Achraf Hakimi z Dortmundu ve žlutém kontroluje balon před Leonardem...

Achraf Hakimi z Dortmundu ve žlutém kontroluje balon před Leonardem Bittencourtem z Brém. | foto: AP

Dortmund před cestou na Slavii jen remizoval, Darida přihrál na dva góly

• 2
Fotbalisté RB Lipsko ztratili první místo v tabulce německé bundesligy. Bez zraněného českého útočníka Patrika Schicka podlehli doma Schalke 1:3 a přeskočil je mistrovský Bayern Mnichov, který vyhrál v Paderbornu 3:2. Dortmund, středeční soupeř Slavia v Lize mistrů, remizoval v 6. kole se Werderem Brémy.

V Dortmundu se jako první trefil hostující Milot Rashica v sedmé minutě. Už za dvě minuty srovnal Mario Götze a v závěru první půle dokonal obrat kapitán Marco Reus, jenž překonal brankáře Pavlenku další hlavičkou. Werder si zajistil bod v 55. minutě, kdy se opět hlavou prosadil Marco Friedl. Borussia potřetí za sebou v soutěžním zápase remizovala a je v bundesligové tabulce sedmá, Brémám patří desátá příčka.

Trenér Dortmundu Lucien Favre nasadil sestavu Bürki - Piszczek, Akanji, Weigl, Hakimí - Dahoud (67. Brandt), Witsel - Hazard, Reus, Sancho (80. Guerreiro) - Götze (72. Alcácer).

Mezi prvním Lipskem a druhým Bayernem byl před víkendovým kolem rozdíl jen dva body. Mělo to tak zůstat, vždyť Schalke podle papírových předpokladů neměl lídra zaskočit.

Jenže domácí Lipsko za stavu 0:0 neproměnilo několik vyložených šancí, pak inkasovalo a v závěru poločasu dostalo druhý gól z penalty. Hlavní sudí Grafe  zákroku ve vápně nechal bez povšimnutí, později však verdikt na doporučení videoasistenta změnil.

Krátce po půli dali hosté třetí gól, Matondo převzal přihrávku na hranici vápna a rychle vystřelil podél brankáře. Lipsko se nevzdalo, ale jeho snaha byla spíš křečovitá, mohlo spíš inkasovat, než snížit.

Sedm minut před koncem přece jen skórovalo na 1:3, ale Schalke drama nedovolilo a překvapivé vítězství si vzít nenechalo.

Bayern poslal do vedení v 15. minutě Serge Gnabry po přihrávce Philippea Coutinha a ofenzivní hráči si krátce po změně stran role střelce a nahrávače vyměnili. Po snížení Kaie Prögera vrátil favoritům v 79. minutě dvoubrankový náskok Robert Lewandowski. Paderborn ještě Bayern znervóznil, když Jamilu Collins snížil na 2:3. Hosté však překvapivou bodovou ztrátu nepřipustili

Nedaří se Hoffenheimu, za který nastoupil od začátku český obránce Pavel Kadeřábek. Hostující Mönchengladbach byl lepší, dal gól v závěru půle a po přestávce přidal další dva.

Tři góly doma musel strávit i český brankář Tomáš Koubek z Augsburgu, který podlehl 0:3 Leverkusenu. Domácím chyběl zraněný obránce Marek Suchý, záložník Jan Morávek odehrál za Augsburg závěrečnou desetiminutovku.

Český záložník Vladimír Darida přispěl dvěma gólovými přihrávkami k vítězství Herthy Berlín 4:0 v Kolíně nad Rýnem.

Darida se podílel na první brance utkání, když ve 23. minutě uvolnil za vápnem Javaira Dilrosuna a ten parádní ranou otevřel skóre. V 41. minutě dostal červenou kartu Jorge Mere a domácí v oslabení nedokázali odvrátit pátou soutěžní porážku na svém stadionu v řadě.

Naopak ve druhém poločase vstřelil dvě branky po čtyřech minutách na hřišti střídající Vedad Ibiševič. Na druhou trefu mu přihrál přesným centrem z pravé strany opět Darida. V závěru pojistil vysoké vítězství Herthy Dedryck Boyata.

Freiburg vyhrál díky gólu střídajícího Gian-Lucy Waldschmidta z 81. minuty v Düsseldorfu 2:1 a posunul se o skóre na třetí místo. Po šesti kolech má 13 bodů a prožívá nejlepší vstup do sezony v historii.

Domácí se ve 42. minutě ujal vedení po hlavičce Rouwena Henningse. Düsseldorf skóroval v 15. bundesligovém utkání v řadě, což se mu podařilo naposledy v sezoně 1991/92. Freiburg ale ještě před přestávkou odpověděl zásluhou Jonathana Schmida.

V 64. minutě neproměnil pokutový kop Lucas Holer, jehož pokus zlikvidoval brankář Zackary Steffen. Freiburg ale nakonec přesto slavil další zisk tří bodů po Waldschmidtově trefě zpoza vápna.

Už v páteční předehrávce nováček Union Berlín podlehl Frankfurtu 1:2.

Výsledky, 6. kola: Augsburg - Leverkusen 0:3 (34. vlastní Niederlechner, 76. Volland, 84. Havertz), Hoffenheim - Mönchengladbach 0:3 (43. Pléa, 65. Thuram, 83. Neuhaus), Lipsko - Schalke 1:3 (83. Forsberg - 29. Sané, 43. Harit z pen., 58. Matondo), Mohuč - Wolfsburg 0:1 (9. Tisserand), Paderborn - Bayern Mnichov 2:3 (68. Pröger, 84. Collins - 15. Gnabry, 55. Coutinho, 79. Lewandowski), Union Berlín - Eintracht Frankfurt 1:2 (86. Ujah - 48. Dost, 62. André Silva), Dortmund - Brémy 2:2 (9. Götze, 41. Reus - 7. Rashica, 55. Friedl), Düsseldorf - Freiburg 1:2 (42. Hennings - 45. Schmid, 81. Waldschmidt), Kolín nad Rýnem - Hertha Berlín 0:4 (59. a 63. Ibiševič, 23. Dilrosun, 83. Boyata).