skröder (Magnussen), 36. Skröder (Jakobson, Magnussen), 37. Dahlström (Knold), 45. Vikingstad (Magnussen) - 6. Hentunen (Nummelin, Niinimaa), 18. Helminen (Tuomainen, Peltonen), 22. Jokinen (Kallio, Rintanen), 28. Virta, 32. Niinimaa (Kallio, Rintanen), 33. Kapanen (Hentunen, Lind), 43. Lumme (Rintanen). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Carpentier (Kan.), Costello (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 2:2. Diváci:  4610.
Sestavy - Finsko: Toskala - Karalahti, Berg, Lumme, Niinimaa, Niemi, Lydman, Nummelin - Tuomainen, Helminen, Peltonen - Virta, Sihvonen, Tikkanen - Kallio, Jokinen, Rintanen - Hentunen, Kapanen, Lind.
Norsko: V. Wold (33. Schistad) - Dahlström, Knold, Mats Trygg, K. Wold, Jakobsen, J. Nilsen - Skröder, Vikingstad, Magnussen - Säther, Fjeld, Svendsberget - Hansen, Johnsen, Marius Trygg - S. Nilsen, Fredriksen, Vesterheim.