Gluščevič: Do Prahy se stále rád vracím

  • 111
Praha - Nečekal, až si brankář při přímém kopu srovná zeď, a rychle vystřelil. Pamatujete? Takhle vychytrale neskóroval jen Ryan Giggs z Manchesteru United. Stejnou kulišárnu předvedl před pár lety i sparťan Igor Gluščevič. "Byl z toho tehdy pořádný šrumec," vzpomíná černohorský fotbalista, hráč Heraclesu Almelo.

Giggsovým gólem se fanouškům připomněl: letenskému týmu tehdy pomohl z předkola do hlavní soutěže Ligy mistrů. Na hřišti Vardaru Skopje ošálil domácí fotbalisty a rozběsnil horkokrevné fanoušky.

Už je to tři a půl roku. "Živě si vzpomínám, jak byli naštvaní, ale neudělal jsem nic špatného. Rozhodčí dal rukou pokyn ke hře a já jsem rychle vystřelil," říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Sporná trefa je po hříchu největší stopou, kterou na Letné zanechal. V létě 2003 přišel s velkou slávou, s vizitkou kanonýra evropského formátu, jenž dával góly za FC Sevilla či Utrecht. Ale postupně se stal jen nejdražším náhradníkem s luxusní smlouvou. Až se v tichosti vytratil.

Jak vzpomíná na sparťanské angažmá? Kde pokračoval ve své kariéře?

V Praze má byt

Pozor, usměvavého sympaťáka Gluščeviče můžete v Praze občas potkat!

Třeba na procházce po Staroměstském náměstí či na Pražském hradě. Naposledy přicestoval koncem loňského roku.

Praha mu učarovala natolik, že si s manželkou koupili byt a do české metropole se vracejí pravidelně. "Býváme tam třikrát, čtyřikrát do roka. Je to nádherné město."

Sparťan Igor Gluščevič
Do Sparty přišel s velkou slávou. O reklamu se staral tehdejší prezident klubu Vlastimil Košťál, který ho také během angažmá vždy podporoval.

Měl pověst znamenitého koncového hráče, který dává góly oběma nohama i hlavou, výborně se orientuje v šestnáctce. Jeho bilance v různých soutěžích byla 86 gólů v 247 zápasech.

Trefil se hned v prvním ligovém kole v Teplicích, pak ve čtvrtém doma proti týmu z Českých Budějovic. A pak ještě jednou v domácí odvetě proti Teplicím. K tomu patří už zmíněná trefa z předkola Ligy mistrů. Ale dál už nic.

"Ze začátku se mi dařilo, ale pak už to bylo horší. Asi jsem potřeboval víc času, abych si v Praze zvykl. Když jsem měl po zimní přestávce dobrý pocit, že by to mohlo jít, zranil jsem se. Ale nechci se na nic vymlouvat. Ten rok po sportovní stránce nebyl dobrý. Vím, že se čekalo daleko víc."

Do Sparty s ním tehdy přišel i další hráč z bývalé Jugoslávie: obránce Mirko Poledica. Také skončil neslavně. Momentálně hraje za Smederevo.

Obdivně mluví i o Spartě. Jeho rok na Letné vyzněl bídně, přesto nezatrpkl. "Sparta pro mě znamená hrozně moc. Z mojí strany to nebylo dobré, čekal jsem od sebe daleko víc. Ale vzpomínám na ni jen v tom nejlepším. Zahrál jsem si Ligu mistrů, s AC Milán jsme bojovali o čtvrtfinále. Jsem hrdý, že jsem byl sparťanem."

Rozhovor probíhá v angličtině, české slovo "sparťan" v něm vynikne. Ale Gluščevič ho pro jistotu ještě zdůrazní.

"Na Spartě jsem se byl podívat. Z mojí doby už tam z hráčů nezůstal skoro nikdo, ale v klubu ještě pracuje pár lidí, které znám. Byl jsem je pozdravit."

Spartu sleduje

O posledních výsledcích Sparty mu říkat nemusíte. Zná je. Jak se jeho někdejšímu klubu daří, sleduje na internetu. Dokonce i v zimní přípravě. "Teď poslední týden jsem se nedíval," říká až omluvně. "Ale jinak se snažím mít přehled. A Spartě moc přeju, aby to dotáhla k titulu."

Gluščevič se mistrem české ligy nestal. V soutěžním ročníku 2003/04 skončili sparťané druzí za mužstvem Ostravy.

Zklamání si částečně vynahradili v národním poháru, v jehož finále překazili Ostravě double. Gluščevič tento zápas sledoval jen z lavičky, do utkání nezasáhl. Na hřiště se dostal až při oslavách. A pak se rozloučil.

Po soutěžním ročníku 2003-04, v němž nastoupil do osmnácti ligových zápasů a dal tři góly, se vrátil do Nizozemska.

Gluščevič II. u Hagiho
Když Igor Gluščevič přestoupil do Sparty, o něco později se v mužstvu jakoby mimoděk objevil i jeho o pět let mladší bratr Vladimir.

Stejně urostlý, bez deseti centimetrů dva metry, také útočník. Dokonce se dostal i na soupisku pro Ligu mistrů. Rozehrával se v béčku, později se dostal i do prvního týmu. Na jaře roku 2004 nastoupil ve čtyřech ligových zápasech.

Teď působí v rumunském klubu Polytechnika Temešvár, který trénovala legenda tamního fotbalu George Hagi. "Bráchu si tam přivedl," říká Igor Gluščevič. "Jenže teď Hagi skončil a Vladimir pod novým koučem nehraje. Chtěl by pryč."

Ovšem nikoli do Utrechtu, ze kterého do Sparty přišel a s nímž vyhrál tamní pohár, ale Vitessu Arnhem. Z něj se později vydal na další zahraniční štaci.

Čínský mistr

Někdejší útočník FC Sevilla nebo Arisu Soluň tentokrát vyrazil na Dálný východ. Nechal se zlákat nabídkou z Číny. "Vzal si mě tam jeden jugoslávský trenér."

S týmem Shandong Luneng vyhrál ligu i pohár. Teď působí nizozemském v Heraclesu Almelo.

Třicátého března bude Gluščevičovi třiatřicet let. Černohorský útočník hrál fotbal ve Španělsku, Řecku, Nizozemsku, Česku a teď i v Číně. Končit se zatím nechystá.

Ale až se jednou s kariérou hráče rozloučí? "Uvidíme. Třeba se přestěhuju do Prahy natrvalo."

Sparťan Igor Gluščevič se raduje po vstřelení premiérového prvoligového gólu.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko